Reklama

Reklama

Czym są alimenty?

Alimenty to inaczej dostarczenie środków do utrzymania, a w miarę potrzeb również środków do wychowania. Obowiązek alimentacyjny ciąży na krewnych w linii prostej i rodzeństwie. Alimentów nie można dziedziczyć. Z obowiązkiem alimentacyjnym mamy do czynienia m.in. w przypadku rozwodu oraz separacji. Rodzice mają obowiązek zapewnić dziecku środki do utrzymania do momentu jego usamodzielnienia. Rodzice mogą uchylić się od tego obowiązku, w sytuacji gdy dziecko osiągnęło pełnoletniość i nie wykazuje prób usamodzielnienia, a świadczenie na jego rzecz jest poważnym problemem finansowym dla płacących alimenty. Obowiązek alimentacyjny osób takich jak rodzeństwo czy dziadkowie powstaje dopiero w sytuacji, gdy nie może być zrealizowany przez rodziców. Dziecko może też żądać alimentów od męża matki, który nie jest ojcem lub od żony ojca, która nie jest jego matką.

Od czego zależna jest kwota alimentów?

Kwota alimentów jest zależna od uzasadnionych potrzeb uprawnionego i możliwości finansowych zobowiązanego.

Alimenty a ciąża

Ojciec niebędący mężem ma obowiązek pokrycia wydatków związanych z ciążą i porodem. Ciąży na nim powinność trzymiesięcznego utrzymania matki w ciąży oraz wyrównanie straty, którą poniosła matka z powodu ciąży. Innymi słowy musi oddać pieniądze za szczególne wydatki związane z tym stanem. Matka może zażądać sumy trzymiesięcznego utrzymania przed porodem (pod warunkiem iż ojcostwo zostało jednoznacznie ustalone) i po porodzie.

Fundusz alimentacyjny

W sytuacji, gdy egzekucja tytułu wykonawczego jest bezskuteczna, czyli gdy nie da się ściągnąć zasądzonej kwoty, świadczenia alimentacyjne można uzyskać z funduszu alimentacyjnego, od państwa. W pierwszej kolejności zostaje ustalony status dłużnika alimentacyjnego, sprawdza się jego sytuację finansową i zdrowotną. Jeśli zobowiązany uzyska status dłużnika może ubiegać się o alimenty z funduszu składając wniosek do pomocy społecznej lub urzędu miasta właściwego ze względu na zamieszkanie. Jeśli zobowiązany nie współpracuje, czyli nie chce znaleźć zatrudnienia, nie wpłaca nawet części zobowiązań, nie dostarcza odpowiednich dokumentów to zostaje uznany za "dłużnika alimentacyjnego uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych". W tej sytuacji dłużnik jest ścigany za przestępstwo (uporczywe uchylanie się od obowiązku alimentacyjnego - możliwa kara pozbawienia wolności do lat 2), zatrzymywane jest jego prawo jazdy i zostaje zarejestrowany jako dłużnik w biurze informacji gospodarczej. Ponadto dłużnik jest zobowiązany do zwrotu świadczeń jakie zostały wypłacone z funduszu alimentacyjnego.

Reklama

Pozew o alimenty

Pozew o alimenty należy złożyć do sądu rejonowego. Może być to sąd rejonowy znajdujący się w miejscu zamieszkania pozwanego lub osoby uprawnionej, czyli dziecka. Należy pamiętać, że możliwość ubiegania się o alimenty przedawnia się po 3 latach.

Jakie są Wasze doświadczenia z alimentami?

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane