klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
123rf, materiały PR
Styl życia

Dlaczego kobiety decydują się na antykoncepcję hormonalną?

Stosujesz tabletki antykoncepcyjne? Zobacz wszystkie powody, dla których kobiety decydują się na doustną antykoncepcję hormonalną i o czym należy pamiętać zażywając tabletki.
Materiał partnera
maj 07, 2013

Dlaczego stosujemy antykoncepcję?

tabletki antykoncepcyjne

Borykamy się z trądzikiem hormonalnym. A często również z nadmiernie przetłuszczającymi się włosami i hirsutyzmem (owłosieniem typu męskiego). W wielu przypadkach receptę na tabletki otrzymujemy od ginekologa endokrynologa lub nawet dermatologa. Jeśli trądzik jest zdiagnozowany jako hormonalny – taka diagnoza powinna zostać poprzedzona szeregiem badań – to jest oporny na inne leczenie i wszelkie doustne antybiotyki czy maści będą jedynie leczyć wykwity skórne, ale nie wpłyną na przyczynę problemu. Trądzik androgenny - wynikający z podwyższonej ilości hormonów męskich w organizmie, najczęściej leczony jest tabletkami zawierającymi cyproteron. Niestety są to tabletki starszej generacji – jednak w przypadku braku przeciwwskazań do ich zażywania i częstych kontroli w trakcie leczenia – są w pełni bezpieczne i bardzo skuteczne.

Mamy nieregularne miesiączki. Wielokrotnie do gabinetów ginekologów zgłaszają się pacjentki, które mają nieregularne miesiączki, a co za tym idzie brak owulacji i rozregulowaną gospodarkę hormonalną. Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych przez dłuższy czas wpływa na regularność cyklu, a co za tym idzie, pojawienie się owulacji umożliwiającej zajście w ciążę – gdy pacjentka się na to zdecyduje.

antykoncepcja hormonalna

I wreszcie ostatni powód, wydawałoby się, że najbardziej oczywisty - na razie nie chcemy mieć dzieci. Doustna antykoncepcja hormonalna to jedna z najbardziej niezawodnych metod zapobiegania ciąży. Stosowana zgodnie z ulotką zapewnia bardzo wysoką ochronę przed niechcianą ciążą. Obecnie mamy dostęp do tabletek najnowszej generacji, które są dużo mniej inwazyjne niż poprzednie – znika więc problem niskiego libido, stanów depresyjnych czy przybierania na wadze.

lactovaginal

Bez względu na powód, dla którego decydujemy się na tabletki antykoncepcyjne, trzeba pamiętać o tym, że antykoncepcja wpływa na zmianę flory bakteryjnej pochwy, stąd często pojawia się większa podatność na infekcje intymne, a u niektórych pacjentek może wystąpić symptom suchości pochwy. Dla jednych i drugich Pań jest jednak skuteczne rozwiązanie. Mikroflorę pochwy odbuduje i będzie regulować systematyczne stosowanie probiotyku dopochwowego np. Lactovaginal. Do nawilżania świetnie nadają się produkty zawierające w składzie kwas hialuronowy. Przy wyborze produktu do nawilżania warto szukać takiego, który dodatkowo dba o prawidłową florę bakteryjną pochwy np. HydroVag.

materiał sponsorowany

grzybica pochwy
Free
Pielęgnacja Mam problem: grzybica pochwy
Prawidłowa flora bakteryjna pochwy składa się między innymi z pałeczek kwasu mlekowego (Lactobacillus). Zapewniają one odpowiedni poziom pH (kwaśne) i chronią przed nadmiernym namnażaniem się bakterii. Gdy kwaśne środowisko pochwy zostaje zachwiane, na przykład przez antybiotyki, organizm nie może się sam obronić przed bakteriami i infekcjami.
Magdalena Borucińska
kwiecień 24, 2012

Spotyka przynajmniej raz w życiu około 75% kobiet! Grzybica wywoływana jest przez drożdżaka Candida, najczęściej jest to Candida albicans, a także Candida tropicalis, Candida kefyr, Candida guilliermondii, Candida glabrata, Candida krusei i inne. Bardzo korzystnym środowiskiem dla rozwoju grzyba Candida jest cukier, dlatego osoby chorujące na cukrzycę często zmagają się z grzybicą pochwy. Grzybica pochwy - objawy i przyczyny Typowymi objawami grzybicy, które bardzo łatwo zaobserwować są przede wszystkim: swędzenie, pieczenie oraz białe upławy o konsystencji przypominającej twaróg. Wargi sromowe są bardzo często obrzęknięte i zaczerwienione. Pieczenie i ból nasilają się podczas współżycia i przy oddawaniu moczu. Przy przewlekłych i nawracających infekcjach choroba nie musi jednak przebiegać typowo. Dolegliwości nie są wówczas zbyt dokuczliwe, mają różne nasilenie, a objawy dotyczą głównie dróg moczowych (pieczenie, oddawanie moczu partiami, konieczność częstego korzystania z toalety). Grzybica pochwy - domowe sposoby Czynniki sprzyjające grzybicy i jej nawrotom: nadmierna higiena miejsc intymnych - zbyt częste podmywanie się w ciągu dnia, irygacje pochwy, stosowanie mydeł o silnym działaniu bakteriobójczym i zasadowym odczynie. korzystanie z basenu, sauny, publicznych toalet i pryszniców bielizna ze sztucznych tkanin, mało przewiewne ubrania kuracja antybiotykami – organizm jest wyjałowiony i bardzo podatny na wszelkiego rodzaju infekcje, dlatego w trakcie kuracji i tuż po niej warto kupić leki zawierające pałeczki kwasu mlekowego osłabienie, przemęczenie i duży stres ciąża terapia hormonalna Jeśli grzybica wystąpiła nagle i nie masz możliwości pójścia do ginekologa – jesteś na wyjeździe, jest weekend, jesteś ciężko chora itp. - możesz używać naturalnego kefiru do podmywania się. Zawiera on pałeczki kwasu mlekowego i trochę...

Przeczytaj
tampon
iStock
Styl życia Sprawdź, co wpływa na długość i przebieg twojej miesiączki!
Twój cykl miesięczny to jedna wielka niewiadoma! Sprawdź, co zrobić, żeby miesiączka pojawiała ci się wtedy, kiedy powinna, a krwawienie nie było zbyt obfite.
Matylda Nowak
marzec 04, 2019

Nieregularne , przedłużające się i na dodatek obfite miesiączki to zmora wielu kobiet. Czasami mogą świadczyć o chorobie i wymagają leczenia. Często jednak wystarczy trochę zmienić styl życia, żeby okres pojawiał się wtedy, kiedy powinien oraz abynie trwał zbyt długo i nie był zbyt intensywny. Zmiana diety czy otoczenia mogą spowodować, że twoja miesiączka stanie się dla ciebie zdecydowanie mniej uciążliwa . Zobacz także: Masz bolesne miesiączki? Te błędy sprawiają, że czujesz się jeszcze gorzej! Co wpływa na przebieg miesiączki? Nieregularny i przedłużający się okres to zjawisko normalne u młodych dziewcząt, które dopiero zaczęły miesiączkować, oraz dojrzałych kobiet zbliżających się do menopauzy. Przedłużające się (trwające sześć dni lub dłużej) albo wyjątkowe obfite miesiączki (takie, kiedy zmiana podpaski czy tamponu co dwie godziny nie wystarcza) mogą być spowodowane przez mięśniaki, endometriozę i zmiany nowotworowe. Dlatego, jeśli krwawienie jest u ciebie zawsze bardzo intensywne i długotrwałe, koniecznie zgłoś się do ginekologa . Pamiętaj jednak, że okres może się przesuwać w czasie i intensyfikować pod wpływem różnych czynników: Stres może wywołać zaburzenia cyklu i opóźnić wystąpienie okresu . Pod jego wpływem w organizmie kobiety wytwarzana jest mniejsza ilość gonadoliberyny (hormon, który pobudza uwalnianie hormonów luteinizującego i folikulotropowego, od których zależy jajeczkowanie) w efekcie czego krwawienie może wystąpić później i być wyjątkowo skąpe. Zbyt intensywne treningi mogą doprowadzić do tak zwanego funkcjonalnego braku miesiączki (FHA, functional hypothalamic amenorrhoea). Przyjmuje się, że zaburzenia miesiączkowania u ćwiczących kobiet to efekt nadmiernego zużycia energii. Organizm "uznaje", że w sytuacji ewentualnej ciąży nie jest w stanie zapewnić płodowi odpowiedniej ilości kalorii i...

Przeczytaj
Fotolia
Pielęgnacja Czy warto kupować wszystkie kosmetyki z jednej linii?
W zestawach czy osobno – to pytanie zadajemy sobie najczęściej w momencie, kiedy do gustu przypadł nam nowy produkt do pielęgnacji skóry i zastanawiamy się, czy powinnyśmy kupować także inne kosmetyki z tej samej linii. Zdania co do tej kwestii są podzielone.
Monika Orzechowska
marzec 31, 2016

Kosmetyczki przekonują nas, że stosowanie produktów z jednej linii pielęgnacyjnej jest bezpieczniejsze , ich klientki często zaś skarżą się na problemy z wyborem odpowiadającej im serii. Wśród argumentów za pielęgnacją zalecaną przez producentów pojawiają się spójność kosmetyków i mniejsze ryzyko podrażnień. Tylko czy w parze z tą spójnością idzie także skuteczność? I czy kremy, toniki i produkty oczyszczające z różnych serii nie mogą być spójne? Codzienna pielęgnacja skóry Serie kosmetyków, a konkretniej ich stosowanie w całości, pod niektórymi względami może być postrzegane jako pójście na łatwiznę. Nie ma ono bowiem zbyt wiele wspólnego z wieloetapową pielęgnacją skóry. Jedna linia może dostarczyć skórze wiele niepotrzebnych składników, a tych, które są naprawdę potrzebne, nierzadko w niej po prostu brakuje. Jeśli linia składa się z mleczka do demakijażu , toniku oraz kremu matującego, ale swoje zadanie spełnia tylko tonik, to czy warto decydować się na resztę? Nieraz zdarza się, że choć jeden z produktów zdaje się służyć naszej skórze, cała reszta jest nieodpowiednia. Może zamiast mleczka preferujemy płyn micelarny , a zamiast kremu matującego wolałybyśmy dobry produkt nawilżający? Niejednokrotnie jesteśmy w stanie samodzielnie stworzyć lepszy system od tego, jaki narzuca jedna linia kosmetyczna. Jak zatem dobierać kosmetyki? Najlepiej metodą prób i błędów, nie zapominając o najważniejszym: każdy z produktów musi spełniać potrzeby naszej skóry Typ skóry najważniejszy Jak stworzyć unikatową rutynę pielęgnacyjną? W pierwszej kolejności należy określić typ skóry i cele, jakie chcemy osiągnąć (zapobieganie wypryskom, zmarszczkom, wyrównanie kolorytu czy po prostu utrzymanie obecnego stanu i zapewnienie skórze ochrony). Warto też przyjąć, że pielęgnacja skóry nie musi być skomplikowana....

Przeczytaj
Styl życia Lekarze ostrzegają przed niebezpiecznym sposobem na skrócenie okresu
Aż trudno uwierzyć, że ktoś wypróbował na sobie tak ekstremalną metodę. Pielęgniarka raportuje, że spotkała się już z dwoma takimi przypadkami.
Laura Osakowicz
czerwiec 14, 2019

Okres, to ten czas w miesiącu, który nie należy do najprzyjemniejszych. Ból brzucha i skurcze, do tego konieczność ciągłej wymiany środków higienicznych. Cześć kobiet decyduje się na użycie  kubeczka menstruacyjnego , inne wybierają bieliznę okresową , ale zdarzają się też kobiety, które ekstremalnie traktują swoje ciało, byle tylko skrócić czas trwania krwawienia. Ekstremalna metoda na skrócenie okresu Co gdyby istniał skuteczny  sposób na skrócenie okresu? Czy świat nie byłby piękniejszy, a my szczęśliwsze, gdyby miesiączka trwała jeden dzień zamiast pięciu? Teoretycznie można próbować różnych metod skrócenia okresu, ale natury nie można oszukać. Tego typu działania często są niebezpieczne dla zdrowia! Jedna z pielęgniarek zamieściła na Twitterze wpis, który przestrzega przed stosowaniem najbardziej niebezpiecznej metody, z jaką spotkała się podczas swojej pracy w szpitalu. Ladies... Please stop using your vacuum hose to end your period early. You're gonna wind up sucking out a lot more than blood! There were 2 cases of this so far this week and both women had to be admitted. Just... STOP! — Twinny (@OdesseyT99) 5 czerwca 2019 Kobieta napisała, że w ostatnim tygodniu pracy spotkała się aż z dwoma przypadkami kobiet, które trafiły na oddział po tym, jak próbowały skrócić swój okres za pomocą... odkurzacza . My, podobnie jak pielęgniarka oraz lekarz ginekolog poproszony o wypowiedź na ten temat przez  Vice.com , nie możemy przestać się dziwić, że ktoś wpadł na tak niebezpieczny pomysł i wypróbował tak ekstremalną metodę na sobie.  Zobacz także: Nowe niebezpieczne wyzwanie na Instagramie. Na czym polega "vacuum challenge"?  Lekarze przestrzegają przed sposobem na skrócenie okresu Dr. Malik przyznała, że w ciągu dwudziestu lat swojej pracy nie spotkała się nigdy z czymś podobnym. Podkreśliła, że użycie odkurzacza i...

Przeczytaj