klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
Brzuch kobiety i koronkowa bielizna
Styl życia

Czego nie powinnaś robić podczas okresu? Wiele kobiet tego nie wie...

Powszechnie mówi się, że okres to nie choroba, jednak są pewne czynności, których nie powinnyśmy wykonywać w trakcie jego trwania, abyśmy nie poczuły się naprawdę źle.
Agnieszka Pulikowska
kwiecień 11, 2017

Na temat tego, co nam wolno, a czego nie podczas miesiączki powstało wiele mitów. Są jednak pewne czynności, które warto przełożyć o te kilka dni, aby naprawdę przynosiły nam przyjemność, a nie pogorszyły stanu fizycznego i psychicznego. Znajdziecie je w naszej galerii. 

Polecamy:  Wiemy, jak się pozbyć trądziku na plecach! Wystarczy 5 zł i... nie chodzi o kosmetyk:)

Warto jednak mieć na uwadze, że w trakcie okresu należy nie tylko pamiętać o tym, czego nam nie wolno. Niezwykle ważne jest też zachowanie odpowiedniej higieny. Panie mające bardzo obfite miesiączki zazwyczaj same mocno się pilnują, aby często wymieniać podpaski, jednak kobiety o mniej nasilonym krwawieniu, czy też już w ostatnich dniach okresu zapominają, że podpaska nie powinna być noszona dłużej niż 6-8 godzin, a tampon dłużej niż 3-4 godziny. Nie można też zapominać o myciu i korzystaniu z żeli do higieny intymnej. Wydaje się to być oczywiste, ale niektóre panie jednak mają z tym problemy... 
Zobacz także: Kiedy warto wykonać badania hormonalne?

Pamiętajcie też, że latem wszystkie bakterie szybciej się rozwijają, ponieważ sprzyja im ciepło. Wtedy szczególnie sprawdzą się chusteczki do higieny intymnej. 

Poznaj najgorętsze trendy beauty

Foto: iStock

1 z 7

Oddawanie krwi

Oddawanie krwi

W trakcie okresu tracimy krew, więc jej dodatkowe oddanie może prowadzić do m.in. zasłabnięć.

2 z 7

Sauna i solarium

Sauna i solarium

Tego typu relaks może doprowadzić do jeszcze większego krwawienia, ponieważ dochodzi do rozgrzania i rozszerzenia naczyń krwionośnych. Z drugiej jednak strony niektórzy twierdzą, że w saunie wydalamy toksyny i nadmiar wody, co korzystnie działa na organizm. W każdym razie zawsze lepiej zachować szczególne środki ostrożności, a jeżeli już się decydujemy na wizytę w saunie czy na solarium, to warto czyli mieć wysokochłonny tampon. 
Solarium to też niedobry pomysł, gdy jesteś po...

3 z 7

Gorące kąpiele

Gorące kąpiele

Na początku kąpiel może uśmierzyć ból, jednak powoduje również rozszerzenie naczyń krwionośnych, co może doprowadzić do wzmożonego krwawienia. Jest to szczególnie niebezpieczne w pierwszych 3 dniach miesiączki. Poza tym kąpiele w wannie w tym czasie nie należą do najbardziej higienicznych. Podobne działanie może wywoływać także termofor przykładany do podbrzusza. 

4 z 7

Seks

Seks

W trakcie okresu jesteśmy bardziej narażone na wszelkiego rodzaju infekcje, poza tym niektóre kobiety zauważają u siebie po stosunku wzmożone krwawienie. Z drugiej jednak strony część pań uważa, że seks pomaga im w rozładowaniu napięcia i po stosunku okres staje się dużo mniej bolesny. 

5 z 7

Zabiegi medycyny estetycznej

Zabiegi medycyny estetycznej

Jesteśmy osłabione, mniej odporne na ból, a nasz organizm bardziej niż zwykle staje się podatny na infekcje. Warto więc tak ustalić wizytę w gabinecie, aby nie wypadała w trakcie okresu. 

6 z 7

Wizyta u stomatologa

Wizyta u stomatologa

Jeżeli przed wami np. wyrywanie zęba, poinformujcie swojego dentystę o tym, że macie okres, ponieważ w tych dniach obniża się m.in. krzepliwość krwi. Jesteśmy też mniej wrażliwe na ból. 

7 z 7

Kawa

Kawa
Pinterest https://www.pinterest.com/pin/354025220684437463/

W te dni warto odstawić kofeinę, szczególnie jeżeli przekracza ona 1 filiżankę kawy. Może ona nasilić krwawienie i skurcze macicy.

Komentarze