Ślub jak z marzeń: wybierz, gdzie powiesz 'tak!'
Od pewnego czasu oficjalne wkroczenie na nową drogę życia nie musi odbywać się w urzędzie. Można je zorganizować w cudownym, nastrojowym miejscu, w uroczystej, odpowiednio zaaranżowanej i celebrowanej atmosferze.

Przenoszenie się z miejsca na miejsce, jeżdżenie najpierw do urzędu, potem do odległej restauracji, kłopoty logistyczne, autokary, taksówki… To już przeszłość! Od marca 2015 oficjalna uroczystość zawarcia ślubu cywilnego może zostać zorganizowana poza USC. Można samemu wybrać miejsce, które będzie stanowić najlepszy entourage dla tej niezapomnianej chwili.

Oczywiście, nie może to być miejsce całkiem dowolne, musi spełniać pewne wymagania. Jakie? O to zapytaliśmy pana Romana Piechnika, managera warszawskiej restauracji San Lorenzo, spełniającej wszystkie warunki niezbędne do organizacji ślubu i wesela – od sakramentalnego „tak” do… poprawin.Zatem – co jest potrzebne, by zorganizować ceremonię ślubną w tak klimatycznym i wyjątkowym lokalu?
– Zacznijmy od początku. Takie miejsce, poza urzędem, musi być sprawdzone przez pracownika USC. Chodzi o to, żeby spełniało wymogi wynikające z ustawy.
Jakie konkretnie wymagania?
– Nie może to być mała, jednosalowa restauracyjka. Do złożenia przysięgi małżeńskiej i przeprowadzenia całej ceremonii wymagana jest oddzielna sala. W tym, odpowiednio przygotowanym wnętrzu musi znaleźć się stół, za którym zasiądzie urzędnik prowadzący uroczystość i na którym Państwo Młodzi podpiszą najważniejszy tego dnia dokument.
Oczywiście konieczne jest również odpowiednie nagłośnienie. Dlatego warto wybierać lokale, które są przygotowane do takich wydarzeń, mają doświadczenie, odpowiednie wyposażenie i możliwości. Inaczej mówiąc – takie, które już się sprawdziły.

A jak to jest ze ślubem w plenerze?
– Taki ślub może być rzeczywiście niezapomnianym przeżyciem. Jednak trzeba pamiętać, że nie w każdej porze roku, a w Polsce, nawet w sprzyjających okolicznościach uroczystość trzeba zabezpieczyć pod kątem pogody. Potrzebne jest zadaszenie a także oświetlenie, jeżeli ślub ma się odbyć wieczorem. Tak więc biorąc pod uwagę ryzyko czynników atmosferycznych, restauracja wydaje się lepszym, pewniejszym rozwiązaniem.
Wracając więc do restauracji, jak sprawdzić, czy uroczystość może się w niej odbyć?
– Lustracja z udziałem urzędnika odbywa się w lokalu odpowiednio wcześniej, w terminie ustalonym z organizatorami. Można też wybrać miejsce, które zostało wcześniej zatwierdzone przez Urząd i już sprawdziło się w organizacji uroczystości. Takich restauracji jest w Warszawie kilka i z dumą zaliczam do tego grona nasze San Lorenzo.

Ile kosztuje wymarzony ślub poza urzędem?
– Uroczystość wiąże się z dodatkową opłatą w wysokości 1000 złotych. Biorąc pod uwagę korzyści wynikające z organizacji ceremonii, a później wesela w jednym miejscu ta kwota to właściwie oszczędność.
Czy warto zdecydować się na ślub w restauracji?
– Nie nazywałbym tego „ślubem w restauracji”. W tym wyjątkowym dniu, restauracja staje się „miejscem”, w grę wchodzą detale, niuanse. Atmosfera – od wejścia do sali, w której odbędzie się przysięga. To już nie jest bezosobowa, urzędowa sala ślubna. To eleganckie, stylowe, odpowiednio udekorowane i przygotowane pomieszczenie, godne tej niezwykle ważnej chwili.
A po złożeniu przysięgi można przejść bezpośrednio do toastów, życzeń, poczęstunku, prezentów…
W San Lorenzo dodatkowo zapewniamy pogodną, ciepłą południową atmosferę Toskanii, popartą wykwintnym menu. No i po latach, wspominając, można będzie powiedzieć – ślub? Pobraliśmy się w San Lorenzo! (śmiech)

Dziękujemy bardzo za te cenne informacje, a Was zachęcamy do wyjścia poza standard. W końcu ten dzień powinien mieć właściwą oprawę, zapewnioną przez profesjonalistów. Od przysięgi do... ostatniego gościa!