Femme fatale czy normalna nastolatka- jak powinna wyglądać lalka?
Australijska artystka Sonia Singh przerabia lalki znalezione w lumpeksach z femme fatale na normalne nastolatki.

Artystka Sonia Singh wraz z siostrą, jako małe dziewczynki bawiły się używanymi lalkami i zabawkami zrobionymi własnoręcznie w domu. Miejscem ich dziecięcych przygód były naturalne i piękne tereny Tasmanii. Właśnie wtedy została jej zaszczepiona miłość do odnawiania i naprawiania starych, nieprzydatnych nikomu rzeczy. W 2014 roku straciła pracę w wyniku cięć budżetowych. Pomysł Tree Change Dolls powstał, podczas wizyt w sklepach z używanymi przedmiotami. Jako mama zwróciła uwagę na dużą ilość niechcianych lalek w lumpeksach, postanowiła że da im drugie życie i z plastikowego odpadu stworzy unikalne zabawki dla dzieci, na wzór tych które zapamiętała z dzieciństwa. Tak powstał projekt "Tree Change Dolls".Sprawdź przegląd interaktywnych pluszaków i 7 wyjątkowych pomysłów na prezent dla dziecka. Zobacz też przegląd lalek.
1 z 10

Co znaczy to hasło Tree Change Dolls?
Słowo "treechange" w Australii oznacza przeniesienie się z miasta na wieś, zmianę stylu życia na bardziej spokojne, przyziemne. Dokładniej to pochodna oryginalnego słowa "seachange", które oznacza przeprowadzkę z dużego miasta do małego nadmorskiego miasteczka, w celu zwolnienia tempa. Kiedy Sonia zaczęła tworzyć lalki jej partner namówił ją do umieszczenia ich w sieci, wtedy powstał pomysł nazwy 'Tree Change Dolls'.
2 z 10

Jak Sonia Singh przerabia lalki?
Sonia zmywa fabrycznie nałożoną farbę z twarzy lalek i maluje ich buzie na nowo, tak aby ich uroda była najbardziej zbliżona do tego co nas otacza w rzeczywistości. Dodatkowo modeluje stopy, alby wyglądały naturalnie i tworzy nowe buty, bez wysokich obcasów. Mama artystki dzierga ubranka dla laleczek. Sonia zajmuje się też włosami lalek, czesze je, przycina i stylizuje.
3 z 10

Globalny viral
Po kilku dniach od publikacji w internecie pierwszych przerobionych lalek Sonia gościła dziennikarzy z całego świata i odbierała maile, telefony od osób zainteresowanych ich kupnem. Jej projekt rozszedł się po sieci w błyskawicznym tempie i uruchomił globalną dyskusję na temat wyglądu współczesnych zabawek.
4 z 10

Gdzie można kupić lalki?
Lalki można zamówić w sklepie Soni Singh na etsy.com. Ze względu na to, że są malowane ręcznie a nie maszynowo Sonia nie jest w stanie zrobić nieograniczonej ilości lalek, raz na kilka miesięcy pojawia się kilka odnowionych zabawek.
5 z 10

Cena lalek
Na fanpage'u Tree Change Dolls można śledzić, kiedy pojawiają się nowe lalki. Zabawki wyceniane są indywidualnie, ich cena waha się między 75-260 australijskich dolarów i jest zależna od wkładu pracy artystki i jej mamy.
6 z 10

Działalność charytatywna
Co miesiąc Sonia Singh wystawia na portalu ebay.com jedną lalkę "Tree Change Dolls" na licytację na cele charytatywne.
7 z 10

Lalkowe DIY
Na stronie tumblr.com można znaleźć poradnik stworzony przez Sonię Singh, w którym można przeczytać jak stworzyć własną lalkę. Na jej profilu youtube.com znajdziemy filmiki, które pokazują proces tworzenia lalek.
8 z 10

Jak wesprzeć artystkę?
Sonię Singh można wesprzeć kupując zestawy kartek okolicznościowych lub limitowane edycje wydrukowanych oryginalnych zdjęć pierwszych odnowionych lalek.
9 z 10

Ekologiczna przyszłość
Lalki stały się viralem internetowym. Sonia ze względu na olbrzymi popyt, którego nie jest w stanie zaspokoić, szuka nowych, ekologicznych rozwiązań które pozwoliłyby na większą dostępność lalek w przyszłości.