7 książeczek, które wspomogą naukę korzystania z nocnika
Sprawdź, jak możesz wspomóc dziecko w nauce korzystania z nocnika. Przygotowaliśmy 7 propozycji książeczek o treningu czystości dla dzieci.

Kiedy na nocnik?
Dzieci rozwijają się w sposób indywidualny, dlatego nie da się wyznaczyć sztywnych ram czasowych, w których dziecko powinno zacząć korzystać z nocnika. O tym, czy malec przejdzie z sukcesem trening czystości, decyduje jego etap rozwoju oraz dojrzałość układu nerwowego. Dziecko może obcować z nocnikiem odkąd nauczy się siadać. Oswojenie się z przedmiotem to dobry początek. W 9 miesiącu niemowlak zaczyna rozumieć zabawę w „mokre” i „suche”. Zazwyczaj około 12 miesiąca życia maluch zauważa, że ma potrzeby fizjologiczne. Pierwsze próby prawdziwej nauki korzystania z nocnika można podjąć około 18 miesiąca, kiedy to dziecko potrafi odpowiedzieć na pytanie, czy chce siusiu.
Jak nauczyć dziecko korzystać z nocniczka ?
W nauce korzystania z nocnika bardzo istotną rolę odgrywa poczucie bezpieczeństwa dziecka i spokój rodzica. Nie upokarzaj i nie karz dziecka za nieudaną próbę. Chwal, kiedy załatwi potrzebę do nocnika. Warto z treningu czystości uczynić zabawę. Kup maluchowi kolorowy nocniczek i dla przykładu sadzajcie na nim misia lub wspólnie czytajcie książeczki o nauce korzystania z nocnika.Większość dzieci z sukcesem przechodzi trening czystości około 3 roku życia. Pozbywanie się pieluszki wymaga od rodzica spokoju i cierpliwości. Nie ma jednej, niezawodnej metody, która zagwarantuje że nasze dziecko zacznie samodzielnie korzystać z nocnika. Przygotowaliśmy dla Was 7 propozycji książeczek, które mogą okazać się pomocne przy nauce samodzielnego korzystania z nocnika.
Jakie metody sprawdziły się u Was? Piszcie w komentarzach!
Zdjęcia: fotolia.pl, materiały PR
1 z 7

Ja już potrafię. O sukcesie na sedesie
"Ja już potrafię. O sukcesie na sedesie" autorstwa Agnieszki Frączek i Lee Wildish to humorystyczna opowieść, której bohater przez tydzień zmaga się z nowym wyzwaniem- samodzielnie skorzystać z ubikacji! Zabawne rysunki, model ubikacji widoczny na każdej stronie i działająca spłuczka (po jej naciśnięciu słychać dźwięk spuszczanej wody!) zachęcają dziecko do podjęcia próby samodzielności.
Cena: ok. 20zł
2 z 7

Kajtuś. Na nocniczku
"Kajtuś na nocniczku" to jedna z serii książeczek, w których Kajtuś pomaga rówieśnikom w przeżywaniu najważniejszych chwil dzieciństwa.
Cena: ok. 9zł
3 z 7

Marysia żegna pieluszkę
"Marysia żegna pieluszkę" to jedna z serii książeczek opowiadająca o trzyletniej dziewczynce. Marysia żegna pieluszkę, urządza urodziny, idzie do przedszkola, przeżywa napad złości, a rodzice pomagają dziewczynce poradzić sobie z każdą sytuacją.
Cena: ok. 5zł
4 z 7

Nocnik maksa
Lindgren Barbro i Eva Eriksson to autorzy bajki "Nocnik Maksa". Maks nie ma ochoty siedzieć na nocniku, za to jego pies chciałby, a nie potrafi. Chłopiec pokazuje pieskowi jak to zrobić.
Cena: ok. 9zł
5 z 7

Nocnik nad nocnikami
Alon Frankel to autorka bestsellerowej książki dla dzieci powyżej 1 roku życia "Nocnik nad nocnikami". Książeczka uczy dzieci korzystania z nocnika. Jest dostępna w wersji dla dziewczynek i chłopców.
Cena: ok. 12zł
6 z 7

Tupcio Chrupcio. Żegnaj, pieluszko!
"Tupcio Chrupcio. Żegnaj, pieluszko!" to książeczka autorstwa Elizy Piotrowskiej. Bajka opowiada historię Tupcia, który potrafi korzystać z toalety i jego młodszej siostry, która załatwia się w pieluszkę. Rodzice usiłują nauczyć siostrę Tupcia korzystania z nocnika. Tupcio jest o to zazdrosny. Jak poradzi sobie w tej sytuacji?
Cena: ok. 20zł
7 z 7

Żegnaj, pieluszko! Jak miś polubił nocniczek
Belinda Rodik, Kerstin M. Schuld to autorzy bajki "Żegnaj, pieluszko! Jak miś polubił nocniczek". Mały Miś nie chce korzystać z nocniczka. Spotyka małą Misię, która chodzi do przedszkola. Miś chciałby pójść do przedszkola. Okazuje się, że aby pójść do przedszkola musi umieć korzystać z nocniczka. Czy Miś podejmie wyzwanie?
Cena: ok. 15zł