Atopowe zapalenie skóry u dziecka - jakie są przyczyny?
Zauważyłaś u dziecka czerwone zmiany skórne, wysypkę albo grudki z płynem w środku? A może niepokoi cię, że dziecko ciągle się drapie, ma suchą, łuszczącą się skórę i nienaturalnie czerwone policzki? To mogą być objawy atopowego zapalenia skóry u dziecka.

- Łucja Zbieniewska
Atopowe zapalenie skóry u dziecka – co to takiego?
Atopia jest pewną skłonnością układu odpornościowego dziecka na różnego rodzaju substancje, które organizm maluszka postrzega jako wrogie (alergeny). Atopia może więc wyzwalać reakcje alergiczne na niektóre pokarmy, rośliny lub leki; jest zazwyczaj dziedziczna: rzadko spotyka się ją u dzieci, u których rodzice nie mają żadnych skłonności alergicznych. Do atopowych zalicza się takie schorzenia i choroby alergiczne, jak:
- astma oskrzelowa (choroba przewlekła, często dziedziczna)
- atopowe zapalenie skóry (AZS, zespół objawów alergii skórnej)
- alergiczny nieżyt nosa (tzw. katar sienny: sezonowy lub całoroczny)
- alergiczne zapalenie spojówek (sezonowe lub przewlekłe).
Objawy atopowego zapalenia skóry: skóra atopowa
Najczęstszymi objawami skóry atopowej, czyli alergicznej reakcji skóry, to zaczerwienienie, swędzenie, suchość skóry, zwłaszcza w zgięciach łokciowych i kolanowych, ale także na twarzy, szyi, innych miejscach ciała. Przy silniejszej reakcji na skórze pojawiają się czerwone grudki wypełnione surowiczym płynem; skóra bardzo swędzi, więc dziecko się drapie i rozdrapuje grudki. Płyn zaczyna wyciekać, a skóra zakaża się bakteriami, które dziecko wprowadziło drapiąc drażliwe miejsca, a to prowadzi do kolejnych zmian i zaognienia stanu zapalnego skóry. Poza tym dzieci atopowe mają często czerwone, błyszczące policzki, które wyglądają, jakby były polakierowane.Jeśli któryś z tych problemów dotyczy twojego dziecka, powinnaś jak najszybciej udać się do pediatry lub dermatologa dziecięcego, który postawi diagnozę.
Atopia a alergia
Rodzice często nie są pewni, czy alergia jest tym samym, co atopia. Jak wyjaśniają dermatolodzy, atopia to dziedziczna skłonność do alergicznej reakcji na daną substancję, natomiast alergia to sama reakcja organizmu na dany alergen. Atopia powoduje, że reakcja alergiczna może wystąpić w dowolnym momencie życia: zarówno w okresie noworodkowym, niemowlęcym, w dzieciństwie albo dopiero w dorosłym życiu.
Przyczyny i źródła atopowego zapalenia skóry
Atopia jest zwykle spowodowana dziedziczną skłonnością, natomiast reakcje alergiczne u niemowląt i małych dzieci są powstają zazwyczaj w wyniku kontaktu dziecka z niektórymi składnikami pożywienia lub substancjami zawartymi w kosmetykach, proszkach do prania, detergentach.
Pielęgnacja skóry atopowej u dziecka
Jeżeli twoje dziecko ma zmiany atopowe, trzeba zadbać o odpowiednią pielęgnację. Do kąpieli oraz pielęgnacji nie powinno się używać mydła ani standardowych preparatów, a jedynie emolientów: delikatnych preparatów do mycia, natłuszczania i nawilżania skóry atopowej. Kosmetyki te można kupić jedynie w aptece, zaś ochronę wrażliwej skóry można także wzmocnić specjalnych maściami i kremami przepisanymi przez lekarza (na receptę), zwłaszcza w okresie zaostrzenia objawów zapalenia. Kąpiel powinna trwać krótko, 7-8 minut, natomiast skórę niemowlęcia należy smarować emolientem bardzo delikatnie i bez pocierania naskórka, najlepiej dwa razy dziennie, w tym raz bezpośrednio po kąpieli.
Uwaga, alergen!
Gdy dziecko ma skłonności do atopii, należy bardzo ostrożnie podawać mu wszelkie pokarmy napoje. Jeśli jest karmione piersią, mama powinna przejść na dietę eliminacyjną (pod kontrolą lekarza) i uważnie obserwować reakcje dziecka po spożyciu przez nią wszelkich potraw i ich składników, które mogą uczulać. Należą do nich m.in. orzechy, jajka, ryby, mleko i nabiał, czekolada, owoce cytrusowe. Rozszerzanie diety maluszka powinno następować bardzo ostrożnie pod ścisłą kontrolą lekarza.Ponadto trzeba bardzo uważać na wszelkie detergenty: ubranka dziecka powinny być prane w możliwie najdelikatniejszym proszku lub płynie; większość producentów ma specjalne serie dla alergików. Wszelkie materiały, które mają kontakt ze skórą dziecka powinny być również bardzo dokładnie płukane (bez płynu do płukania), co najmniej dwukrotnie po każdym praniu. Alergenami mogą być również pylące rośliny – trawy, drzewa, kwiaty, dlatego należy zwrócić baczną uwagę na reakcje alergiczne dziecka, zwłaszcza, jeśli pojawiają się sezonowo, a potem ustępują.