Brak ochoty na seks nie musi oznaczać problemów w związku. Sprawdź, czy nie cierpisz na HSDD
Coraz więcej kobiet nawet w szczęśliwym związku traci ochotę na seks. Dlaczego tak się dzieje?

Rutyna, stres, zmęczenie, brak czasu, niewłaściwa dieta, to tylko nieliczne przyczyny utraty ochoty na seks. Jednak jak podkreślają seksuolodzy, popęd seksualny kobiet jest bardziej złożony niż mężczyzn. Jak wynika z najnowszych badań, coraz więcej kobiet ma problemy nie tylko z osiągnięciem satysfakcji seksualnej, ale również ze znalezieniem ochoty na seks, nawet jeśli tworzą udany związek ze swoim partnerem. Dlaczego tak się dzieje?
Seksuolodzy podkreślają, że istnieje kilka kategorii zaburzeń seksualnych mających wpływ na to, że coraz częściej odmawiamy zbliżeń naszemu ukochanemu. Wśród nich najczęściej występującym jest HSDD, który dotyka niemal 40 proc. kobiet w różnym wieku. Na czym polega?
Czym jest HSDD?
HSDD (z ang. Hypoactive Sexual Desire Disorder) to zespół obniżonego popędu płciowego, zwany inaczej hipoaktywnym zaburzeniem pożądania, któremu towarzyszy stres, złe samopoczucie, obniżone libido, brak satysfakcji ze zbliżeń oraz trudności z nawiązywaniem kontaktów interpersonalnych. HSDD wpływa jednak nie tylko na obniżenie samooceny chorych, lecz prowadzi do wielu frustracji u ich partnerów, którzy często tłumaczą taki stan ukochanej swoją nieatrakcyjnością. Jak rozpoznać to zaburzenie?

Trudno jest wskazać wiek, w którym ujawnia się HSDD, ponieważ zaburzenie doytka kobiety niezależnie od wieku czy doświadczenia seksualnego, a jego przyczyn możemy doszukiwać się zarówno w sferze psychicznej, jak i fizycznej. HSDD może być bowiem spowodowane nierównowagą hormonów, zaburzeniem neuroprzekaźników w mózgu odpowiadających za pożądanie seksualne, jak również stanowić skutek uboczny przyjmowania leków (szczególnie tych na nadciśnienie lub depresję). Do jego objawów należą między innymi brak zainteresowania inicjowaniem kontaktu seksualnego oraz trudności z osiągnięciem satysfakcji ze zbliżenia, jednak o tym zjawisku możemy mówić, gdy takie stany utrzymują się dłużej niż 6 miesięcy.
Jak podkreśla Cindy Whitehead, prezes Sprout Pharmaceuticals (producent leków regulujących zdrowie seksualne kobiet), istnieje wyraźna różnica między kobietami, które mają HSDD, a tymi, które chwilowo straciły ochotę na igraszki z partnerem.
Jeśli nie interesuje cię seks, ponieważ nie masz czasu, nie masz prywatności, nie masz energii pod koniec dnia, to normalne. Seksualne pragnienie ulega przecież wahaniom – mówi Whitehead. Zaburzenia hipoaktywnego pożądania seksualnego to stan chorobowy, który musi być skonsultowany ze specjalistą – dodaje.

By móc łatwiej rozpoznać HSDD, amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) opracowała specjalny kwestionariusz pomagający na podstawie kilku prostych pytań zdiagnozować osoby mogące cierpieć z powodu hipoaktywnego zaburzenia pożądania.
- Czy w przeszłości poziom odczuwanego przez panią pożądania/zainteresowania seksualnego był pani zdaniem prawidłowy i satysfakcjonujący?
- Czy zauważyła pani u siebie obniżenie poziomu pożądania/zainteresowania seksualnego?
- Czy niepokoi panią obniżony poziom pożądania/zainteresowania seksualnego?
- Czy chciałaby pani, aby poziom odczuwanego przez panią pożądania/zainteresowania seksualnego był wyższy?
Jeśli odpowiedzi na powyższe pytania są twierdzące, sugeruje się udanie do specjalisty w celu diagnozy schorzenia oraz zastosowania odpowiedniego środka leczniczego w postaci psychoterapii lub farmakologii.
Zdjęcia: iStock