4 sposoby jak przestać narzekać
Słyniemy z narzekania. Narzekamy na wszystko: na pogodę, na pracę, na partnera, na przyjaciółki. Jak możemy to zmienić? Oto 4 sposoby jak przestać narzekać - łatwe i szybkie.

- Kasia Tolak
1. Unikaj narzekaczy i źródeł irytacji
Towarzystwo ludzi wiecznie na coś narzekających spowoduje, że prędzej czy później albo ulegniesz ich ponurej wizji świata albo poczujesz się nimi obciążona i zmęczona. A to prosta droga do narzekania. Dlatego staraj się otaczać ludźmi pozytywnie nastawionymi do życia, wesołymi, otwartymi. Ogranicz również oglądanie telewizji. Nie nakręcaj się negatywnymi informacjami z kraju i ze świata!

2. Poproś bliskich o wsparcie
Sami zwykle tak utożsamiamy się ze swoim tokiem myślenia, że tracimy nad nim kontrolę i nie słuchamy samych siebie. Osoba z boku widzi i słyszy nas wyraźniej. Dlatego poproś bliskich lub przyjaciół, żeby ci uświadamiali, kiedy narzekasz, a będziesz mogła z tym skończyć.
3. Zawsze dostrzegaj dobre strony sytuacji
Jakość tego, co nas otacza, jest głównie naszą interpretacją. To od niej zależy, czy uważamy, że rzeczywistość jest piękna, czy wroga. Jeśli to drugie, zacznij zadawać sobie pytania „A co, jeśli…?” i snuj tylko pozytywne przypuszczenia. „A co, jeśli mi się to spodoba?”, „A co, jeśli mi się uda?”. Fantazjuj, a mózg, który nie odróżnia rzeczywistości od fantazji, tylko odbiera słowa i obrazy z myśli, będzie działał na rzecz dobrych interpretacji. A wtedy będziesz miała mniej powodów do narzekania!
4. Bądź wdzięczna
Codziennie znajdź kilka rzeczy, za które jesteś losowi wdzięczna. Możesz je zapisać. I rób to za każdym razem, gdy masz ochotę ponarzekać na jakąś sytuację. Wdzięczność to klucz do dobrego życia. Jeśli ciągle narzekasz na swojego partnera, spisuj na kartce wszystkie jego zalety, jakie przyjdą ci do głowy. Po kilku tygodniach takiego ćwiczenia zabraknie ci miejsca na kartce, a po kilku miesiącach zrozumiesz, że to naprawdę działa. Czy mąż się poprawił, czy to ty zmieniłaś perspektywę patrzenia na niego? Sprawdź!