10 filmów, za które kochamy Meryl Streep
Naszym zdaniem królowa jest absolutnie tylko jedna! Wielokrotnie nominowana do Oscara, zdobywczyni 3 statuetek i laureatka kilkudziesięciu innych nagród filmowych. Wydawać by się mogło, że w karierze zawodowej osiągnęła już wszystko, a jednak jej każda kolejna rola zaskakuje i zachwyca. Przedstawiamy subiektywny wybór 10 filmów, za które kochamy Meryl Streep!

1 z 10

„Diabeł ubiera się u Prady”
Meryl Streep jako wzbudzająca respekt, charyzmatyczna, dystyngowana i wymagająca Miranda Priestly, redaktor naczelna „Runwaya” równie dobrze przez cały film mogłaby nie powiedzieć ani jednego słowa! Idealnie oddaje charakter wyrachowanej, choć jednak okazującej ludzkie oblicze kobiety samym gestem, spojrzeniem i prezencją. Diabeł nie kobieta, ale nie sposób jej nie kochać.
Foto: kadr z filmu Diabeł ubiera się u Prady (2006r.), reż. David Frankel, wytwórnia 20th Century Fox
2 z 10

„Mamma mia!”
Musical z prawdziwą „Dancing Queen” w niebieskich ogrodniczkach, która popis swoich możliwości daje w kultowej scenie szpagatu w powietrzu. Gibkość warta podziwu! W filmie Meryl Streep pokazuje nie tylko swoje zdolności aktorskie i gimnastyczne, ale także wokalne. „Mamma mia!” to kolorowy w obrazie doskonały lek na chandrę.
Foto: kadr z filmu Mamma Mia! (2008r.), reż. Phyllida Lloyd, wytwórnia Universal Pictures
3 z 10

„Co się wydarzyło w Madison County”
Najpiękniejsza historia płomiennego romansu. Pragnienie kontra powinność. Francesca wiedzie spokojne życie gospodyni domowej na farmie w hrabstwie Madison. Kiedy zostaje sama na kilka dni, niespodziewanie poznaje znanego fotografa „National Geograpfic” Roberta Kincaida. Szybko okazuje się, że tych dwoje łączy więcej, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka.
Foto: kadr z filmu Co się wydarzyło w Madison County (1995r.), reż. Clint Eastwood, wytwórnia Warner Bros. Pictures
4 z 10

„Pożegnanie z Afryką”
Piękno Afryki w czystej postaci, opowiedziane przez główną bohaterkę Karen Blixen. Tytułowe pożegnanie z Afryką nie jest jedynie pożegnaniem z Czarnym Lądem, ale także z miłością, nadzieją i oczekiwaniami…
Foto: kadr z filmu Pożegnanie z Afryką (1985r.), reż. Sydney Pollack, wytwórnia Universal Pictures
5 z 10

„Wybór Zofii”
Za rolę w tym filmie Meryl Streep otrzymała swoją druga statuetkę Oscara (tym razem dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej). Tytułowa Zofia Zawistowska jest Polką pochodzącą z Krakowa, która przeżyła obóz koncentracyjny. W 1947r., kiedy toczy się akcja filmu, mieszka w Stanach u boku niezrównoważonego intelektualisty żydowskiego pochodzenia. Tytułowego wyboru bohaterka musi dokonać nie tylko w czasie bieżącej akcji filmu, ale także podczas dramatycznej retrospekcji do czasów pobytu w obozie. Jedna ze scen wprost rozdziera serce.
Foto: kadr z filmu Wybór Zofii (1982r.), reż. Alan J. Pakula, wytwórnia ITC
6 z 10

„Julie i Julia”
Przyjemna komedia z gotowaniem w tle. Meryl Streep jako Julia Child, szukając sobie zajęcia po przeprowadzce do Francji, rozpoczyna swoją przygodę z gotowaniem. Film opowiada o prawdziwej pasji i dążeniu do perfekcji. Choć Meryl Streep gra jedną z dwóch głównych ról, na pierwszy plan jako główna bohaterka wysuwa się… kuchnia francuska.
Foto: kadr z filmu Julie i Julia (2009r.), reż. Nora Ephron, wytwórnia Columbia Pictures
7 z 10

„Żelazna Dama”
Nie sposób nie wspomnieć o filmie, za rolę w którym Meryl Streep otrzymała trzeciego w swojej karierze Oscara. Trudno byłoby wyobrazić sobie jakąkolwiek inną aktorkę w roli Margaret Thatcher. „Żelazna Dama” to portret niegdyś silnej, teraz przygasającej, starszej kobiety przedstawiony w sposób fenomenalny przez Streep.
Foto: kadr z filmu Żelazna Dama (2011r.), reż. . Phyllida Lloyd, wytwórnia UK Film Council
8 z 10

„Serce nie sługa”
W tym filmie Meryl Streep wciela się w postać psychoterapeutki Lisy Metzger. Niczego nieświadoma żona i matka wręcz popycha swoją 37-letnią pacjentkę po rozwodzie w ramiona o wiele młodszego mężczyzny. Szybko okazuje się, że młodzieniec jest synem Lisy, z czego wynika wiele komicznych sytuacji.
Foto: kadr z filmu Serce nie sługa (2005r.), reż. Ben Younger, wytwórnia Focus Features
9 z 10

„Wątpliwość”
Siostra Alojzyna twardą ręką sprawuje władzę (nie sposób określić jej postawę inaczej) w katolickiej szkole. Stojąc na straży obyczajów, oskarża księdza Flynna o podejrzane zainteresowanie jednym z uczniów. Brak dowodów, a jedynie domniemanie sprawia, że także widz nabiera z czasem tytułowej wątpliwości. Zdecydowanie bez cienia wątpliwości można stwierdzić, że to jedna z najlepszych kreacji aktorskich Meryl Streep.
Foto: kadr z filmu Wątpliwość (2008r.), reż. John Patrick Shanley, wytwórnia Goodspeed Productions
10 z 10

„Sierpień w Hrabstwie Osage”
Meryl Streep wciela się tutaj w postać chorej na raka płuc żony i matki. Jej uzależnienie od leków jedynie pogłębia ciężki charakter, z którym muszą zmagać się trzy dorosłe córki bohaterki. „Sierpień…” to obraz przepełniony emocjami, niestety głównie negatywnymi. W filmie aktorka zachwyca szczególnie w jednej ze scen – w obecności rodziny wygłasza długi monolog, wykorzystując całą paletę swoich aktorskich umiejętności. Porażony widz ma wrażenie, że cała scena została nakręcona podczas jednego ujęcia, co dla aktora jest nie lada wyzwaniem warsztatowym.
Foto: kadr z filmu Sierpień w Hrabstwie Osage (2013r.), reż. John Wells, wytwórnia Jean Doumanian Productions