Reklama

Zaproszenie z osobą towarzyszącą nie zawsze jest rzeczą oczywistą. Należy pamiętać, kogo powinno się zaprosić z towarzyszem, czy wymienić nazwisko osoby towarzyszącej w treści zaproszenia, kiedy użyć bezosobowej formułki, a kiedy wypisać tego gościa z imienia i nazwiska. Poniżej przedstawiamy kilka ważnych zasad i kwestii, które pomogą wam zrobić to w sposób elegancki i z klasą.

Reklama

Spis treści:

  1. Kogo zaprosić na wesele z osobą towarzyszącą?
  2. Jak napisać zaproszenie z osobą towarzyszącą?
  3. Czy trzeba zapraszać z osobą towarzyszącą?
  4. Jak wypisać zaproszenie na ślub z osobą towarzyszącą i dzieckiem?
  5. Zaproszenie na wesele z osobą towarzyszącą - przykładowe teksty
  6. Kiedy wręczać zaproszenie ślubne?
  7. Jak wypisać osobę towarzyszącą na winietkach?
  8. Czy zaproszenie ślubne trzeba wręczyć osobiście?

Kogo zaprosić na wesele z osobą towarzyszącą?

Zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami, na wesele z osobą towarzyszącą zaprasza się osoby powyżej 18. roku życia. Ale tak naprawdę wiele kwestii jest tutaj umownych i sprowadza się do waszych wyborów. Jeśli chcecie np. zaprosić 16-letnią kuzynkę z os. towarzyszącą, bo wiecie, że ma chłopaka i macie dobry kontakt, nie ma żadnych powodów, by tego nie robić. Wszystko zależy tak naprawdę od waszej dobrej woli i chęci.

Jak napisać zaproszenie z osobą towarzyszącą?

Tutaj zasady są dość proste. Jeśli dobrze wiecie, z kim gość przyjdzie na wasze wesele, bo np. jest w długim związku, znacie nazwisko osoby towarzyszącej i znacie ją, wtedy należy wymienić na zaproszeniu na wesele osobę towarzyszącą z imienia i nazwiska. Weźmy przykład: wasza przyjaciółka Kasia Iksińska jest w stałym związku z Adamem Zetkowskim, znacie go i wiecie, że to właśnie z nim Kasia pojawi się na uroczystości. Wówczas na zaproszeniu wypisujecie: Zapraszamy Sz.P. Katarzynę Iksińską wraz z Adamem Zetkowskim.

Dopisek "wraz z os. towarzyszącą" wpisujemy w treści zaproszenia tylko sytuacji, kiedy zapraszacie kogoś, kto nie jest w stałej relacji lub wy nie wiecie nic na ten temat i nie jesteście pewni, z kim dana osoba przyjdzie na wasz ślub. Wówczas dodajecie jedynie bezosobową formułkę.

Zobacz też: Jak napisać zaproszenie na ślub? Najważniejsze zasady pisania zaproszeń

Czy trzeba zapraszać z osobą towarzyszącą?

Teoretycznie savoir vivre mówi o tym, że z osobą towarzyszącą wypada zaprosić każdego samotnego (niezamężną/nieżonatego) pełnoletniego gościa. W praktyce jednak wszystko zależy od was. To w końcu wasz dzień i tylko waszą decyzją jest lista gości! Jeśli chcecie np. ograniczyć liczbę osób, bo macie niewielki budżet i nie chcecie zapraszać wszystkich singli na wesele z osobą towarzyszącą, nie musicie tego robić i każdy musi zrozumieć i zaakceptować wasz wybór. W dzisiejszych czasach wręczenie zaproszenia bez osoby towarzyszącej nie jest już żadnym problemem.

Dzieci na zaproszeniach. Jak wypisać zaproszenie na ślub z osobą towarzyszącą i dzieckiem?

W tym przypadku stosujecie się do do wyżej wymienionych przez nas zasad dotyczących osób towarzyszących i dodajesz do tego informację o dziecku swojego gościa. Trzymając się przykładu Kasi Iksińskiej. Załóżmy, że mają wraz z partnerem 5-letniego synka Tymona. Na zaproszeniu piszecie wówczas: Zapraszamy Sz.P. Katarzynę Iksińskią wraz z Adamem Zetkowskim i Tymonem Zetkowskim. Inaczej sprawa ma się w kwestii małżeństw. Wtedy zapraszacie "Sz.P. Zetkowskich wraz z Tymonem Zetkowskim".

Zaproszenie ślubne z osobą towarzyszącą - przykładowe teksty

Poniżej przedstawiamy 3 przykładowe testy do wykorzystania na zaproszeniach na wesele, które możecie wypróbować. Dotyczą oczywiście gościa wraz z osobą towarzyszącą, w tym przypadku wymienianego z imienia i nazwiska.

Propozycja 1:

Z wielką radością zapraszamy Was na uroczystość ślubną X i Y, która odbędzie się dnia [data] o godzinie [godzina] w [miejsce]. Cieszymy się, że będziecie mogli być z nami, by świętować ten wyjątkowy dzień w naszym życiu.

Z poważaniem, [X i Y]

Propozycja 2:

Z radością serdecznie zapraszamy Was na nasz ślub! X i Y chcieliby podzielić się z Wami tym wyjątkowym momentem. Uroczystość odbędzie się dnia [data] o godzinie [godzina] w [miejsce].

Czekamy z niecierpliwością na wspólne świętowanie i dzielenie się tym szczęściem z Wami!

Z serdecznymi pozdrowieniami, [X i Y]

Propozycja 3:

Zapraszamy Was z serca na naszą uroczystość ślubną! X i Y zaplanowali swój wielki dzień na [data] o godzinie [godzina] w [miejsce]. Będzie nam niezmiernie miło, gdy będziecie mogli być z nami, by uczcić ten szczególny moment.

Niech nasza miłość będzie dla Was inspiracją, a ten dzień niezapomnianym przeżyciem!

Serdecznie, [X i Y]

Zobacz też: Zaproszenia ślubne ręcznie robione – TOP 8 wyjątkowych inspiracji dla młodej pary [Galeria]

Kiedy wręczać zaproszenie ślubne?

Zaproszenia ślubne zazwyczaj należy wręczać gościom na około 6-8 tygodni przed datą ślubu. To daje im wystarczająco dużo czasu, aby zorganizować swoje plany, zarezerwować noclegi, a jeśli jest to konieczne, także zorganizować wolne dni w pracy. Jeśli ślub odbędzie się w czasie sezonu letniego lub w okresie dużych świąt, lepiej jest wręczyć zaproszenia jeszcze wcześniej, aby goście mieli wystarczająco dużo czasu na zaplanowanie swojej obecności.

Jak wypisać osobę towarzyszącą na winietkach?

Tak samo, jak w przypadku zaproszenia, na winietce weselnej wpisujemy imię i nazwisko partnerki lub partnera na wesele naszego gościa. Oczywiście wówczas, gdy mamy pewność, kto będzie towarzyszył naszym bliskim i znamy dane tej osoby, bo potwierdziliśmy je z zaproszoną osobą. Jeśli jednak nie mamy pewności, kogo nasz gość chce zabrać lub nie udało nam się na czas tego potwierdzić, wpisujemy po prostu "Osoba Towarzysząca". Możemy też wybrać zabawną i mniej formalną opcję i wypisać na winietce "Czarująca towarzyszka X", "Szykowny partner X" lub inny komplement, który przełamie towarzyskie lody.

Reklama

Czy zaproszenie ślubne trzeba wręczyć osobiście?

Tradycyjnie, zaproszenia ślubne są wręczane osobiście lub wysyłane pocztą do adresatów. Jednak w dzisiejszych czasach, ze względu na różnorodne możliwości komunikacji, coraz częściej zaproszenia ślubne są również dostarczane za pośrednictwem e-maila lub komunikatorów internetowych. Decyzja o tym, w jaki sposób dostarczyć zaproszenie, zależy od preferencji pary młodej oraz od tego, co będzie najbardziej wygodne i odpowiednie dla gości. Warto jednak pamiętać o odpowiedniej formie i dostarczeniu zaproszenia z odpowiednim wyprzedzeniem, aby goście mieli czas na potwierdzenie swojej obecności na uroczystości.

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane