Reklama

Jeśli zastanawiacie się, na której ręce nosi się pierścionek zaręczynowy, to warto wiedzieć, że zalecane miejsce zmieniało się na przestrzeni wieków, również w Polsce. Początkowo pierścionek gościł – tak jak w większości państw na świecie – na lewej dłoni, jednak w XIX wieku powędrował na dłoń prawą. Zawsze jednak powinien zdobić palec serdeczny.

Reklama

Spis treści:

  1. Skąd pochodzi tradycja wręczania pierścionka zaręczynowego?
  2. Na której ręce nosi się pierścionek zaręczynowy w Polsce?
  3. Na jakim palcu nosić pierścionek zaręczynowy przed ślubem?
  4. Jak pierścionek zaręczynowy nosi się w innych krajach?
  5. Na który palec zakłada się pierścionek zaręczynowy po ślubie?

Skąd pochodzi tradycja wręczania pierścionka zaręczynowego?

Tradycja wręczania zaręczynowego pierścionka jest bardzo długa i sięga czasów starożytnego Egiptu. To właśnie tam po raz pierwszy jako symbol miłości i wieczności pojawiła się obrączka wykonana z druciku. Zwyczaj przejęli też starożytni Grecy, którzy metalowy pierścień zakładali przyszłym żonom na palec serdeczny lewej dłoni. Dlaczego akurat tam? Wierzono, że żyła z tego palca biegnie bezpośrednio do serca. Tym tropem poszli też Rzymianie, którzy nawet nadali żyle nazwę: vena amoris, czyli żyła miłości, a swoim ukochanym wręczali monetę lub żelazny pierścień.

Warto wiedzieć, że w czasach starożytnych pierścionek nie był jedynym przedmiotem, jakim była obdarowywana przyszła żona. Istniały też tzw. darowizny okołozaręczynowe. Darowizny bezwarunkowe nie musiały być zwracane w przypadku zerwania zaręczyn, inaczej było w przypadku darowizn warunkowych, które w razie rozstania musiały być oddane mężczyźnie.

Tradycja zaręczyn była kontynuowana w średniowieczu. W XIII wieku został ona nawet uregulowany przez Kościół. Papież Innocenty III ogłosił, że między zaręczynami a ślubem musi upłynąć określony czas, żeby narzeczeni mogli się dobrze przygotować do zawarcia związku małżeńskiego. Bardzo bogatą formę przyjął pierścionek zaręczynowy w XV wieku, kiedy to okazały pierścionek z brylantem austriacki książę Maksymilian wręczył Marii Burgundzkiej.

Kolejne stulecia to już prawdziwy rozkwit w branży jubilerskiej, głównie dzięki odkryciu złóż diamentów w Afryce. Nie bez znaczenia było też upowszechnienie przez firmę Tiffany & Co. konkretnego modelu pierścionka zaręczynowego z diamentem „trzymanym” za pomocą sześciu „nóżek”. Jeśli więc zadajecie sobie pytanie, jaki pierścionek zaręczynowy jest najbardziej klasyczny, to z pewności właśnie ten w stylu Tiffany'ego z jednym dużym brylantem i sześcioma „nóżkami”.

Getty Images@DiamondGalaxy

Zobacz także: Zaręczyny a oświadczyny – czym się różnią?

Na której ręce nosi się pierścionek zaręczynowy w Polsce?

Obecnie w Polsce tradycja mówi o tym, że pierścionek zaręczynowy powinien znaleźć się na prawej dłoni i rezerwować miejsce dla obrączki. Jednak jeszcze 150 lat temu było odwrotnie i mężatki nosiły obrączkę na lewej ręce, czyli tak jak niemal w całej Europie. Za to na prawą przekładały ją, jeśli zostały wdowami. Po powstaniu styczniowym w 1864 roku, na znak solidarności z żonami poległych, wszystkie polskie kobiety „przeniosły” obrączki na prawą rękę. Ta tradycja obowiązuje do dziś i w Polsce pierścionek zaręczynowy nosi się na prawej dłoni.

Zobacz także: Organizacja zaręczyn krok po kroku [Przewodnik]

Na jakim palcu nosić pierścionek zaręczynowy przed ślubem?

Odpowiedź na pytanie, gdzie nosi się pierścionek zaręczynowy, dotyczy nie tylko kwestii lewej czy prawej dłoni, ale też wyboru konkretnego palca. W tym przypadku jednak sytuacja jest ułatwiona, ponieważ zawsze powinien on trafić na palec serdeczny. To drugi palec, ten tuż obok najmniejszego. Dlaczego akurat tam? Jak wspomniałyśmy wyżej, to właśnie palec serdeczny już w starożytności wiązany był z miłością jako ten, który ma „połączenie” żylne sercem.

Można poszukać też innego wytłumaczenia. Gdy złączycie ze sobą opuszkami palce obu dłoni, a środkowe złożycie do jej wnętrza, nie będziecie w stanie rozłączyć serdecznych palców. W takim ułożeniu kciuki symbolizują naszych rodziców, wskazujące – rodzeństwo, z kolei zgięte palce środkowe to wy sami, a najmniejsze – to wasze dzieci.

Zobacz także: Najmodniejsze pierścionki zaręczynowe – trendy na 2023 rok

Jak pierścionek zaręczynowy nosi się w innych krajach?

Co ciekawe, to, na której ręce nosi się pierścionek zaręczynowy, zupełnie inaczej wygląda w większości krajów na świecie. W Afryce, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, ale też Irlandii, Wielkiej Brytanii, Francji, Czechach, Włoszech czy Hiszpanii wciąż obowiązują tradycje wywodzące się ze starożytności i pierścionek nosi się na lewej ręce. Polska należy do zdecydowanie mniej licznej grupy państw, w których ten symbol miłości zakładany jest na prawą dłoń. Oprócz nas należą do niej między innymi Japonia, Austria, Rosja, Niemcy. Jest jednak coś, co łączy wszystkich: w każdym przypadku wybierany jest palec serdeczny.

Na wspomnienie zasługują też zwyczaje panujące w krajach skandynawskich i na Węgrzech. Na Węgrzech mężczyźni nie wręczają ukochanym typowego zaręczynowego pierścionka, lecz obrączkę, która w dniu ślubu jest przekładana na drugą (prawą) dłoń. Dwie obrączki funkcjonują też w krajach skandynawskich. W dniu oświadczyn kobiety otrzymują obrączkę i zakładają ją na serdeczny palec lewej dłoni. W dniu zaślubin dokładana jest do niej druga.

Getty Images@krblokhin

Na który palec zakłada się pierścionek zaręczynowy po ślubie?

Na której ręce nosić pierścionek zaręczynowy po zaślubinach? Zgodnie z tradycją pierścionek „trzyma” miejsce dla obrączki. Skoro więc gości on na serdecznym palcu prawej ręki, to po ślubie zastępuje go obrączka, a pierścionek wędruje na drugą dłoń: czyli na serdeczny palec dłoni lewej.

Oczywiście nie jest to reguła, której absolutnie trzeba przestrzegać. Niektóre panny młode decydują, że pierścionek i obrączkę będą nosić razem na jednym palcu, czyli w tym przypadku serdecznym palcu prawej dłoni. Jednak taką ewentualność warto uwzględnić na etapie wyboru stylu obrączki ślubnej. Jeśli planujecie nosić ją razem z pierścionkiem, dobrze, aby nie różniła się od niego za bardzo wyglądem. Najlepiej więc dopasować do siebie użyty kruszec, choć tak naprawdę żółte złoto świetnie współgra ze złotem białym. Ale już różowe złoto może się z nimi „gryźć”. Zwróćcie też uwagę na rodzaj i rozmiar kamienia w pierścionku zaręczynowym. Jeśli jest on duży, masywny, to może sprawić, że obrączka „zginie” na jego tle. Dlatego w przypadku gdy obrączka i pierścionek bardzo się od siebie różnią albo chcecie, żeby obie ozdoby były dobrze widoczne, noście je na różnych dłoniach.

Reklama

Część kobiet po ślubie decyduje się na jeszcze inne, oryginalne rozwiązanie. Jakie? Pierścionka zaręczynowego w ogóle nie zakładają na palec, lecz noszą go w formie zawieszki na łańcuszku. Jest to dobry sposób na uniknięcie powyższego dylematu, ale też pozwala ładnie wyeksponować pierścionek na dekolcie. Oczywiście nie jest to praktyczne rozwiązanie dla tych z was, które nie lubią zakładać naszyjników.

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane