5 miesiąc życia dziecka - rozwój niemowlęcia
5 miesiąc życia dziecka to czas dużej aktywności. Dziecko uczy się przekręcać i pełzać. Sprawdź, jak wygląda rozwój niemowlęcia.

- Łucja Zbieniewska
Opublikowano: środa, 26 stycznia 2011 22:20
Reklama

Reklama
W piątym miesiącu życia dziecko jest bardzo aktywne i ruchliwe, często bez problemu przekręca się z brzucha na plecy i odwrotnie, chętnie zmienia pozycje, obraca się we wszystkie strony, sięga po zabawki i inne interesujące go przedmioty. Niemowlę jest ciekawe świata, codziennie uczy się czegoś nowego. Czasem mogą się już wyrzynać pierwsze ząbki. Maluszki, które piją mleko modyfikowane, niekiedy są już gotowe w tym czasie do spróbowania nowych pokarmów.
Rozwój fizyczny w 5 miesiącu życia dziecka
- Niemowlę w piątym miesiącu jest już bardzo sprawne fizycznie. Gdy złapie cię za ręce, chętnie podciąga się do pozycji siedzącej, trzymając brodę przy klatce piersiowej.
- Leżąc na brzuszku, swobodnie podpiera się rączkami i podnosi klatkę piersiową – w tej pozycji wytrzymuje już znacznie dłużej i chętniej, może także obracać się dookoła.
- Położone na plecach unosi główkę i ramiona, może też siedzieć z oparciem.
- Dziecko jest bardzo ciekawskie, przygląda się z uwagą wszystkiemu, co je otacza, widzi już także bardzo małe przedmioty (np. orzeszek), a także obraca się w kierunku usłyszanego dźwięku. Chętnie bada rzeczy będące w zasięgu jego rączki, umie już złapać zabawkę całą rączką z użyciem kciuka i przełożyć ją z rączki do rączki.
- Często maluszek potrafi już przez chwilę utrzymać się na nogach, ale lepiej nie ćwiczyć zbyt często tej pozycji, jest dla dziecka zbyt obciążająca.
5 miesiąc życia dziecka: rozwój intelektualny i społeczny
- Dziecko coraz chętniej wchodzi w interakcje towarzyskie: „zagaduje” do nieznajomych, zaczepia domowników, śmieje się wesoło. Odpowiada na zaobserwowane u innych emocje – smuci się, gdy widzi smutek, cieszy, gdy widzi uśmiechniętą twarz.
- Jeśli maluszkowi coś nie wychodzi, potrafi się złościć, niecierpliwić, pokrzykiwać, a jeśli cieszy się – popiskuje z radości. Uśmiecha się też do swojego odbicia w lustrze, bardzo lubi zabawy z innymi.
- Zwykle dziecko w tym czasie bardzo lubi bawić się zabawkami, grzechotkami, pluszowymi zwierzątkami – może mieć nawet swoje ulubione przedmioty.
- Potrafi skoncentrować się na jednej rzeczy przez dłuższy czas.
Rozwój mowy w 5 miesiącu życia dziecka
- Maluszek coraz lepiej rozróżnia dźwięki, obraca się w stronę osoby, która coś mówi, potrafi odróżniać także emocje po tonie głosu.
- Potrafi dźwiękami wyrazić również swoje uczucia: radość, złość, zaciekawienie czy osamotnienie.
- Nadal wydaje dźwięki gardłowe (aaa, ghh, brr itp.), ale może tej już zacząć gaworzyć, czyli łączyć spółgłoski z samogłoskami, tworząc sylaby (ma-ma, ba-ba, ga-ga, itp.). To kolejny po głużeniu (czyli dźwiękach gardłowych) istotny etap rozwoju mowy. Dziecko jednak nie wypowiada wyrazów świadomie; umiejętność ta jest związana z kontrolowaniem przepływu powietrza przez struny głosowe.
Karmienie
- W piątym miesiącu życia nadal dziecko nadal powinno być karmione wyłącznie mlekiem matki na żądanie.
- Jeśli niemowlę jest karmione sztucznie, w piątym miesiącu można spróbować zacząć podawać mu pokarmy stałe używając łyżeczki: zupkę (przecier jarzynowy, bez mięsa i jajka, z niewielką ilością oliwy z oliwek) oraz skrobane (starte) jabłko lub sok jabłkowy przecierowy.
- Nowe dania powinny być wprowadzane pojedynczo i w małej ilości, potem trzeba obserwować dziecko, czy nie ma żadnych niepokojących objawów (wysypka, wzdęcia, gazy, biegunka, katar, problemy ze snem).
Sen
- W tym okresie niemowlę śpi zwykle 13-15 godzin na dobę.
- Sen nocny jest coraz dłuższy, drzemki w ciągu dnia trwają od pół godziny do dwóch godzin; w zależności od dziecka sypia ono od dwóch do czterech razy w ciągu dnia.
- Zdarza się, że maluszek tak zatraci się w zabawie, że nagle poczuje się bardzo śpiący i zacznie płakać. Lepiej więc obserwuj bacznie smyka, aby nie przegapić momentu, kiedy zacznie być śpiący; bardzo zmęczone niemowlę marudzi i ma problem z zaśnięciem.
Szczepienia
W piątym miesiącu (po 6 tygodniach od poprzedniego szczepienia) niemowlę należy zaszczepić trzecią dawką DTP przecie błonicy, tężcowi i krztuścowi, oraz drugą dawką przeciw Poliomyelitis i trzecią dawką przeciw HIB.
Reklama
Kamienie milowe
- W piątym miesiącu życia dziecko, leżąc na brzuchu opiera się na dłoniach i podnosi całą klatkę piersiową; siedzi z podparciem.
- Maluszek chwyta przedmioty całą dłonią razem z kciukiem, przekłada je z rączki do rączki.
- Przekręca się z brzuszka na plecy i odwrotnie.
Reklama
Reklama
Reklama