W jakim wieku najlepiej wziąć ślub?
Sezon ślubny w pełni i o ile nie przypominają nam o tym nasze kuzynki czy przyjaciółki, którym towarzyszymy w tym wielkim dniu, często nawiązuje do niego babcia czy dawno niewidziana ciocia. Kiedy przekroczymy barierę wieku 25 czy nawet 20 lat, najbliżsi naciskają na nas, abyśmy jak najszybciej wyszły za mąż. Okazuje się, że racja stoi po stronie tych, którzy ze ślubem postanowili trochę poczekać.

- Małgorzata Mrozek

Według badań przeprowadzonych przez Uniwersytet w Utah, idealny wiek, by wziąć ślub to 28-32 lat. Zawarcie małżeństwa w tym przedziale wiekowym podobno znacznie zmniejsza ryzyko rozwodu w ciągu pierwszych pięciu lat po ślubie. Tak przynajmniej odnotowali statystycy. Zobaczmy jednak, czym może to być spowodowane.Nicholas Wolfinger, socjolog z Uniwersytetu w Utah, nie do końca potrafi wyjaśnić, dlaczego dzieje się tak, a nie inaczej, ale nietrudno się domyślić, że wcześniejszy ślub jest ryzykowny. Po części zabieramy sobie w ten sposób młodość, po części nie jesteśmy dość ustabilizowani. U podstaw trwałego małżeństwa leży w końcu nie tylko miłość, ale i stabilizacja finansowa. Dopóki nie zarabiamy i nie mamy dachu nad głową trudno raczej mówić o jako takim ustatkowaniu się.

Obserwacje statystyków wykazały ponadto, że zawarcie ślubu po 32. roku życia z każdym rokiem zwiększa ryzyko rozwodu o 5 proc. Wychodzi więc na to, że z powiedzeniem drugiej połówce symbolicznego „tak” nie warto czekać w nieskończoność. Może wtedy nasze oczekiwania są nieco inne? A może po prostu po ukończeniu 32 lat ciężej jest nam wyzbyć się własnych przyzwyczajeń i nauczyć życia we dwoje?Statystyki dotyczące polskich małżeństw utwierdzają nas w przekonaniu, że ze ślubem nie warto się spieszyć tak, jak nasze mamy czy babcie. Otóż w Polsce średni wiek, w którym zawiera się małżeństwo, wynosi 27 lat dla kobiet i 29 lat dla mężczyzn. Też uważacie, że nie warto wcześniej stawać na ślubnym kobiercu?Zobacz także: 10 rzeczy, które utrudniają kobiecie osiągnąć orgazm