Reklama

Wesele w ogrodzie może być doskonałym pomysłem dla osób, które szukają niskobudżetowego sposobu na wyprawienie swojego przyjęcia. Przekonajcie się, jak wiele uroku może mieć prosta uroczystość w ogrodzie.

Reklama

Spis treści:

  1. Organizacja wesela w ogrodzie – o czym musicie pamiętać?
  2. Wesele w ogrodzie – co wybrać: catering czy samodzielne przyrządzanie jedzenia?
  3. Idealne dekoracje na plenerowe wesele w ogrodzie
  4. Jak się ubrać na wesele w ogrodzie?
  5. Wesele we własnym ogrodzie – wady i zalety takiego rozwiązania

Organizacja wesela w ogrodzie – o czym musicie pamiętać?

W przypadku wesela w ogrodzie należy zwrócić uwagę na szereg czynników, których w przypadku uroczystości w restauracji w ogóle nie trzeba rozważać. Jakie wyzwania stawia przed Wami uroczystość w plenerze?

Wesele w ogrodzie, a co ze ślubem?

ślub w ogrodzie
Adobe Stock/ andrii kobryn

Pary młode, które decydują się na wesele w ogrodzie, najczęściej chcą także zorganizować w ogrodzie ślub. Spełnienie takiego marzenia nie jest jednak tak proste, jak mogłoby się wydawać.

O ile cywilny ślub w ogrodzie, jest marzeniem wykonalnym, to nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku ślubu kościelnego. Księża bardzo niechętnie zgadzają się na wesele plenerowe, gdyż według kodeksu Prawa Kanonicznego, ceremonię zaślubin powinno wykonywać się w wyłącznie miejscu świętym.

W naszym artykule, w którym szczegółowo opisujemy, jak zorganizować wesele plenerowe, znajdziecie bardziej szczegółowe informacje dot. tego, jakich formalności należy dopełnić, żeby wyprawić ślub w ogrodzie.

Odpowiednie zadaszenie na wypadek deszczu

namiot na wesele w ogrodzie
Adobe Stock/ bubutu

Polska pogoda jest bardzo kapryśna, dlatego przyjęcia na świeżym powietrzu są zawsze ryzykownym pomysłem. Nawet w najbardziej słoneczny dzień, może niespodziewanie zaskoczyć nas burza, która – w przypadku wesela – może skrócić zabawę gości i przegonić ich do domów. Takiego scenariusza nie chciałaby doświadczyć zapewne żadna para młoda.

Jeśli chcecie wyprawić wesele w ogrodzie, które nie zakończy się po pierwszej ulewie, to pomyślcie o wynajmie hali namiotowej. Koszt wynajmu namiotu nie jest wysoki, a może (dosłownie) uratować Wasze wesele!

Wynajem mebli na przyjęcie weselne w ogrodzie

meble na wesele w ogrodzie
Adobe Stock/ IVASHstudio

Podczas organizacji wesela w ogrodzie nie możecie zapomnieć także o wynajęciu odpowiednich mebli – w końcu goście weselni czasem muszą odsapnąć od wygibasów na parkiecie tanecznym.

Stoły i krzesła powinny znaleźć się zarówno w części zadaszonej, jak i w plenerze. Warto pomyśleć także o zagospodarowaniu kameralnego kącika relaksu, w którym postawicie np. leżaki. Taka przestrzeń z pewnością przyda się najbardziej roztańczonym gościom.

Zapewnienie zaplecza sanitarnego dla gości

Jeśli planujecie wesele w ogrodzie dla więcej niż 20 gości, to koniecznie zadbajcie o dodatkowe zaplecze sanitarne. Na czas przyjęcia weselnego polecamy wynająć przenośne toalety.

Bez obaw – Waszego przyjęcia nie muszą zdobić charakterystyczne niebieskie budki. Toalety przenośne na wesela plenerowe są bardzo eleganckie i niczym nie różnią się od tych na klasycznej sali weselnej.

Zadbajcie, by na weselu byli wyłącznie zaproszeni goście

Ten nagłówek brzmi dla Was tajemniczo? Przypomnijcie sobie upalny wieczór w ogrodzie – zachodzące słońce, zimne napoje i ... komary, pszczoły, osy i inne insekty.

Bliskość natury ma swoje wady i zalety, a uporczywe insekty z pewnością należą do tej pierwszej grupy. Jeśli nie chcecie by Waszych zaproszonych gości przez całe przyjęcie dręczyły komary bądź inne robactwa, to pomyślcie o wynajmie urządzeń ultradźwiękowych. Są one nieszkodliwe dla ludzi, a skutecznie odstraszają insekty.

Wesele w ogrodzie – co wybrać: catering czy samodzielne przyrządzanie jedzenia?

jedzenie na przyjęciu weselnym w ogrodzie
Adobe Stock/ linortis

Nieodłączną częścią każdego wesela jest dobre jedzenie.

Bardzo często pary młode, które decydują się na samodzielną organizację wesela w ogrodzie, zastanawiają się także nad przyrządzeniem posiłków. Jeśli należycie do tej grupy, to chcemy Was ostrzec, że to wcale nie jest proste zadanie!

Organizując imprezę plenerową, będziecie mieć na swojej głowie setki innych rzeczy, które teraz nie przeszły Wam przez myśl. Dodatkowy obowiązek samodzielnego przyrządzenia potraw może sprawić, że zamiast czerpać radość z przygotowań do wesela, będziecie cierpieć katusze związane z nadmiarem obowiązków.

Choć catering może pochłonąć niebagatelną ilość Waszego budżetu – szczególnie jeśli wyprawiacie kameralne wesele w ogrodzie – to znacząco ułatwi Wam wszelkie sprawy organizacyjne.

Idealne dekoracje na plenerowe wesele w ogrodzie

oświetlenie na weselu w ogrodzie
Adobe Stock/ Emanuele Capoferri

Zdecydowaną zaletą wesela w ogrodzie duża dekoracyjność scenerii plenerowej. Urządzając przyjęcie weselne „pod chmurką” nie musicie się martwić koniecznością dekoracji sali weselnej – dary natury są same w sobie świetną ozdobą, którą możecie jedynie podkreślić.

Podczas organizacji wesela i jego dekoracji zwróćcie uwagę na ilość dostępnego oświetlenia w ogrodzie. Jeśli nie będzie ono wystarczające, to świetnym pomysłem będą girlandy świetlne. Nie tylko doskonale oświetlą przestrzeń, lecz także będą doskonałą ozdobą.

Wybór motywu przewodniego a dekoracja przyjęcia weselnego

Wesele w ogrodzie nie daje nam żadnych ograniczeń związanych z dekoracją, dlatego dużym ułatwieniem może być dla Was wybór motywu przewodniego.

Plenerowe przyjęcia mogą być urządzane w przeróżnych klimatach. Bardzo często pary decydują się na dekoracje w stylu boho, które dodają nieco kolorów w zielonej scenerii.

Popularnym wyborem jest też styl rustykalny, który sprawi, że Wasz ślub i wesele będzie miało nieco bardziej sielski klimat lub styl glamour, który pomoże Wam urządzić eleganckie wesele w ogrodzie.

Jak się ubrać na wesele w ogrodzie?

para młoda na weselu w ogrodzie
Adobe Stock/ Alexander

Zazwyczaj przyjęcie weselne w ogrodzie inspirowane jest naturą i sielskim charakterem. Do takich uroczystości pasują bardziej lekkie rustykalne stylizacje, które doskonale będą prezentować się na tle naturalnych krajobrazów.

Panna młoda – suknie ślubne idealne na garden wedding

Suknia ślubna na wesele w ogrodzie powinna być raczej zwiewna i swobodna. Suknie o zbyt obcisłym bądź księżniczkowym fasonie z obcisłym gorsetem raczej nie wpiszą się w klimat przyjęcia plenerowego. Lepszym wyborem będą bardziej rustykalne stylizacje, które na pierwszym miejscu stawiają komfort panny młodej.

Panny młode na wesele w ogrodzie dość często wybierają suknie wykonane z koronkowych tkanin. Doskonale oddają one klimat sielskiego przyjęcia i pasują do dekoracji uroczystości.

Fryzura i makijaż panny młodej

Zarówno fryzura, jak i makijaż panny młodej nie powinny mieć zbyt dekoracyjnego charakteru. Najlepszym wyborem będzie lekki make-up i delikatne upięcia bądź fale.

Bukiet ślubny na wesele w ogrodzie

Bukiet ślubny – tak jak wszystkie dekoracje na weselu w ogrodzie – powinien mieć raczej delikatny, niezbyt wytworny charakter. Świetnie sprawdzą się kompozycje florystyczne zawierające elementy głębokiej zieleni i beżu. Taką kompozycję możesz stworzyć łącząc np. wrzosy, kłosy i liście paproci.

Strój pana młodego na garden wedding

A jak powinien się ubrać pan młody na wesele w ogrodzie? Opcje są dwie:

  • może odegrać wielkiego gentelmana i przyjść na wesele w bardzo eleganckim garniturze,
  • albo może odegrać rolę bardziej sielskiego gentelmana, który zawrze związek małżeński w bardziej swobodnym stroju.

Wszystko zależy od pary młodej!

Niezależnie jednak od tego, jak pan młody zdecyduje się ubrać na swoje wesele w ogrodzie, dobrym pomysłem będzie wdrożenie małego akcentu sielskiego. Mały kwiatek wsadzony do ... zamiast poszetki wniesie nieco rustykalnego klimatu do jego stylizacji.

Dlaczego takiego podziału nie wprowadziliśmy u panny młodej? Imprezy plenerowe rządzą się swoimi prawami i choć przechadzanie się po ogrodzie w garniturze może być mało wygodne, to chodzenie po trawie w szpilkach i ultraobcisłej sukni ślubnej jest praktycznie awykonalne.

Wesele we własnym ogrodzie – wady i zalety takiego rozwiązania

Coraz częściej młode pary decydują się wyprawić przyjęcie weselne w przydomowym ogrodzie. Taki trend zintensyfikował się szczególnie podczas pandemii koronawirusa, gdy możliwość organizacji wesela w restauracji była mocno ograniczona.

Zorganizowanie wesela we własnym ogrodzie ma niezaprzeczalne zalety, jednak nie jest pozbawione wad. Musicie rozpatrzyć multum sytuacji, które mogą się wydarzyć, i na każdą taką sytuację przygotować plan B.

Zadanie nie jest proste, dlatego poniżej przedstawiliśmy wady i zalety wesela we własnym ogrodzie, które pomogą Wam podjąć decyzję, czy na pewno jest to dobry pomysł.

Zalety wesela w przydomowym ogrodzie:

  • brak kosztów związanych z wynajmem sali – czasem wymarzone miejsce na wesele potrafi kosztować majątek i pochłania niebagatelną ilość budżetu. Za wynajem Waszego własnego ogrodu nie musicie płacić, co jest dużym plusem.
  • niepowtarzalny klimat uroczystości – każda para młoda chce, by ich dzień zawarcia związku małżeńskiego na długo zapisał się nie tylko w ich pamięci, lecz także w pamięci gości weselnych. Plenerowe wesele w ogrodzie z pewnością pozwoli Wam stworzyć niepowtarzalny klimat uroczystości i zapewni najpiękniejsze – bo naturalne – dekoracje.
  • duża przestrzeń – zazwyczaj sale weselne mają zdecydowanie mniejszy metraż niż przestrzeń w ogrodzie. Wesele wyprawiane w przydomowym ogródku pozwali Wam na bardziej efektowną aranżację mebli i dekoracji, co zapewni wyższy komfort dla gości weselnych.

Wady wesela we własnym ogrodzie

  • kapryśna pogoda – jaka jest pogoda w Polsce, wie każdy czytelnik tego artykułu. Raz deszcz, zaraz znowu słońce, jeszcze gdzieś piorun uderzy. Niestety takie wahania atmosferyczne mogą popsuć Wasze weselne zabawy. Czasem nie pomoże nawet odpowiednie zadaszenie, jeśli np. zerwie się wichura. Jest to ogromny minus, które powinny wziąć pod uwagę osoby rozmyślające o tym, czy warto zorganizować wesele w ogrodzie.
  • nieprzyjazne insekty – jeśli przed weselem nie zadbacie o odpowiednie urządzenia ultradźwiękowe, która zabezpieczą teren ogrodu przed insektami, to niestety mogą popsuć one Wasze przyjęcie marzeń.
  • duży pobór prądu – odpowiednie oświetlenie i nagłośnienie uroczystości weselnej w ogrodzie pochłania niebagatelną ilość energii elektrycznej. Musicie się spodziewać, że po weselu rachunek za prąd przyjdzie „nieco większy” niż zwykle – co przy aktualnych podwyżkach prądu możecie dość mocno odczuć. Poza tym niektóre układy elektryczne mogą nie wytrzymać tempa Waszej imprezy, co spowoduje wybicie korków. Czy w takim razie każde przyjęcie weselne w ogrodzie jest skazane na egipskie ciemności? Nie, jeśli wyposażycie się w generator prądotwórczy.
  • sąsiedzi – niestety osoby mieszkające obok nas także mogą zniechęcać do organizacji przyjęcia w ogrodzie. Wesele rządzi się swoimi prawami i raczej nie będziecie po 22 ściszać muzyki, bo starsza sąsiadka 3 domy dalej chce pójść już spać. Jeśli odpowiednio wcześnie nie poinformujecie i nie dogadacie się z sąsiadami, że wyprawiacie wesele w ogrodzie, to Wasz wyjątkowy dzień może zakłócić policja wręczająca mandat o zakłócaniu ciszy nocnej.
Reklama

Jak widzicie organizacja wesela we własnym ogrodzie ma sporo zalet, lecz także kilka istotnych wad. Musicie dobrze przemyśleć, czy na pewno przydomowy ogród to najlepsze miejsce na wyprawienie Waszego wesela. W końcu każdy chce dobrze wspominać swoje przyjęcie weselne do końca życia, a uporczywi sąsiedzi, pogoda czy insekty mogą Wam nieco zaburzyć te wspominki.

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane