Reklama

Smutna prawda dotycząca idealnego usadzenia gości na swoim weselu jest taka, że idealne usadzenie nie istnieje. Zawsze znajdą się osoby, które pochwalą zaproponowane przez ciebie rozwiązanie oraz takie, którym nie spodoba się ostateczny pomysł. Nie musisz starać się zadowolić wszystkich, jednak zrozumiałe jest, leży ci na sercu komfort twoich gości. Dlatego właśnie przychodzimy z pomocą i wyjaśniamy, jakie są za i przeciw różnych popularnych rozwiązań oraz wymieniamy ogólne zasady, które warto wziąć pod uwagę.

Reklama

Spis treści:

  1. Zasady usadzania gości na weselu
  2. Jak usadzić rodziców na weselu?
  3. Czy usadzać gości na weselu?
  4. Jak usadzić gości weselnych przy jednym stole?
  5. Jak usadzić gości weselnych przy okrągłych stołach?
  6. Jak usadzić gości weselnych przy prostokątnych stołach?
  7. Aplikacje do usadzania gości weselnych

Zasady usadzania gości na weselu

Istnieją pewne ogólne zasady, według których najczęściej usadza się weselnych gości. Choć są one dość uniwersalne, pamiętaj o tym, że mogą nieco różnić się w zależności od kultury, dlatego, jeśli jedno z małżonków wywodzi się z innego kręgu kulturowego, lub na weselu pojawią się goście z zagranicy, pamiętaj, aby wziąć to pod uwagę podczas planowania, aby nikogo niechcący nie urazić.

  1. Para Młoda zwykle siedzi w centralnej części sali, przy stole głównym lub u szczytu stołu.
  2. Goście najbliżsi Parze Młodej siedzą zazwyczaj bliżej niej.
  3. Świadek i świadkowa najczęściej siedzą po obu stronach Pary Młodej.
  4. Jeśli na uroczystości pojawią się jacyś goście specjalni, oni również powinni zostać usadzeni blisko Pary Młodej.
  5. Zazwyczaj sadza się obok siebie członków rodzin lub przyjaciół.
  6. Osoby w podobnym wieku mogą zostać posadzone obok siebie, o ile relacje między nimi są w porządku.
  7. Unikaj sadzania obok siebie osób, które się nie znają, lub o których wiesz, że nie są w najlepszych stosunkach.
  8. Jeśli planujesz przygotowanie dodatkowych materiałów, jak np. gazeta ślubna, możesz uwzględnić w niej rozkład sali razem z rozpisanymi miejscami. Dzięki temu biesiadnicy nie tylko łatwiej znajdą swoje własne miejsca, ale również bez problemu namierzą osoby, z którymi mogliby chcieć zamienić kilka słów.
  9. Zastanów się, czy twoi goście mają jakieś specjalne potrzeby, czy poruszają się na wózku lub o kulach, czy planują pojawić się z wózkiem dziecięcym, lub dostawić do stołu siedzisko dla dzieci? Zadbaj o to, aby przestrzeń była dla nich dostępna.
  10. Jeśli chcesz uniknąć potencjalnej wtopy przy planowaniu usadzenia gości, delikatnie wypytaj ich o ich specjalne potrzeby lub preferencje. Pamiętaj jednak, aby zrobić dyplomatycznie i nikogo niechcący nie urazić.

Jak usadzić rodziców na weselu?

Szczególnie ważnym pytaniem jest, gdzie na weselu powinni siedzieć rodzice Młodych. Nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi - w dużej mierze zależy to od panujących między wami stosunków. Uwzględnij nie tylko wasze osobiste relacje, ale również to, jak rodzice obojga Młodych odnoszą się do siebie nawzajem.

  1. Przy stole Pary Młodej, zaraz obok świadków.
  2. Przy oddzielnym stole blisko stołu głównego.
  3. Blisko Pary Młodej, ale w otoczeniu innych członków najbliższej rodziny.
  4. Wedle indywidualnego życzenia - zawsze możesz zapytać rodziców, gdzie chcieliby siedzieć.
  5. Jeśli wiesz, już jak będą wyglądać podziękowania dla rodziców, również uwzględnij to w układzie miejsc. Miej to na uwadze, zwłaszcza jeśli planujesz coś specjalnego, co np. pokaz, który będzie się lepiej oglądało z jakiegoś konkretnego miejsca.
  6. Pamiętaj, aby niezależnie od decyzji miejsce dla rodziców podkreślało ich ważną rolę w tej uroczystości i miało honorowy charakter.

Czy usadzać gości na weselu?

Być może po przeczytaniu powyższego poradnika zastanawiasz się, czy usadzenie gości w ogóle ma sens? Niektórzy rezygnują z tego elementu i pozwalają zaproszonym osobom samodzielnie dobrać sobie miejsce. Choć takie rozwiązanie ułatwia wiele kwestii, równie dobrze może skomplikować kilka spraw. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, rozważ wszelkie za i przeciw.

Zalety usadzania gości na weselu

  1. Dzięki usadzeniu gości ograniczysz chaos związany ze spontanicznym poszukiwaniem miejsc po przybyciu na salę zaraz po uroczystości.
  2. Wyeliminujesz ryzyko, że gdzieś zostaną pojedyncze siedzenia i goście będą musieli się przesiadać już po wybraniu sobie miejsca.
  3. Ograniczysz ryzyko, że ktoś, z kim nie jesteś aż tak blisko, zajmie miejscu w szczytu stołu, gdzie powinni siedzi siedzieć świadkowie i rodzice.
  4. O ile dobrze znasz swoich gości, masz większą kontrolę nad atmosferą, ponieważ możesz wykluczyć sytuację, w której z powodu braku miejsc wylądują obok siebie skłócone osoby.
  5. Możesz uwzględnić specyficzne potrzeby swoich gości, nie ryzykując, że dla osób z niepełnosprawnością chorych, starszych czy kobiet w ciąży zostaną miejsce, które nie zapewnią im odpowiedniego komfortu.

Wady usadzania gości na weselu

  1. Planowanie usadzenia gości może być czasochłonne i stresujące. Pozostawiając tę kwestię do rozstrzygnięcia samym gościom, możemy łatwo wykreślić jeden punkt z długiej listy przygotowań.
  2. Między gośćmi mogą panować stosunki, o których nic nie wiemy. Wybierając im miejsca, możemy niechcący skazać ich na towarzystwo nielubianego kuzyna, lub osoby, z którą są skonfliktowani.
  3. Wybranie naszym weselnikom miejsc ogranicza nieco elastyczność. Czasem dopiero na sali może okazać się, że ktoś potrzebuje specyficznego miejsca, a przypisanie siedzeń do konkretnych osób znacznie ogranicza pole manewru.
  4. Goście mogą obrazić się na nas z powodu złej decyzji, np. jeśli uznają, że nie wyróżniliśmy ich wystarczająco honorowym miejscem.

Jak usadzić gości weselnych przy jednym stole?

Jeśli planujesz usadzić gości przy jednym długim stole, szczególną rolę odegra tu hierarchia. U szczytu stołu siedzą Państwo Młodzi, po ich obu stronach Świadek i Świadkowa, dalej najczęściej rodzice, a następnie inni najbliżsi członkowie rodziny. Planując jeden długi stół na wesele, pamiętaj o tym, że nie jest ważne jedynie to, kto siedzi obok, ale również kto siedzi naprzeciwko. Możesz np. po jednej stronie posadzić rodzinę Panny Młodej, po drugiej Pana Młodego.

Dużą zaletą jednego długiego stołu jest to, że nie rozbijamy gości na mniejsze grupki. Choć wiadomo, że dyskusje będą toczyć się przede wszystkim z osobami w naszym bezpośrednim otoczeniu, to wciąż panuje atmosfera jedności. Daje to też nieco większą elastyczność, jeśli chodzi o ewentualną zmianę miejsc. Minusem może być to, że jeden duży stół może wyglądać dość ciężko.

Getty Images@Serhii Sobolevskyi

Jak usadzić gości weselnych przy okrągłych stołach?

Okrągłe stoły są bardzo eleganckie, szczególnie dobrze wyglądają na weselach w stylu glamour, nadając sali bankietowy charakter. Nic więc dziwnego, że są częstym wyborem Par Młodych, które następnie stają w obliczu wyzwania, jakim jest rozdzielenie gości na mniejsze grupy. Ze względu na średnice stołów grupki te powinny liczyć mniej więcej tyle samo gości, tak aby siedzenie przy nich było dla wszystkich komfortowe.

Podzielenie gości w ten sposób może być jednak prawdziwym wyzwaniem i często wymaga od nas dobrej znajomości naszych bliskich i panujących między nimi relacji. Najlepiej sprawdzi się tutaj postępowanie wobec wcześniej wybranego klucza, np. rodzice z rodzicami, dziadkowie z dziadkami, studenci ze studentami itp. Rozwiązanie to ogranicza niestety również możliwość integracji, obu rodzin, choć oczywiście towarzystwo zasiadające przy jednym stole może być wymieszane.

Okrągłe stoły mogą z jednej strony sprawić, że zasiadająca przy nich grupa zżyje się ze sobą i będzie świetnie bawić się całą noc. To rozwiązanie sprawdzi się zwłaszcza w przypadku gości, którzy nie znają wielu osób obecnych na weselu. Niestety, z drugiej strony zawsze istnieje ryzyko, że nietrafnie sparujemy osoby zasiadające przy jednym stole, mogąc tym samym niechcący skazać je na wieczór w niezręcznej ciszy.

Getty Images@chrishumphreys1

Jak usadzić gości weselnych przy prostokątnych stołach?

Prostokątne stoły są zazwyczaj rozstawiane na weselach w dwóch rzędach lub w podkowę. Bardzo rzadko korzysta się z pojedynczych. W tym wypadku obowiązują zasady podobne jak przy jednym, długim stole. Jednocześnie jednak układ ten podkreśla to, że gości trzeba jakoś podzielić na dwie lub więcej grup.

Zazwyczaj podziału dokonuje się na postawie wieku. W ten sposób młodsze osoby siedzą z młodszymi, a starsze ze starszymi - ta konfiguracja zwiększa szanse na to, że weselnicy znajdą wspólny język. Zdarza się również, że przy jednym stole siedzi rodzina żony, a po drugiej męża. Ten układ nie sprzyja co prawda integracji, ale zdecydowanie daje pewne poczucie komfortu, wynikające z bycia otoczonym osobami, które lepiej znamy.

Getty Images@Anchiy

Zobacz także: Dekoracje na stoły weselne - jak stworzyć oryginalne i funkcjonalne kompozycje?

Aplikacje do usadzania gości weselnych

Era drukowanych planów sal weselnych, na których na przemian piszesz i skreślasz imiona weselników, na szczęście dobiegła końca. W zaplanowaniu strategicznego usadzenia gości przy stołach mogą pomóc ci liczne aplikacje. Znajdziesz wśród nich zarówno takie, które służą wyłącznie do tego celu, jak i takie, w których zaplanować będziesz mogła całe wesele. Polecamy kilka, które cieszą się szczególną popularnością.

Reklama
  1. AllSeated to popularne narzędzie online do planowania ślubów i innych wydarzeń, które umożliwia tworzenie schematów sali oraz usadzanie zaproszonych osób. Dodatkowo możesz też zarządzać z jego pomocą całą listą gości.
  2. WeddingWire to platforma, na której dostępne jest narzędzie Seating Chart Tool. Pozwala ono na łatwe tworzenie schematów sal weselnych oraz przypisywania gościom ich miejsc.
  3. Table Planner to aplikacja dostępna na telefon lub inne urządzenia mobilne, która powstała specjalnie z myślą o projektowaniu różnych konfiguracji usadzeń gości weselnych.
  4. Zola Wedding Planner to nieco bardziej rozszerzone narzędzie, które może pomóc ci ogarnąć całe wesele, w tym plan stołów.
  5. TopTablePlanner to aplikacja dostępna online, która umożliwia łatwe planowanie usadzenia gości z pomocą funkcji drag-and-drop.
  6. Pamiętaj jednak, że nie musisz korzystać ze specjalnych aplikacji przeznaczonych do planowania wesel. Możesz wykorzystać jakąkolwiek platformę, którą dobrze znasz i lubisz, a nawet narzędzie, którym posługujesz się na co dzień w pracy. Dobrze sprawdzą się również aplikacje takie Trello, Asana, czy Notion.
Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane