6 pomysłów na nowoczesną białą sypialnię – trendy 2020
Biel to kolor uniwersalny, optycznie powiększający i rozjaśniający przestrzeń, dający wrażenie czystości, nowości i świeżości wystroju. W sypialni biała aranżacja sprzyja relaksowi. Dzięki temu, że jest stonowana, pozwala odpocząć oczom, nie rozprasza uwagi i uspokaja. Jednak jak urządzić przytulną białą sypialnię w taki sposób, by nie okazała się nudna?

- Marta Jankowska
Biała sypialnia w stylu total look
Monochromatyczność, czyli wykorzystanie tylko odcieni jednego koloru to trend, który w aranżacji wnętrz utrzymuje się już od kilku lat. Total white look, czyli wystrój oparty wyłącznie na bieli, to opcja dla osób, które lubią minimalizm i oszczędną formę. Dla miłośników dodatków i przytulnych wnętrz taki design może wydawać się wręcz sterylny, jednak w prostocie tkwi pewien urok.Monochromatyczne i minimalistyczne sypialnie wyglądają na bardziej przemyślane. Są też prawdziwymi oazami spokoju, w których można odpocząć od napierających ze wszech stron bodźców. W dzisiejszym szybkim i głośnym świecie na przebodźcowanie i związane z nim zmęczenie oraz problemy z koncentracją cierpi coraz więcej osób. Sypialnia w stylu total look może pomóc skutecznie odpocząć i zrelaksować się tym, którzy miewają podobne problemy.

Jak uzyskać spójny wystrój w stylu total look? Podstawą wystroju są:
- białe ściany i podłogi – by nie zlewały się ze sobą, warto zastosować różnorodne faktury – wypukłe tapety, drewnianą białą klepkę z wyraźnymi słojami, miękki biały dywan. Pomogą przełamać monotonię i dodać wnętrzu ciekawszego wyrazu;
- białe meble – najlepiej proste, pasujące do siebie stylem. Warto zwrócić uwagę także na odcień bieli. Zestawienie mebli w chłodnych odcieniach z tymi w cieplejszych, bardziej kremowych może dawać efekt niespójności. Ciepła biel w zestawieniu z chłodną może wydawać się też pożółkła;
- białe dodatki – białe lampy, dywan, zasłony wypełnią przestrzeń, co sprawi, że pomieszczenie będzie się wydawało mniej puste i sterylne. Jednocześnie dzięki zachowaniu monochromatyczności dekoracje nie będą kolidowały z minimalistycznym stylem całego wnętrza;
- praktyczne rozwiązania do przechowywania – total white look w dużej mierze wiąże się z minimalistycznym stylem życia, a to znaczy, że w takim wnętrzu powinno się stawiać przede wszystkim na wymiar praktyczny i dobrą funkcjonalność. Warto więc zdecydować się na pojemne komody do sypialni, w których za pomocą organizacyjnych trików Marie Kondo będzie można ułożyć ubrania w sposób ułatwiający zachowanie porządku, organizację i sprzątanie.
Sprawdź: komody do sypialni IKEA
Romantyczna biała sypialnia
Biel jest neutralnym kolorem, który w zestawieniu z innymi barwami może całkowicie zmienić swój charakter. W połączeniu z pastelami nabierze romantycznego i delikatnego wymiaru. Warto postawić na takie kolory jak różowy (pudrowy, łososiowy lub inne pastelowe odcienie), błękitny (pastelowy lazur, seledynowy), odcienie beżu i écru oraz delikatne fiolety (lila, lawendowy, wrzosowy). Dzięki nim wnętrze stanie się bardziej przytulne, a jego charakter – bardziej osobisty.

Romantyczny wymiar sypialni podkreślą także:
- zwiewne, jasne tekstylia w oknie – półprzezroczyste i subtelne materiały takie jak tiule, woale, batysty, żakardy będą delikatnie tłumiły światło i nadawały wnętrzu kobiecy i eteryczny charakter;
- miękki i puchaty dywan przy łóżku – może to być imitacja futra lub dywan typu shaggy, po którym przyjemnie będzie chodzić bosymi stopami. Dzięki niemu sypialnia stanie się bardziej sensualna i urokliwa;
- kwiatowe wzory – dodadzą wnętrzu przytulności i nastrojowości. Mogą to być zarówno drobne kwiaty (które subtelnie ocieplą atmosferę), jak i te większe (bardziej retro);
- koronki – zdobne detale, które wprowadzą nieco faktury i zróżnicowania do białego pomieszczenia. Ładnie podkreślą styl romantyczny. Dzięki nim wnętrze stanie się bardziej kobiece i przytulne.
Tworząc romantyczną aranżację, łatwo popaść przesadę. Warto pamiętać, że nadmiar wzorów i faktur może tworzyć wrażenie kiczu, dlatego dobrze jest zdecydować się na jeden, góra dwa motywy przewodnie (np. same wzory kwiatowe lub same koronki).
Skandynawska sypialnia w bieli
Styl skandynawski jest prosty i funkcjonalny. Sypialnie urządzone według jego zasad są spokojne, jasne i widne. Bazą aranżacji jest oczywiście biel, którą czasem przełamuje się beżami, jasnym brązem lub szarościami i naturalnymi materiałami takimi jak len, skóra czy niemalowane drewno.

Meble i dodatki w stylu skandynawskim powinny być proste w swej formie i przede wszystkim praktyczne, stąd częsta obecność wygodnych w użytkowaniu i pojemnych komód czy szaf z zabudową. Komody z szufladami IKEA mają proste wykończenie oraz uniwersalne uchwyty i gałki, dzięki czemu łatwo wpasować je w skandynawski wystrój i dopasować do pozostałych mebli.W skandynawskiej sypialni ważne jest także oświetlenie, które powinno być nie tylko ozdobne, ale również – i przede wszystkim – funkcjonalne. Warto zastosować lampy i kinkiety z możliwością ukierunkowania światła, które będzie sprzyjać czytaniu w łóżku.
Tradycyjna biała sypialna – drewno i jasne dodatki
Klasyka zawsze sprawdzi się w sypialni. Ciemne drewno i ciężkie meble stylizowane na antyki nadadzą pomieszczeniu ekskluzywny, ale również i przytulny wymiar. Idealnymi dodatkami do takiej sypialni będą toaletka, obraz w zdobnej ramie czy tapicerowany fotel (np. uszak) z podnóżkiem.Dla równowagi, z ciężkimi i ciemnymi meblami, warto zestawić delikatne materiały oraz jednolite, jasne ściany. Ciemne i wzorzyste tapety oraz ciężkie tkaniny mogłyby za bardzo przytłoczyć pomieszczenie. By nie popaść w kicz, należy też ograniczyć dodatki, które powinny być tylko delikatnym akcentem w pomieszczeniu.
Biała sypialnia w stylu glamour
Styl glamour to przepych, bogactwo, mnogość ozdób i detali. Nada sypialni ekskluzywny charakter i sprawi, że będzie ona prawdziwym zakątkiem luksusu i wypoczynku. By podkreślić zdobność stylu w takim wnętrzu warto zestawić delikatną biel ścian z:
- kontrastowymi czarnymi meblami na wysoki połysk – będą ładnie odbijać światło i elegancko prezentować się na białym tle;
- srebrzonymi lub złoconymi ozdobami – np. świecznikami, lampami, żyrandolami, ramami, gałkami i uchwytami w komodzie;
- szklanymi i lustrzanymi detalami – wazony, szklane ramki na zdjęcia, lustra i lustrzane dekoracje, kryształki przy żyrandolu czy kryształowe uchwyty przy szufladach sprawią, że wnętrze będzie błyszczeć i wyda się jeszcze bardziej ekskluzywne.
W sypialni w stylu glamour idealnie sprawdzi się także łóżko z tapicerowanym zagłówkiem, miękki podnóżek, pufa, ozdobny i puszysty dywan albo aksamitne zasłony.
Industrialny sposób na białą sypialnię
Styl industrialny (zwany inaczej loftowym) nawiązuje do aranżacji pofabrycznych. Wykorzystuje ciężkie, przemysłowe zdobienia i surowe materiały. W białej sypialni w takiej aranżacji można wyeksponować białą cegłę lub zdobny jasny beton na ścianach. Biel można przełamać też odcieniami szarości, ceglastymi czy grafitowymi akcentami na podłogach i w dekoracjach.

Loftowy klimat uzupełni również żeliwna lub wykonana z czarnego metalu rama łóżka oraz stoliki i półki. Niezbędna będzie też pojemna szafa – najlepiej wykonana z drewna lub imitacji naturalnego drewna. Efektami pożądanymi są wyraźne słoje i nieregularności. Styl industrialny nie jest bowiem idealny – wyróżnia go surowość i efekt „zużycia” materiałów i mebli, który tworzy bardziej osobisty i unikatowy charakter wnętrza.By jeszcze bardziej podkreślić przemysłowy i industrialny wymiar sypialni, można zastosować odpowiednie oświetlenie:
- lampy o ażurowej strukturze i metalowych abażurach,
- żyrandole i kinkiety o ciekawych strukturach,
- lampki na stolik nocny typu bulb,
- lampy stojące z widocznymi ozdobnymi żarówkami (np. w stylu retro),
- żyrandole z elementami imitującymi wiszące lub splątane przewody.
Oczywiście poza stosowaniem się do zasad poszczególnych stylów, warto wprowadzić do sypialni też odrobinę osobistego wymiaru np. fotografie najbliższych lub jakąś pamiątkę rodzinną. W ten sposób przestrzeń stanie się bardziej indywidualna.Różne style można też ze sobą mieszać w duchu eklektyzmu. W 2020 ważnym trendem będzie łączenie elementów wielu estetyk, różnorodność i bawienie się różnymi motywami. Rozmaitość trendów pozwala stworzyć białą sypialnię dla każdego. Może ona być spokojna i prosta (idealna dla miłośnika minimalizmu) lub romantyczna i sprzyjająca relaksowi (dla kogoś, kto lubi wypoczynek w przytulnych wnętrzach) albo skandynawska i funkcjonalna (dla osób praktycznych). Ciekawym wyborem będzie też opcja glamour - zdobna i pełna przepychu (dla tych, którzy lubią żyć „na bogato”) albo industrialna – ekskluzywna i z charakterem (idealny wystrój dla mężczyzny). Warto dopasować styl do swojego charakteru i upodobań, by czuć się w sypialni swobodnie i móc się odpowiednio zrelaksować.Materiał powstał z udziałem marki IKEAzdjęcia: mat. prasowe