Jaka suknia ślubna dla ciężarnej? Kompleksowy poradnik
Suknia ślubna dla ciężarnej powinna nie tylko zapewnić jej olśniewający wygląd, lecz także wyjątkowy komfort. Przyszła panna młoda, która w planach ma nie tylko ślub, lecz także urodzenie potomka, ma podwójny problem ze znalezieniem odpowiedniej sukni.

W naszym poradniku podpowiemy ci, jak dobrać rozmiar sukni ślubnej dla ciężarnej. Odpowiedni fason sprawi, że w dniu ślubu zarówno brzuszek, jak i biust będą idealnie współgrać z pobranymi wcześniej wymiarami. Wskażemy ci, jaka ciążowa suknia ślubna będzie najlepszym rozwiązaniem, jeśli nie chcesz uciskać brzucha. A także poradzimy, które materiały najlepiej sprawdzą się na ciążowe suknie ślubne.
Spis treści:
- Jak dobrać rozmiar ciążowej sukni ślubnej?
- Najlepsze suknie ślubne dla ciężarnych na ślub kościelny
- Jaką suknię wybrać na ślub cywilny w ciąży?
- O czym jeszcze warto pamiętać, wybierając suknię ślubną dla ciężarnej?
Jak dobrać rozmiar ciążowej sukni ślubnej?
Ciało kobiety w ciąży zmienia się z miesiąca na miesiąc nie do poznania, dlatego tradycyjne przymiarki nie wchodzą w grę. Musisz wziąć pod uwagę, że biust i ciążowy brzuszek znacząco powiększą twoje standardowe rozmiary.
Większość kobiet w ciąży do około 3. miesiąca nie zauważa znaczących zmian w swojej sylwetce. Jeśli wasz ślub zaplanowany jest właśnie w takim okresie, to z powodzeniem możesz ubrać klasyczną suknię ślubną. Późniejsze miesiące oznaczają już większe zmiany dla panny młodej, dlatego warto zadbać o krój, który zapewni większą wygodę.
Suknia ślubna od 4. miesiąca ciąży
Statystycznie od 4. miesiąca ciąży rosnący brzuszek staje się bardziej widoczny. Jeśli nie chcesz krępować ruchów i uciskać brzucha, to ciążowa suknia ślubna powinna być około jeden rozmiar większa.
O rozmiar większa suknia ślubna będzie odpowiednia dla ciężarnych pań do około 5. miesiąca.
Pamiętaj: Nawet jeśli okaże się, że sukienka jest jednak nieco za duża, to zawsze możesz poprosić o jej zmniejszenie. Ostatnia przymiarka w salonach odbywa się zazwyczaj 2 tygodnie przed ślubem, dlatego krawcowa bez problemu zdąży dokonać małych poprawek. W drugą stronę – gdy okaże się, że suknia ślubna ciążowa jest za mała – zdecydowanie trudniej będzie wprowadzić jakiekolwiek zmiany.
Suknia ślubna na 6. miesiąc ciąży
Ciężarna panna młoda, której data ślubu wypada w późniejsze miesiące, powinna wziąć pod uwagę znaczące zmiany w sylwetce. Końcówka drugiego trymestru i początek trzeciego często wiążą się z wieloma problemami zdrowotnymi, takimi jak: obrzęki nóg czy żylaki.
W tym okresie suknia ślubna ciążowa powinna być przede wszystkim wygodna. Radzimy wybrać około dwóch rozmiarów większą od standardowych wymiarów.
Ciążowe sukienki ślubne w ostatnich miesiącach
W ostatnich miesiącach ciąży panna młoda powinna liczyć się z tym, że podczas uroczystości jej rozmiar będzie około dwukrotnie większy od standardowego – i jest to bardzo optymistyczna wizja. Czasem okazuje się, że suknia ślubna powinna być nawet trzykrotnie większa.
Jeśli wasz ślub cywilny/kościelny przypada w trzecim trymestrze, to nawet przy ostatecznych przymiarkach pozostaw sobie parę centymetrów luzu.
Najlepsze suknie ślubne dla ciężarnych na ślub kościelny

Na wstępie wyprowadzimy was z błędu – nie ma jednej najlepszej sukni ślubnej dla kobiety ciężarnej. Wszystko zależy od tego, jaką masz figurę, który jest to miesiąc ciąży, a także, czy chcesz podkreślić swój brzuszek.
Ciążowe suknie ślubne w stylu empire
Obserwując jednak trendy w salonach sukien ślubnych, można stwierdzić, że dużą popularnością cieszą się sukienki ciążowe o kroju empire. Model o stylu empire ma talię zaznaczoną tuż pod biustem. Ze względu na wysoką talię doskonale wydłuża i wyszczupla sylwetkę, a przede wszystkim świetnie maskuje ciążowy brzuszek. Jest to także dobra opcja dla pań, które chcą ukryć zbyt krótkie nogi bądź po prostu podkreślić obfity biust.
Warto zwrócić uwagę, by suknia ślubna dla ciężarnej nie zawierała gorsetu. Zbyt ściśnięty brzuszek może nie spodobać się dziecku, które jest w środku, w efekcie czego twoje taneczne pląsy na weselnym parkiecie mogą być nagminnie przerywane przez serię bliżej niezidentyfikowanych ruchów od kopniaków. Jeśli więc nie jesteś fanką tańców electro boogie i nie uwzględniasz takiego występu w swoim planie atrakcji weselnych, to lepiej zrezygnuj z gorsetu.
Suknia ślubna w kształcie litery A
Jeśli zamierzacie wyprawić ślub kościelny i szukasz bardziej klasycznej kreacji, to dobrym pomysłem będzie także krój w kształcie litery A. Taka suknia ślubna w ciąży również poradzi sobie z zadaniem ukrycia brzuszka. Jej talia zazwyczaj zaznaczona jest nieco niżej niż pod samym biustem – tak jak w przypadku kroju empire.
Cechą charakterystyczną dla takiego kroju jest (zazwyczaj) dość mocno zdobiony dekolt. Wszelkie koronki, cekiny na górze sukni są jak najbardziej pożądane, jeśli chcesz odwrócić uwagę od brzuszka.
Obcisła suknia ślubna ciążowa o kroju rybki
Suknia o kroju rybki to idealna kreacja dla panny młodej, która chce podkreślić ciążowy brzuszek. Jest bardzo obcisła, dlatego doskonale podkreśla wszelkie atuty kobiecej sylwetki. Taka suknia ślubna ciążowa dość mocno zaznaczy brzuszek, a nawet pozwoli Ci go uwypuklić.
W przypadku tak dopasowanego kroju warto zwrócić szczególną uwagę na to, z jakich materiałów została uszyta suknia ślubna. Jeśli materiał jest dość elastyczny i oddychający, to kreacja nie powinna być dyskomfortem dla panny młodej. Jeśli jednak wybierzesz suknię ślubną z dość tanich materiałów, przez które skóra nie będzie mogła odpowiednio oddychać, to musisz liczyć się z możliwością wystąpienia duszności lub zasłabnięcia. W ciąży organizm kobiety jest szczególnie wrażliwy na wszelkie niekorzystne czynniki zewnętrzne, więc polecamy wybierać suknie z lepszych materiałów.
Jaką suknię wybrać na ślub cywilny w ciąży?

Coraz więcej kobiet decyduje się wyłącznie na ślub cywilny. Oczywiście, możesz na rządową uroczystość również ubrać piękną białą suknię ślubną. Jednak jeśli chcesz postawić na mniej klasyczną stylizację, to także mamy kilka propozycji dla ciebie!
- Kopertowa sukienka – świetnie sprawdzi się jako ciążowa suknia ślubna na cywilny. Modele z podniesionym stanem, odcinane pod biustem ładnie podkreślą piersi i zakryją krągły brzuch.
- Sukienka w literkę A – to kolejny dobry krój dla panny młodej w ciąży. Wielowarstwowy, tiulowy dół świetnie zamaskuje brzuszek i przy dość wczesnych miesiącach wiele osób nawet się nie domyśli, że jesteś w ciąży!
- Sukienki bandażowe – to rozwiązanie, które podkreśli twój błogosławiony stan. Obcisły, lecz wygodny krój będzie doskonały dla kobiet, które chcą pochwalić się oczekiwaniami na potomka, lecz nie chcą rezygnować ze swojego komfortu.
O czym jeszcze warto pamiętać, wybierając suknię ślubną dla ciężarnej?
Dobry materiał to podstawa dla Twojego komfortu
Twoja ciążowa suknia ślubna powinna być przede wszystkim wygodna. Nie uzyskasz pełnego komfortu, jeśli suknia będzie wykonana z nieoddychających i nieelastycznych materiałów. Dobrym wyborem będzie np. suknia ślubna ciążowa z dżerseju, lnu, wiskozy bądź chambray. Ze względu na dość lekką fakturę na ciążowe sukienki ślubne sprawdzi się także szyfon czy krepa.
Odpowiedni materiał pomoże Ci podkreślić lub uwypuklić rosnący brzuszek
Sztywne materiały, takie jak satyna czy mikado, będą dodawać objętości na wszelkich uwypukleniach. Na Twoim ciążowym brzuszku utworzy się „namiocik” ze sztywnej warstwy materiału, dlatego takie suknie ślubne podkreślą stan błogosławiony.
Jeśli zależy Ci na tym, aby materiał dopasowywał się do brzuszka, ale nie podkreślał go zbyt mocno, to lepszym wyborem będzie krepa bądź szyfon.
Gorset w sukni ślubnej może uaktywnić malucha
Ciąża to okres, w którym powinnyśmy zadbać nie tylko o swój komfort, lecz także wygodę malucha. Jeśli rosnący brzuszek zostanie zniewolony gorsetem, to w dniu ślubu możesz się spodziewać niemałej serii kopniaków. Takie rewolucje mogą zaburzyć miłą atmosferę waszej uroczystości.
Naszym zdaniem zdecydowanie lepszym wyborem będą suknie ślubne dla ciężarnych pozbawione gorsetu. Będziesz czuć się znacznie bardziej komfortowo zarówno w pozycji stojącej, jak i siedzącej.
Odpowiednia długość rękawów może wpłynąć na Twój komfort
Obrzęki nóg czy rąk w ciąży są całkowicie naturalne, jednak wybierając odpowiednią suknię ślubną, powinnaś wziąć je pod uwagę. O ile większość tradycyjnych sukni nie uciska nóg, to niektóre modele mogą wpływać na dyskomfort ramion.
Coraz więcej panien młodych wybiera na ślub cywilny suknie rustykalne z długim rękawem. Przyznajemy – takie modele są przepiękne, jednak mogą nie być dobrym wyborem dla kobiet w ciąży. Dlaczego?
Wyobraź sobie, że ze stresu przed samym ślubem puchną Ci kończyny. Ramiona czy nogi mogą wezbrać się wodą tak bardzo, że ciężko będzie odnaleźć w nich kości. I w takiej kondycji musisz założyć swoją piękną suknię ślubną, która ma koronkowe długie rękawy. Jaki może być efekt? Po pierwsze: koronka może wręcz wbijać się w opuchnięte ramiona, co znacząco zmniejszy Twój komfort, a po drugie: ramiona mogą wyglądać jak wciśnięte w zbyt wąską folię serdelki, co negatywnie wpłynie na kwestie estetyczne.
Mała porada dla ciężarnych panien młodych: Choć suknia ślubna jest Twoim głównym elementem kreacji, to nie zapominaj o tym, by ubrać na swój wielki dzień wygodne buty. Szpilki pięknie podkreślają nogę, lecz przy stanie błogosławionym i jego efektach ubocznych w postaci opuchniętych nóg, może to nie być najlepszy wybór. Jeśli kupujesz obuwie na ślub, to powinnaś je nie tylko przymierzyć na chwilę, lecz sprawdzić, czy są rzeczywiście wygodne przy dłuższym chodzeniu.