Jak dbać o higienę intymną latem? Na te i inne pytania odpowiedziała dr Katarzyna Pietuch, specjalistka ginekologii i położnictwa
W Q&A przeprowadzonym na Instagramie Wizaz.pl nasze obserwatorki mogły zapytać ekspertkę dr Katarzynę Pietuch, specjalistkę ginekologii i położnictwa o najbardziej nurtujące je kwestie. Sprawdźcie jej porady.
Choć najpierw zasady higieny intymnej wpajają nam opiekunowie, a potem wiele o niej słyszymy w szkole i wśród znajomych, to jednak często w naszej głowie pojawia się wiele pytań z nią związanych.
Aby rozwiać wasze wątpliwości w tym temacie, na Instagramie Wizaz.pl odbyło się Q&A z ekspertką, dr Katarzyną Pietuch, specjalistką ginekologii i położnictwa. Jest absolwentką Uniwersytetu w Białymstoku. Posiada certyfikaty USG, Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego oraz Fetal Medicine Foundation.
Zobaczcie, co nam zdradziła.

Czy płyny do higieny intymnej są zdrowe?
To zależy od płynu. Najbezpieczniejszy dla zdrowia jest bezzapachowy, naturalny płyn do higieny intymnej z delikatną substancją myjącą w składzie. Oczywiście warto też, żeby płyn do higieny intymnej miał w składzie kwas mlekowy, który pomoże utrzymać odpowiedni poziom pH, a także probiotyk czy kwas laktobionowy. Jednak najważniejsze, żeby był niezwykle delikatny (bez drażniących syntetycznych substancji myjących takich jak SLSy czy SLESy, które mogą podrażniać delikatne miejsca intymne kobiet i mężczyzn) i koniecznie powinien być bezzapachowy. Składniki zapachowe to najsilniejsze alergeny. Nie polecam stosowania w miejscach intymnych kosmetyków, które je zawierają, ponieważ mogą uczulać, podrażniać i w konsekwencji powodować infekcje. Podsumowując, płyn do higieny intymnej jest dobry i zdrowy, jeśli jest delikatny, naturalny i bezzapachowy. Niestety nie ma zbyt wiele takich kosmetyków na rynku. Ogromna większość zawiera składniki zapachowe.
O czym pamiętać w higienie intymnej po stosunku?
Po stosunku należy się koniecznie umyć stosując delikatny, niepodrażniający, bezzapachowy płyn do higieny intymnej. Warto robić to po każdym zbliżeniu.
Odczyn pH męskiego nasienia jest bardziej zasadowy niż kwaśne środowisko pochwy. Aby przywrócić odpowiednie pH warto podmyć okolice intymne delikatnym, niepodrażniającym i niewysuszającym płynem, by nie generować ognisk infekcji sprzyjającym zapaleniom pęcherza moczowego.
Jak sobie radzić z okresem w upalne dni?
Nie tylko w upalne dni, ale szczególnie wtedy warto sięgać po naturalne, bezzapachowe podpaski czy tampony, które są wykonane tylko z czystej bawełny, nie są bielone chlorem, tylko wodą utlenioną w sposób naturalny. Takie bezpieczne dla zdrowia, dobre na upalne dni podpaski i tampony można znaleźć kierując się certyfikatami, które znajdują się na opakowaniu podpasek. Międzynarodowy certyfikat ECOCERT gwarantuje, że produkty są naturalne lub organiczne, a międzynarodowy certyfikat Allergy Certified zapewnia, że produkty są bezzapachowe, wolne od jakichkolwiek znanych alergenów, bezpieczne dla zdrowia i dla alergików. Ponadto takie organiczne podpaski nie zawierają plastików, barwników, sztucznych pochłaniaczy wilgoci, które są niezwykle niekorzystne dla zdrowia kobiet, tworzą bardzo wilgotne środowisko sprzyjające namnażaniu się bakterii.
Warto częściej się podmywać, przynajmniej dwa razy dziennie lub częściej, używać delikatnych, bezzapachowych płynów do higieny intymnej, nosić naturalną bawełnianą bieliznę, zwolnić, pić dużo wody, odpoczywać.

Co jest zdrowsze latem - używanie podpasek czy tamponów?
Jeśli podpaski lub tampony są naturalne, wykonane z bawełny, niebielone chlorem, bezzapachowe i dodatkowo mamy pewność, że tampony są tak wykonane, że nie mają możliwości rozwarstwienia się w środku, nie ma ryzyka, że pozostaną nam drobne kłaczki (dobre, nierozwarstwiające się są tampony GingerOrganic) to zarówno podpaski, jak i tampony będę bezpieczne. Należy tylko pamiętać, że należy je regularnie wymieniać co 4 godziny i nie można iść spać z tamponem, bo to grozi wstrząsem toksycznym.

Jaką jedną radę na temat higieny intymnej powinna znać każda kobieta?
Każda kobieta powinna dbać o regularną higienę intymną, unikać produktów zapachowych, stosować tylko jak najbardziej naturalne i koniecznie bezzapachowe produkty do higieny intymnej na co dzień i podczas okresu.
Jak prawidłowo dbać o higienę intymną podczas miesiączki?
Należy regularnie wymieniać podpaski lub tampony (przynajmniej co 4 godziny). Poza tym warto sięgać po najbezpieczniejsze dla zdrowia organiczne, bezzapachowe podpaski lub tampony, które są wykonane tylko z czystej bawełny, niebielone chlorem, tylko wodą utlenioną. Bezpieczne dla zdrowia podpaski i tampony można znaleźć sprawdzając certyfikaty, które znajdują się na opakowaniu produktów higienicznych. Logo ECOCERT gwarantuje, że produkty są naturalne lub organiczne, a międzynarodowy certyfikat Allergy Certified gwarantuje, że produkty są bezzapachowe, wolne od alergenów, bezpieczne dla zdrowia i dla alergiczek. Warto pamiętać, że konwencjonalne podpaski i tampony są wybielane chlorem.
W procesie wybielania chlorem tworzą się dioksyny, które mogą powodować podrażnienia, zmiany hormonalne, endometriozę, problemy z zajściem w ciążę, a nawet zwiększać ryzyko raka piersi. Ponadto tradycyjne produkty tego typu nawet jeśli nie pachną, mają w składzie składniki zapachowe czy barwniki, które są najsilniejszymi znanymi alergenami. Zatem warto zastanowić się nad wyborem produktów, których używamy podczas okresu, aby minimalizować ryzyko problemów czy chorób w przyszłości.
Poza tym, podczas okresu warto się podmywać przynajmniej dwa razy dziennie. Przy czym bardzo ważne jest, aby używać delikatnych, bezzapachowych płynów do higieny intymnej i nosić naturalną bawełnianą bieliznę, jak również dać sobie czas na chwilę odpoczynku, zwolnić odrobinę tempo życia.

Jak dobierać kosmetyki do pielęgnacji miejsc intymnych? Czym się kierować?
Jak wyżej, warto zwrócić uwagę na: naturalność, bezzapachowość, certyfikaty, które to gwarantują.
Należy wybrać dobry płyn do higieny intymnej i przekazać go swojemu partnerowi. Najbezpieczniejszy dla zdrowia jest bezzapachowy, naturalny płyn do higieny intymnej z delikatną substancją myjącą w składzie. Warto też, żeby płyn do higieny intymnej miał w składzie kwas mlekowy, który pomoże utrzymać odpowiedni poziom pH, a także probiotyk czy kwas laktobionowy. Jednak najważniejsze, żeby był delikatny (bez drażniących syntetycznych substancji myjących takich jak SLSy czy SLESy, które mogą podrażniać delikatne miejsca intymne kobiet i mężczyzn) i koniecznie powinien być bezzapachowy. Składniki zapachowe to najsilniejsze alergeny, nie polecam stosowania w miejscach intymnych kosmetyków, które je zawierają, ponieważ mogą uczulać, podrażniać i w konsekwencji powodować infekcje i duży dyskomfort. Dobry płyn do higieny intymnej jest naturalny, bezzapachowy i certyfikowany. Certyfikat AllergyCertified gwarantuje, że jest wolny od składników zapachowych, innych alergenów, jest bezpieczny dla zdrowia i dla alergików.
Jak dobrać odpowiednią bieliznę?
Wybierać naturalną, bawełnianą, w odpowiednim rozmiarze, nieuciskającą, w jasnych kolorach (idealnie o klasycznym kroju, nie stringi). Ciemne barwniki mogą alergizować, jeśli kupujemy nową ciemną lub w intensywnych kolorach bieliznę warto ją uprać przed założeniem po raz pierwszy.
Na jakie składniki zwracać uwagę przy wyborze produktów do higieny intymnej?
Należy unikać jak ognia składników zapachowych. To malutkie cząsteczki, która mają łatwość przenikania przez skórę. W miejscach intymnych są niepolecane, ponieważ mogą silnie alergizować, podrażniać, powodować infekcje i duży dyskomfort.
Warto wybierać naturalne, delikatne substancje myjące, a także kwas mlekowy, probiotyk, kwas lactobionowy
Czego używać do codziennej pielęgnacji miejsc intymnych?
Dobrego bezzapachowego płynu do higieny intymnej takiego jak 4organic.
