Czy krem do rąk hamuje działanie produktów antybakteryjnych?
W dobie koronawirusa stosowanie kremu do rąk jest równie częste jak aplikacja żelu. Żeby kremowanie tuż po dezynfekcji było bezpieczne, należy trzymać się określonych zasad.

Stosowanie żelu antybakteryjnego i wzmożona higiena dłoni z użyciem produktów typu mydło czy emulsja może przyczyniać się do wysuszania skóry, a następnie jej pękania i powstawania nieprzyjemnego uczucia ściągnięcia i świądu. Na równi z higieną ważna jest więc również pielęgnacja z użyciem balsamu i kremu. Czy jego stosowanie może wpłynąć jednak na właściwości antybakteryjne produktów? Zwłaszcza jeśli jest aplikowany bezpośrednio po dezynfekcji? Pytanie o krem i jego współgranie pojawiło się w wielu wątkach dotyczących higieny i pielęgnacji w mediach społecznościowych, również zagranicą. Spieszymy więc z wyjaśnieniem.Zobacz także: Co lepiej chroni przed koronawirusem - żel antybakteryjny czy mydło?
Czy stosować krem po myciu rąk i aplikacji żelu antybakteryjnego?
Żel antybakteryjny zabija zarazki znajdujące się na skórze, jednak nie usuwa ich z jej powierzchni. Niewłaściwie stosowany może sprawić, że bakterie wciąż będą aktywne, więc nie może być traktowany jako zamiennik dla regularnego mycia rąk. Co więcej, lekarze ostrzegają, że silnie ubrudzone lub tłuste dłonie są powierzchniami, na których takie produkty działają w gorszym stopniu (informacje z Centers For Disease Control and Prevention). Ma więc sens, że duża ilość kremu do rąk, nałożonego natychmiast po użyciu środka dezynfekującego może zakłócić jego skuteczność. Nie bezzasadne są więc obawy o to, że krem może osłabiać jego działanie. Nie istnieją naukowe dowody na to, że krem hamuje właściwości ochronne żelu antybakteryjnego, jednak jak zaznacza chemik kosmetyczny Ginger King, choć jest to mało prawdopodobne, to jednak możliwe. Alkohol znajdujący się w produktach antybakteryjnych zabija bakterie i wirusy na skórze, ale "jeśli istnieje inne podłoże, na które mogą dostać się bakterie - na przykład krem do rąk - te mogą przeżyć”.Zobacz także: Jak właściwie prać ubrania, żeby uniknąć koronawirusa?

Jak stosować żel antybakteryjny i krem do rąk, żeby było to bezpieczne?
- Rozprowadzić żel na czystych, najlepiej wcześniej umytych dłoniach (chyba, że jest to w wyjątkowych sytuacjach środek zastępczy dla mydła).
- Rozprowadzić żel równomiernie na całej powierzchni dłoni, uwzględniając przestrzeń między palcami.
- Wybierać produkty o 60 proc. alkoholu.
- Odczekać aż żel wyschnie na powierzchni dłoni. Dopiero wtedy nakładać krem.
Jeśli mamy nakremowane ręce, a chcemy zastosować żel, wtedy musimy liczyć się z tym, że wszelkiego typu oleje, tłuszcz, czy brud i środki nawilżające mogą wpłynąć na jego skuteczność.Jeśli wasze dłonie są mocno wysuszone, polecamy wam nocną regenerację rąk. Aplikujcie na dłonie krem lub maskę i załóżcie bawełniane rękawiczki. Po nocy z takim kompresem, rankiem skóra na dłoniach będzie doskonale zregenerowana.Źródło zdjęcia: Jason Jarrach / UnsplashŹródło zdjęcia głównego: PinterestŹródło: Popsugar