Reklama

Kto może być świadkiem na ślubie kościelnym, a kto na cywilnym? Oczywiście tę rolę mogą pełnić te same osoby, jednak musimy wziąć pod uwagę, że w przypadku ślubu kościelnego w niektórych parafiach mogą wymagać, by świadkowie byli osobami wierzącymi. Dlatego zanim poprosicie kogoś o pełnienie tej roli, koniecznie dowiedzcie się, jak to wygląda w miejscu, w którym bierzecie ślub. Jakie jeszcze są wymagania co do bycia świadkiem?

Reklama

Spis treści:

  1. Kto może być świadkiem na ślubie cywilnym?
  2. Kto może zostać świadkiem na ślubie kościelnym?
  3. Rola świadka na ślubie
  4. Obowiązki świadka ślubu

Kto może być świadkiem na ślubie cywilnym?

Jedynym wymaganiem dotyczącym świadka ślubu cywilnego jest jego pełnoletniość. Podpisując poświadczenie zawarcia związku małżeńskiego świadek musi wylegitymować się dowodem osobistym, dlatego jego posiadanie jest najważniejszą z rzeczy.

Zwyczajowo przyjmuje się, że pan młody wybiera świadka, natomiast panna młoda - świadkową. Nigdzie jednak nie ma zapisu, który mówiłby, że to koniecznie musi być para. Jednak ze względu na to, że często świadkami ślubu są najbliżsi, para młoda decyduje się na wybór brata, siostry lub przyjaciela. Płeć świadków nie ma zatem znaczenia, jednakże w większości przypadków będzie to świadek ślubu oraz świadkowa ślubu. Nieistotny jest także stan cywilny świadków: mogą być zarówno w małżeństwie, jak i singlami. Kluczowe jest natomiast to, aby były to osoby pełnoletnie.

Istnieje także opcja wyboru świadka z urzędu. Taką decyzję należy podjąć wcześniej i zgłosić ją najlepiej w tym samym czasie, w którym rezerwujemy termin ślubu w urzędzie. W takim przypadku świadkami zostają urzędnicy stanu cywilnego, którzy składają podpisy poświadczające o ważności ceremonii ślubnej. Jeśli para decyduje się na ślub bezpośrednio w urzędzie, zazwyczaj nie ma problemu ze znalezieniem osób gotowych podpisać akt zawarcia małżeństwa. Sprawa jednak wygląda nieco inaczej w przypadku ślubu w plenerze. Dlatego warto poinformować o chęci wyboru świadka z urzędu odpowiednio wcześniej.

Getty Images@Konoplytska

Kto może zostać świadkiem na ślubie kościelnym?

Trochę inaczej przedstawia się sytuacja w przypadku ślubu kościelnego. Wśród wymagań dotyczących świadków ślubu kościelnego nie ma nic na temat ich wiary, co potwierdza kodeks prawa kanonicznego:

Tylko te małżeństwa są ważne, które zostają zawarte wobec asystującego miejscowego ordynariusza albo proboszcza, albo wobec kapłana lub diakona delegowanego przez jednego z nich; a także wobec dwóch świadków (kan. 1108 § 1).

Mimo to, zdarza się, że w niektórych parafiach może być problem, jeśli świadkowie nie są osobami wierzącymi. W tym przypadku aby zostać świadkiem należy się upewnić co do wymagań parafii, w której bierzecie ślub.

Dodatkowo, podobnie, jak w przypadku ślubu w urzędzie, musimy wziąć pod uwagę pełnoletnich świadków. W tym przypadku równie istotne jest posiadanie ważnego dowodu osobistego.

Zobacz także: Podziękowanie dla świadkowej – jak wyrazić wdzięczność? Pomysły i teksty

Rola świadka na ślubie

Największym sprawdzianem dla świadków jest dzień ślubu. Zazwyczaj towarzyszą parze młodej od samego rana. Świadek spędza czas przed ślubem z pana młodego, a świadkowa - z panną młodą. Są wsparciem dla nich w tym ważnym dniu. Ich rolą jest dopilnowanie, aby wszystko w kościele lub w innym miejscu zawarcia ślubu było wszystko gotowe, to oni będą pomagać zakładać młodej parze stylizacje, a w trakcie ślubu i wesela poprawiać ich ubrania i służyć chusteczką w razie potrzeby. Dodatkowo świadek panny młodej będzie przytrzymywał jej bukiet.

Rola świadka nie kończy się na samej ceremonii zaślubin. Wesele jest równie ważne. Świadkowie powinni zadbać o to, aby wszystkie występujące na bieżąco problemy rozwiązywać bez udziału pary młodej. Pomagają w przypadku zmiany stylizacji, dbają także o gości.

Zobacz także: Obowiązki świadkowej. Jakie są zadania świadkowej na weselu?

Obowiązki świadka ślubu

Rozważając kandydatów na świadków musimy wziąć uwagę nie tylko formalne wymogi, ale o wiele więcej. Zarówno przed świadkową ślubną, jak i świadkiem stoi sporo wyzwań. Należy pamiętać, że zakres obowiązków świadków nie kończy się wyłącznie na tym, aby podpisali dokument po zawarciu małżeństwa. Będą towarzyszyć młodej parze w większości przygotowań. Począwszy od doradzania w doborze stylizacji ślubnych, poprzez pomoc w kontakcie z usługodawcami czy nawet z rozsyłaniem zaproszeń ślubnych.

Reklama

Świadkami powinny zostać osoby, którym ufacie i polegacie na ich opinii oraz radzeniu sobie z załatwianiem różnych kwestii. Mają oni być waszymi pomocnikami, a także organizatorami - to właśnie świadek i świadkowa organizują wieczory panieński i kawalerski. Dlatego weźcie pod uwagę, wybierając odpowiednie osoby, że muszą one być dobrze zorganizowane, a także mieć czas, aby być dla was wsparciem.

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane