1 miesiąc życia dziecka - noworodek
W 1 miesiącu życia dziecko głownie śpi i je, ale także intensywnie rośnie. Sprawdź, jak rozwija się noworodek.

- Łucja Zbieniewska

W 1 miesiącu życia dziecko głównie je i śpi, ale także rośnie. Co prawda na początku, kilka dni po porodzie jego waga spada, gdyż organizm pozbywa się wszystkich płynów nagromadzonych w okresie płodowym. Jednak wkrótce potem, po tygodniu lub dwóch, waga z powrotem zaczyna rosnąć – maluszek nabiera ciałka, staje się bardziej pulchny i przybiera na wadze.
Odruchy dziecka w 1. miesiącu życia
Noworodek rodzi się z sześcioma odruchami, które świadczą o prawidłowych reakcjach organizmu:
- odruch ssania: najważniejszy ze wszystkich, gdyż zapewnia przetrwanie maleństwa. Noworodek ssie pierś, ale gdy jest głodny, odwraca także główkę w poszukiwaniu sutka, ssie również palec.
- odruch Moro: przestraszony maluszek nagle rozkłada nóżki i rączki, a potem przyciąga je do siebie, zaś dłonie ma ściśnięte w piąstki.
- odruch chwytania: gdy noworodek poczuje coś w dłoni, zaciska rączkę – w ten sposób może złapać np. grzechotkę albo ciebie za palec.
- odruch pełzania: gdy maluszek leży na brzuchu, jeśli podeprzesz mu nóżki, będzie się odpychał i przesuwał do przodu, wykonując ruch pełzania.
- odruch Babińskiego: kiedy połaskoczesz dziecko w stópkę, rozprostuje paluszki i rozłoży je.
- odruch kroczenia: jeśli weźmiesz malucha pod paszki, będzie poruszał nóżkami tak, jakby chciał chodzić.
1 miesiąc życia dziecka: Rozwój zmysłów
- Noworodek jest bardzo wyczulony na wszelkie bodźce z otoczenia: reaguje na wszelkie nagłe dźwięki, jasne światło, zmianę temperatury, niewygodę czy zmianę pozycji. Porusza się w sposób dość chaotyczny i nieskoordynowany, nie panując jeszcze nad swoimi odruchami i ciałem. Układ nerwowy maluszka nie jest jeszcze dojrzały a odczuwanie własnego ciała nie w pełni wykształcone.
- Wzrok noworodka jest słaby – dziecko najlepiej widzi z odległości 20-30cm, nie rozróżnia jeszcze kolorów ani szczegółów, potrafi skupić wzrok na przedmiocie na krótką chwilę.
- Słuch malucha też nie jest jeszcze bardzo dobry, ale dziecko rozpozna twój głos oraz inne dźwięki, które towarzyszyły mu jeszcze wtedy, gdy był w twoim brzuchu (głos taty, szczekanie psa czy odgłosy ulicy).
- Noworodek rozróżnia cztery podstawowe smaki: słodki, słony, kwaśny i gorzki, ale najbardziej lubi słodkie mleko mamy, chociaż najlepiej zna smak słony – tak smakowały wody płodowe.
- Kontakt z dzieckiem jest na razie dość ograniczony – malec najbezpieczniej czuje się w ramionach mamy lub taty, dlatego jak najczęściej bierzcie go na ręce, bez obawy, że go rozpieścicie. Noworodek doskonale wyczuwa odczucia i emocje osób z najbliższego otoczenia – będzie wiedział, kiedy jesteś zdenerwowana, zaniepokojona lub spokojna i będzie również reagował na te emocje; dlatego najlepiej, abyś karmiąc dziecko była zrelaksowana i wyciszona, dzięki temu maluszek także będzie jadł spokojnie.
- Co istotne, jedynym sposobem komunikacji z otoczeniem jest dla maluszka płacz, dlatego nie bądź zaniepokojona, kiedy dziecko płacze – ono chce ci coś przekazać. Może jest głodne, ma mokro, albo po prostu potrzebuje twojej bliskości.
Karmienie dziecka w 1 miesiącu życia
Dla noworodka najlepsze jest karmienie wyłącznie piersią (nie powinno się podawać wody czy herbatki dodatkowo), na życzenie – czyli kiedy tylko dziecko potrzebuje. Ponieważ maluszek ma jeszcze bardzo małą pojemność żołądka, może domagać się jedzenia nawet co godzinę, będzie głodny również w nocy. Jeśli trafił ci się mały śpioszek, być może na początku będziesz musiała budzić go czasem na jedzenie: przerwy pomiędzy posiłkami powinny trwać nie więcej niż 4-5 godzin.
Sen
Malutkie dziecko nie odróżnia jeszcze dnia od nocy, dlatego śpi zawsze wtedy, gdy jest zmęczone – najczęściej po jedzeniu. Budzi się, gdy jest głodne, więc z reguły nie śpi więcej niż 3-4 godziny naraz. Noworodek śpi zwykle ok. 15- 20 godzin na dobę (wliczając także krótkie drzemki).
Szczepienia
Zaraz po urodzeniu, w pierwszej dobie życia dziecko jest szczepione przeciwko WZW B (wirusowe zapalenie wątroby typu B) oraz gruźlicy (BCG).
Kamienie milowe w 1 miesiącu życia dziecka
W rozwoju dziecka można wyznaczyć szczególnie istotne momenty, są to tak zwane kamienie milowe.Pierwszą taką umiejętnością jest unoszenie głowy w pozycji na brzuchu: dziecko zaczyna ćwiczyć tę umiejętność już w 2-3 tygodniu życia.