Alkohol a ciąża- najważniejsze informacje
Picie alkoholu w ciąży, temat który wciąż wymaga nagłaśniania. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta i przerażająca zarazem. Z badań przeprowadzonych przez TNS OBOP w 2010 roku wynika, że prawie 17% kobiet (18-35 l.) uważa, że niewielkie ilości alkoholu spożywanego w trakcie ciąży, nie są szkodliwe dla mamy i dziecka.

- Lena Grabowska
Alkohol w pierwszych tygodniach ciąży
Wiele kobiet w pierwszych tygodniach ciąży nie jest świadomych swojego stanu i spożywa alkohol. Z badań wynika, że wady powstające do 5 tygodnia najczęściej prowadzą do obumarcia płodu. Jednakże w początkowym okresie pierwszego trymestru, istnieje też możliwość, że uszkodzone komórki zostaną zastąpione nowymi. Kobiety, które piły alkohol nie wiedząc, że są w ciąży powinny jak najszybciej zrezygnować z jego spożywania.

Alkohol a ciąża
Wypity przez kobietę ciężarną alkohol trafia do jej krwiobiegu, następnie poprzez łożysko dociera do płodu. Łożysko nie filtruje i nie rozkłada alkoholu, tym samym w żaden sposób nie chroni dziecka przed jego skutkami. Po spożyciu przez ciężarną alkoholu, jego zawartość w organizmie płodu jest identyczna jak w organizmie matki. Nie istnieje "bezpieczna dawka alkoholu w ciąży". Każda wypita lampka wina czy szklanka piwa mogą być tragiczne w skutkach. Istnieje wiele mitów dotyczących ciąży i alkoholu. Dwa najczęściej powtarzane: czerwone wino zwiększa liczbę czerwonych krwinek, a ciemne piwo wspomaga laktację. Nie istnieją badania, które potwierdzałby ich prawdziwość. Co gorsza, ciężarne często dostają tego typu rady od najbliższych lub nawet ginekologów. Alkohol wypity przez dorosłego człowieka jest rozkładany przez wątrobę. Organizm dziecka nie ma jeszcze w pełni rozwiniętej wątroby, co za tym idzie, nie ma żadnego mechanizmu obronnego, który uchroniłby malca przed skutkami wypitego przez mamę alkoholu.
Alkohol w ciąży- skutki
Wypicie alkoholu przez kobietę ciężarną może skutkować:
- uszkodzeniem mózgu dziecka
- spowolnieniem jego wzrostu
- uszkodzeniem serca i nerek, słuchu i wzroku
- wystąpieniem Płodowego Zespołu Alkoholowego (FAS)
- niską wagą urodzeniową
- poronieniem lub przedwczesnym porodem
Więcej informacji na ciazabezalkoholu.pl.