Routines by Alkmie
Wyniki testu
L'Oréal Paris Préférence - rozjaśniacz i toner
Chcę testować
Eveline Cosmetics Wonder Match
Chcę testować
Hagi AQUA ZONE
Chcę testować
Garnier Fructis Curls Method
Wyniki testu
Kosmetyki Eau Thermale Avène
Wyniki testu
tołpa.® ideal age
Wyniki testu
La Roche-Posay Mela B3
Wyniki testu
Bielenda
Wyniki testu
Yves Rocher
Wyniki testu
FaceBoom Boombastic LAB
Laureaci
CERA PLUS SOLUTIONS
Laureaci
Wyniki testu
APIS®.
Laureaci
L’Oréal Paris kosmetyki kolorowe
Laureaci
Garnie Pure Active
Wyniki testu
Kosmetyki Rimmel London
Wyniki testu
SheCare Laboratories Clean Skin Therapy
Wyniki testu
Kosmetyki Q+A
Laureaci
Kosmetyki Bourjois i Miss Sporty
Wyniki testu
błogosławieństwo rodziców
AdobeStock/Halfpoint
Organizacja

Błogosławieństwo pary młodej przez rodziców – tradycja przed ślubem

Błogosławieństwo młodej pary przez rodziców to uroczysta i wzruszająca chwila. Ten symboliczny gest związany z tradycją chrześcijańską oznacza wsparcie, miłość, zgodę na być może opuszczenie rodzinnego domu i założenie nowej rodziny. Chociaż zazwyczaj rodzice życzą dobrze swoim dzieciom, to właśnie błogosławieństwo ma szczególną moc.

Gdy emocje biorą górę, ciężko o mądre i piękne słowa. Dlatego warto odpowiednio, a także wystarczająco wcześnie przygotować się do błogosławieństwa. Istnieją pewne zasady, ale i sprawdzone teksty, które ułatwiają prośbę o łaskę dla pary młodej.  Jak przebiega wydarzenie, od którego wszystko się zaczyna i co powiedzieć zakochanym? 

Spis treści:

Skąd się wzięło błogosławieństwo pary młodej przed ślubem? 

Błogosławieństwo rodziców przed ślubem wywodzi się ze staropolskiego zwyczaju, który znany był jako „wywodziny” lub „wykupiny”. Zawsze odbywał się on w domu panny młodej, gdyż właśnie wtedy rodzice oficjalnie oddawali córkę pod opiekę przyszłego małżonka. Panna młoda musiała przeprosić rodziców za swoje dotychczasowe przewinienia i uroczyście pożegnać się z domem. Na błogosławieństwie otrzymywała również swój posag.
W tamtych czasach wierzono, że uroczyste błogosławieństwo rodziców zapewnia młodej parze ochronę przed złymi duchami. Jego moc była traktowana na równi z błogosławieństwem udzielanym przez kapłana.

Czym jest błogosławieństwo rodziców? 

Błogosławieństwo to tradycja poprzedzająca ceremonię ślubną i nawiązuje do chrześcijańskich wartości. Jednak o błogosławieństwo rodziców proszą również rodziny niewierzące, bowiem z łacińskiego „błogosławić” oznacza „dobrze mówić”. Wtedy wydarzenie odbywa się bez elementów religijnych i przypomina intymną rozmowę rodziców z dziećmi. 
Według tradycji błogosławienie to prośba kierowana do Boga o wsparcie i łaski dla nowożeńców.  To symboliczne przyzwolenie rodziców na związek swoich dzieci. Poprzez błogosławieństwo para młoda rozpoczyna swoje wspólne życie z darem pomyślności. Dla wierzących wydarzenie przybiera formę modlitwy o wstawiennictwo i opiekę nad nowym związkiem małżeńskim. Dla niewierzących to symbol akceptacji i miłości ze strony najbliższych. 

Kto błogosławi młodych przed ślubem? 

Błogosławieństwo w domu przed ślubem nie jest zarezerwowane wyłącznie dla rodziców. Bardzo często najważniejsze osoby w życiu pary młodej również z zaangażowaniem biorą udział w tym wyjątkowym momencie. Najczęściej błogosławią także dziadkowie, a także rodzice chrzestni. 
Jednak warto zaznaczyć, że para młoda może poprosić o życzenia również innych np. rodzeństwo, bliskich krewnych, czy też świadków. 

O czym należy pamiętać przed błogosławieństwem? 

Przed błogosławieństwem warto wybrać odpowiednie miejsce wydarzenia. Najczęściej wzruszająca chwila w prawdziwej chrześcijańskiej atmosferze odbywa się w domu rodzinnym panny młodej i w obecności wyłącznie najbliższych. Współcześnie jednak dla wielu par młodych błogosławieństwo przed ślubem ma wymiar symboliczny, dlatego preferowane są również miejsca atrakcyjne dla fotografa.  
Przed wydarzeniem warto pamiętać, aby:

 • przykryć stół czystym i białym obrusem, 
 • przygotować: wodę święconą ,kropidło, pasyjkę, świece (niekoniecznie),
 • zadbać o porządek i estetykę miejsca np. kwiaty, 
 • poinformować najbliższych o prośbie związanej z udzielaniem błogosławieństwa.

błogosławieństwo przed ślubem
AdobeStock/Halfpoint

Jak przebiega błogosławieństwo pary młodej? 

Błogosławieństwo to początek niesamowitego wydarzenia w życiu pary młodej. Już niedługo nowożeńcy staną przed ołtarzem, aby ślubować sobie miłość, wierność i uczciwość małżeńską. Tradycyjne błogosławieństwo rodziców przed ślubem odbywa się w następujący sposób: 

 • Narzeczeni rozpoczynają ceremonie prośbą o błogosławieństwo:

„Kochani, dziękując wam za cud naszych narodzin, troskę, dbałość o zdrowie, możliwość nauki wychowanie oraz przepraszając za przykrości, które wam sprawiliśmy w młodym wieku, serdecznie prosimy pobłogosławcie nasz związek i przyszłe wspólne życie.”

lub

„Kochani Rodzice! Jesteśmy głęboko przekonani, że bez Waszego błogosławieństwa nie możemy dostąpić również błogosławieństwa Bożego, dlatego bardzo serdecznie prosimy, abyście zechcieli nam pobłogosławić na nową drogę naszego życia we wspólnocie małżeńskie”.

 • Para młoda staje lub klęka (wyraz szacunku) przed rodzicami. 
 • Rodzice (rozpoczynając od mamy panny młodej) błogosławią dzieci, jednocześnie kropiąc wodą świeconą. Następnie czynią na czole pary młodej znak krzyża i zbliżają pasyjkę do ucałowania. To znak wierności Bogu i jego przykazaniom na nowej drodze życia.
 • Później błogosławią dziadkowie, rodzice chrzestni, wybrane osoby. 
 • Para młoda dziękuje za udzielenie błogosławieństwa i zaprasza gości na ślub kościelny lub ślub cywilny.

Nie ma ściśle określonych kroków, w jaki sposób powinno przebiegać błogosławieństwo. Para młoda wraz z rodzicami mogą swobodnie wybrać formę, najbardziej odpowiadającą ich przekonaniom. 

Co mówią rodzice podczas błogosławieństwa? 

Podczas błogosławieństwa rodzice mogą powiedzieć wszystko to, co czują. Cenione są słowa płynące z serca. Zarówno głośno i wyraźnie, jak i cicho, dyskretnie. Wypowiedziany tekst może być krótki – symboliczny (np. „Niech Bóg wam błogosławi, Matka Boża otacza opieką, byście mieli szczęśliwą rodzinę i długie życie”), ale i obszerniejszy, niepowtarzalny. 
Przygotowaliśmy przykładowe teksty błogosławieństwa pary młodej przed ślubem, które są zgodne z wiarą katolicką i nierzadko wzbogacone o wskazówki na nową drogę życia.

Błogosławieństwo pary młodej 

 • „Kochane dzieci, budujcie swe życie na mocnym fundamencie, na wspólnej wzajemnej miłości, wierności Bogu i jego przykazaniom. Szanujcie się wzajemnie, bądźcie dla siebie wsparciem. Błogosławimy wam z serca w Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego”.
 • „Panie Boże, dobry nasz Ojcze, pobłogosław te nasze Dzieci, które złączyłeś w miłości. Niech będą dla świata obrazem miłości Chrystusa i Kościoła. Dozwól im razem dożyć szczęśliwej starości i obdarz potomstwem, a błogosławieństwo Twoje niech im stale towarzyszy i pozostanie z Nimi na zawsze.”
 • „Udzielam Wam błogosławieństwa na nową drogę życia, bądźcie szczęśliwi i żyjcie w pokoju”.
 • „Błogosławimy was na nową drogę życia w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego”.
 • „Panie Boże, twórco wszelkiego piękna, pobłogosław sługi Twoje Anię i Wojtka, którzy dzisiaj zawrą sakramentalny związek małżeński, żyli zawsze w Twojej łasce i okazywali Ci wdzięczność za powołanie ich do wspólnoty życia i miłości. O to Cię prosimy, przez Chrystusa, Pana naszego”.
 • „Błogosławimy was na nową drogę życia w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego”.
 • „Na nową drogę życia błogosławię was w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen. Bądźcie szczęśliwi i żyjcie w pokoju”.
 • „Drogie dzieci, na drodze życia są światła i mrok., Raz szczęście jasne, raz smutek głęboki. Ale gdy razem się idzie we dwoje. Łatwiej się znosi nawet ciężkie znoje. Więc błogosławimy was drogie dzieci, życząc wam szczęścia, radości i wiecznej miłości. “

Błogosławieństwo syna

Zdarza się, że rodzice pragną w osobny sposób pobłogosławić swojego syna. Oczywiście mogą to zrobić np. słowami: 

 • „Bądź dla swojej żony dobrym mężem, a dla dzieci kochającym ojcem. Na tę nową drogę Twego życia błogosławię Cię: Błogosławieństwo Ojca i Syna i Ducha Świętego niech Ci towarzyszy w całym Twoim życiu”.
 • „Kochany Synu, od dziś Ty będziesz mężem, ojcem twej przyszłej rodziny. Buduj swe życie małżeńskie, rodzinne na mocnym fundamencie – na wspólnej, wzajemnej miłości i wierności Bogu i Jego przykazaniom. Niech błogosławi Cię Wszechmogący Bóg, który jest Miłością – Ojciec i Syn i Duch święty”.
 • „Ukochany Synu! Gdy Chrystus Pan połączy Cię sakramentalnym węzłem z Twoją wybraną, będziecie dwoje jednym ciałem. Bądź dla swej żony dobrym mężem, dla Twych dzieci kochającym ojcem. Na tę nową drogę Twego życia błogosławię Cię: Błogosławieństwo Ojca i Syna i Ducha Świętego niech Ci towarzyszy w całym Twoim życiu”.

Błogosławieństwo córki 

Kolejnymi propozycjami są teksty, które z powodzeniem można wykorzystać podczas błogosławieństwa córki: 

 • „Bądź dla swojego męża oparciem, a dla dzieci kochającą matką. Polecam Cię Maryi, Matce pięknej miłości i z serca błogosławię Cię na nową drogę Twego życia – w Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego”.
 • „Córko, nigdy nie stawaj przeciw swojemu mężowi. Synu, pamiętaj, żeby szanować swoją żonę i być dla niej wsparciem. Małżeństwo to jedność. Bóg dał mężowi żonę, aby była dla niego wsparciem i pomocą. A mąż byłby nikim bez swojej żony. Kochani polecamy Was Jezusowi Chrystusowi, Panu Naszemu. Błogosławimy Wam, w Imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego”
 • Ukochana córko! Dziś rozpoczniesz nowe życie u boku swego męża. Pamiętaj, aby chronić i pielęgnować Wasze ognisko domowe. Bądź szczęśliwą żoną i matka. Wspieraj męża i dbaj o dzieci. Spraw, aby On także troszczył się o Was i kochał tak, jak to widzimy dzisiaj. Polecamy Wasza rodzinę opiece Matki Boskiej. W Imię Ojca, Syna i Ducha Świętego”.

Cytaty na błogosławieństwo pary młodej

Czasem warto posilić się najpiękniejszymi cytatami o małżeństwie i miłości. Wypowiedzenie krótkiej sentencji pod koniec błogosławieństwa, może być fantastycznym dopełnieniem życzeń rodziców. To prawdopodobnie zdanie, które na dłużej zapadnie w pamięci pary młodej. Poznaj cytaty, które pasują na ceremonię błogosławieństwa.

„Musicie być silni miłością, która wszystko znosi, wszystkiemu wierzy, wszystko przetrzyma”

 — JP II.

„To ciche, wzajemne spojrzenie męża i żony, którzy sobie ufają, jest jak pierwsza chwila odpoczynku lub ucieczki od ogromnego znużenia bądź od wielkiego niebezpieczeństwa” 

— George Eliot.

„Małżeństwo czyni z dwóch przerywanych linii jedną całą, daje zajęcie dwóm istnieniom żyjącym bez celu i podwaja ich siły do pracy; daje dwóm poszukującym naturom sens życia i coś, dla czego warto żyć”

— Mark Twain.

„Ciągłe starania to tak naprawdę tajemnica udanych małżeństw”

— Krystyna Mirek.

„Miłość nie polega na tym, aby wzajemnie sobie się przyglądać, lecz aby patrzeć razem w tym samym kierunku”

— Antoine de Saint-Exupéry.

„Aby miłość trwała przez całe życie, trzeba ją pielęgnować starannie jak ogród”

— Benjamin Franklin.

 „Oto jest miłość: dwoje ludzi spotyka się przypadkiem, a okazuje się, że czekali na siebie całe życie”

— Victor de Lima Baretto.

Redakcja poleca

REKLAMA
Nasze akcje
Striplac PEEL OR SOAK od alessandro
Manicure
Striplac PEEL OR SOAK: zdejmowanie lakieru hybrydowego nigdy nie było łatwiejsze!
Współpraca reklamowa
Kuba Błaszczykowski o misji Rossmanna
Styl życia
Kuba Błaszczykowski o misji Rossmanna
Współpraca reklamowa
Verona Top Recenzentki
Moda
Top Recenzentki sprawdziły komplety biżuterii Verona. Są ponadczasowe i idealnie uzupełniają stylizacje
Współpraca reklamowa
Fitness
Piękno do kwadratu. Odkryj nowy smartwatch HUAWEI WATCH FIT 3
Współpraca reklamowa
Event Avene
Styl życia
Pewność Siebie w Zdrowej Skórze z Avène
Współpraca reklamowa
Mycie włosów
Fryzury
Uwolnij swój blask dzięki nowej pielęgnacji i koloryzacji SYOSS z innowacyjną technologią Plex
Współpraca reklamowa
Bella Perfecta
Styl życia
Komfort każdego dnia z Bella Perfecta
Współpraca reklamowa
Pielęgnacja
Fakty i mity na temat przebarwień skóry
Współpraca reklamowa
Polecane
Najnowsze
Wybrane dla Ciebie
suche włosy
Fryzury
Suche włosy - przyczyny przesuszania i proste rady, jak o nie dbać!
Laura Grzelak Milena Majak
Blizny na twarzy po trądziku
Pielęgnacja
Blizny po trądziku – jak się ich pozbyć? Najlepsze preparaty i zabiegi
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
modny warkocz francuski
Fryzury
Warkocze - TOP 15 fryzur z warkoczami, które zapleciesz w ekspresowym tempie
Laura Grzelak
Modne paznokcie 2024
Manicure
Modne paznokcie 2024. TOP 9 trendów, które będą hitem tego roku 
Aneta Zygmuntowicz Iga Pejas
laminowanie rzęs w domu
Pielęgnacja
Laminowanie rzęs w domu – jak je wykonać i ile się utrzyma?
Agnieszka Mojsiej
fryzura z długich włosów
Fryzury
Fryzury z długich włosów, które zrobisz samodzielnie w 5 minut. TOP 15 inspiracji [Zdjęcia]
Aneta Zygmuntowicz
Paznokcie panterka
Manicure
Jak zrobić panterkę na paznokciach? TOP 15 inspiracji z Instagrama na paznokcie w panterkę
Aneta Zygmuntowicz Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Roller do twarzy
Pielęgnacja
Roller do twarzy – który wybrać i jak wykonywać nim masaż?
Marta Średnicka Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Mezoterapia twarzy
Pielęgnacja
Mezoterapia – na czym polega zabieg i jakie daje efekty?
Aneta Zygmuntowicz Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
najlepsze diety odchudzające efekty
Diety
Najlepsze diety odchudzające 2022 - ranking U.S. News & World Report
Aneta Zygmuntowicz
Pomarańczowe paznokcie szpice
Manicure
Jak zrobić paznokcie szpice krok po kroku? TOP 15 inspiracji z Instagrama na najciekawsze wzory
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Wypadanie włosów
Fryzury
Wypadanie włosów – najczęstsze przyczyny wypadania włosów. Co powoduje łysienie? 
Dominika Zabost Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Paznokcie ballerina
Manicure
Paznokcie ballerina – jak piłować? TOP 15 inspiracji z Instagrama na najciekawsze wzory
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Paznokcie w kolorach złotym, różowym i czarnym
Manicure
Pomysły na paznokcie – 25 najciekawszych inspiracji z Instagrama na modny manicure
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Ranking wcierek do włosów
Pielęgnacja
Najlepsze wcierki na porost włosów - ranking hitów włosomaniaczek z KWC
Dominika Zabost