Reklama

Frenemy jest jednym z często powtarzanych w mediach społecznościowych neologizmów, który swoją popularność zyskał dzięki serialowi „Seks w wielkim mieście”. To określenie idealnie opisuje relacje pomiędzy „przyjaciółmi”, którzy tak naprawdę nie są przy nas by nas wspierać, lecz z innych, bardzo intencjonalnych i często szkodliwych dla drugiej strony pobudek. Na czym dokładnie polega taka relacja?

Reklama

Na czym polega relacja "frenemy"?

Zapewne większość z nas zna powiedzenie „trzymaj przyjaciół blisko, a wrogów jeszcze bliżej”. Właśnie tą zasadą kierują się osoby decydujące się na frenemy. Na pozór wydają się być naszymi ciepłymi, troskliwymi, wspierającymi w trudnych sytuacjach przyjaciółmi, a w rzeczywistości to bardzo interesowne osoby, które są w naszym otoczeniu wyłącznie dla zysku. Teraz zapewne analizujesz profile wszystkich swoich znajomych i myślisz: „nie, moi znajomi tacy nie są”. Ale czy aby na pewno?Ile razy zdarzyło ci się, że przyjaciółka podkreślała twoje wady? Ile razy komentowała twoje niepowodzenia, złe wybory, czy przechwalała się, że jej w życiu układa się dużo lepiej niż tobie? Właśnie tak działa frenemy! Pod pozorem miłych uśmiechów i słodkich słówek wbija ci nóż w serce obniżając twoje poczucie wartości jednocześnie pompując swoje ego. Taka osoba wkracza w twoje towarzystwo, spędza z tobą dużo czasu, zapewnia o swoim oddaniu, jednocześnie marząc tylko o tym, by powinęła ci się noga.

Frenemy to połączenie dwóch angielskich słów „friend” – przyjaciel oraz „enemy” – wróg. W ten sposób określa się osobę, która raz bywa dla nas ciepła i przyjacielska, innym razem (szczególnie kiedy nam wiedzie się lepiej niż jej) stara się nas pogrążyć. Frenemy bardzo źle znosi sytuacje, w której to druga strona otrzymuje bardziej intratną propozycję pracy, jest bardziej popularna, ma przystojniejszego i bardziej czułego partnera, lub po prostu jest szczęśliwa. Wtedy następuje eskalacja negatywnych uczuć, a nawet agresja.Przeczytaj także: Książę William zdradzał Kate z jej przyjaciółką? Sprawa miała zakończyć się w sądzie...„Przyjaciółka wróg” stara się obrzydzić nam nasze szczęście, umniejsza naszym sukcesom, dopytuje czy aby na pewno poradzimy sobie w nowym środowisku zawodowym, doszukuje się często nieistniejących wad naszego ukochanego… a wszystko po to, by demonstrować swoją siłę naszym kosztem. Teraz pomyślicie – to tylko jednorazowy wybuch, a ona naprawdę chce dla nas dobrze. Ale czy jesteście ze sobą szczere mówiąc, że taka sytuacja zdarzyła się tylko raz? Znajomość z frenemy to emocjonalny rollercoaster, który zapewnia nam ciągłe wzloty i upadki niejednokrotnie łamiąc serce. Dodatkowo „przyjaciółka wróg” świetnie tuszuje swoje złe intencje mówiąc, że „konstruktywna krytyka” jest dla naszego dobra.

Jak rozpoznać frenemy?

Oczywiście nie każda koleżanka, która nas skrytykuje jest naszą frenemy. Być może jest z nami po prostu szczera, a szczerość oznacza nie tylko słodzenie swojemu przyjacielowi, ale również mówienie mu o rzeczach, które nas gorszą. Najważniejszą przesłanką pokazującą nam czy nasza przyjaciółka w rzeczywistości jest naszym skrytym wrogiem jest nie sam fakt, czy wyraża swoją dezaprobatę, lecz sposób, w jaki to robi. Jeśli krytykuje cię publicznie możesz być pewna, że nie robi tego z troski.

Frenemy działa w bardzo przemyślany sposób. Subtelnie naśmiewa się ze swojej przyjaciółki i uderza w jej czułe miejsca. Doskonale zna słabości swojej „ofiary” i nie boi się w nie uderzać – mówi psycholog Kali Rogers z University of Texas.

Kolejny sposób na rozpoznanie swojego frenemy to celebracja ważnych dla nas wydarzeń. Jeśli przyjaciółka nie świętuje twoich sukcesów, jest naburmuszona, kiedy to tobie wiedzie się lepiej, możesz podejrzewać, że jej intencje nie są szczere. Innym znakiem wskazującym na „przyjaciółkę wroga” jest jej ciągłe negatywne nastawienie.

Jeśli „przyjaciółka” zawsze jest w stanie natychmiast wskazać, co jest nie tak w twoim życiu lub dlaczego coś nie zadziała w twojej sytuacji, może być twoim wrogiem – mówi specjalistka od relacji międzyludzkich Tiya Cunningham-Sumter. Ta osoba może potajemnie kibicować, żeby ci się nie udało – dodaje.
Reklama

Następną przesłanką jest ciągła rywalizacja. Jak podkreśla psycholog, dr Helen Odessky, jeśli twój przyjaciel często z tobą konkuruje i za każdym razem chce być od ciebie lepszy, a twoje sukcesy są tożsame z jego agresją, wiedz że nie ma dobrych zamiarów. Dodatkowo, jak zaznacza specjalistka od relacji międzyludzkich Sharon Schweitzer, „przyjaciółka wróg” to osoba bardzo egocentryczna, którą mało interesuje to co masz jej do powiedzenia, najważniejsza jest jej osoba. Frenemy stara się skupiać całą uwagę na sobie, oczekując twojego poklasku i aprobaty dla jej poczynań.Spotkaliście się z tego typu zachowaniem?Zdjęcie: iStock

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane