Reklama

Reklama

Do kogo należą zdjęcia dzieci?

Uwiecznianie na fotografiach naszego życia stało się czymś bardzo naturalnym. Jedną z przyczyn takiego zjawiska jest powszechny dostęp do aparatów fotograficznych, w końcu każdy ma pod ręką smartfona. Chęć uchwycenia, zapamiętania tego co dla nas ważne i możliwość dzielenia się swoimi przeżyciami u niektórych osób wymyka się spod kontroli. Część rodziców bez opamiętania zamieszcza zdjęcia swoich pociech w sieci.Polityka prywatności najpopularniejszych portali społecznościowych pozostawia wiele do życzenia. Dla przykładu, portal Instagram ma w regulaminie zapis, który pozwala czerpać właścicielowi serwisu korzyści finansowe z każdej zamieszczonej przez nas treści (w tym: zdjęć, opisów, komentarzy) bez rekompensaty pieniężnej dla ich autora. Treści zamieszczane na stronie mogą być też udostępniane innym firmom, z tej samej grupy co Instagram.

Pomyśl, zanim wrzucisz zdjęcie dziecka

W 2013 roku ruszyła kampania Fundacji Dzieci Niczyje Pomyśl zanim wrzucisz, która ma na celu zwrócenie uwagi rodziców na problem prywatności dzieci w Internecie i bezrefleksyjnego publikowania ich zdjęć w sieci. Na stronie kampanii możemy przeczytać: „Zawieszając zdjęcie w internecie tracimy nad nim kontrolę, a próby jego usunięcia skazane są na niepowodzenie, bo każde zdjęcie, które robi w internecie karierę, zostaje natychmiast powielone w tysiącach kopii, jest poddawane przeróbkom, staje się motywem złośliwych memów. Dodatkowo – internet nie zapomina, raz włożone do niego niefortunne zdjęcie może wrócić po latach, przypomniane przez złośliwego kolegę, zazwyczaj w najmniej odpowiednim momencie.”
W ramach akcji umieszczono na stronie poradnik na rodziców, który ma pomóc w zrozumieniu problemu. Można w nim znaleźć wskazówki dotyczące korzystania z popularnych mediów społecznościowych.

Jak chronić wizerunek dziecka w sieci

Mama prowadząca bloga naturalnirodzice.pl znalazła sposób na to, aby chronić wizerunek swoich dzieci jednocześnie korzystając z blogosfery. Sięgnęła po najprostsze rozwiązanie, poszanowała prawo synków do prywatności i postanowiła nie upubliczniać ich imion i zdjęć twarzy. Autorka przyznaje, że zdjęcia bez twarzy nie są tak samo atrakcyjne jak te z widoczną buzią, pomimo tego grono jej czytelników z dnia na dzień rośnie. Powodem są inspirujące artykuły!

6 zasad ochrony wizerunku dziecka w internecie

  1. Jeśli jesteś blogującą mamą skup się na tym, żeby oprócz zdjęć na blogu, były też treści.
  2. Zastanów się czy po usunięciu zdjęć blog miałby jakąkolwiek wartość.
  3. Bloguj z głową, myśl nad tym ile z waszej codzienności ma trafić do szerszej publiczności, a jaką jej część chciałabyś zachować dla Was.
  4. Staraj się nie podejmować decyzji impulsywnie i bez myślenia o konsekwencjach.
  5. Zadbaj o ustawienia prywatności, zablokuj Twój profil na portalach społecznościowych tak, aby dostęp do niego mieli jedynie najbliżsi znajomi. Jeśli serwis nie daje możliwości zarządzania prywatnością, przestań z niego korzystać.
  6. Staraj się mieć kontrolę nad treściami, które zamieszczasz. W przypadku starszych dzieci, uszanuj zdanie dziecka.
Reklama

Kochamy nasze dzieci, dbajmy o to żeby miały możliwość wyboru.Sprawdź co robią nastolatki w internecie i skąd biorą się profile małych dzieci na Facebooku.zdjęcia: naturalnirodzice.pl

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane