Od 16 kwietnia obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Oznacza to nic innego, jak konieczność zakładania maseczek lub osłaniania twarzy np. szalikiem lub apaszką podczas robienia zakupów, podróży do pracy, czy zwykłego wyjścia z domu. Ilość produktów jednorazowych jest jednak ograniczona. Warto więc np. uszyć maseczkę w domu z niepotrzebnych nam materiałów. Każdą z nich po wyjściu z domu należy jednak dezynfekować. Nie każda z domowych metod jest jednak skuteczna - jednorazowych maseczek nie podgrzewajmy w kuchence mikrofalowej, bo znajdujący się w niej filtr ulegnie zniszczeniu.Zobacz także: Które maseczki ochronne najlepiej chronią przed koronawirusem?

Reklama

Sposoby na dezynfekcję maseczki ochronnej

Podobnie jak dłonie, maseczki ochronne dezynfekować możemy dzięki wysokiej temperaturze, obecności środków antybakteryjnych oraz czyszczących. Do najbardziej popularnych metod należą:

  1. Pryskanie alkoholem - bawełnianą maseczkę ochronną możemy zdezynfekować poprzez spryskanie jej środkiem antybakteryjnym o zawartości minimum 70 proc. alkoholu. W takiej sytuacji należy jednak pamiętać o dokładnym rozproszeniu produktu na całej powierzchni maseczki ochronnej ze szczególnym uwzględnieniem okolic nosa i ust. Odkażanie maseczki alkoholem nie zastąpi jednak prania jej w wysokiej temperaturze. Nie jest to przeznaczone jednak dla masek jednorazowych.
  2. Podgrzewanie w naczyniu żaroodpornym - jest to metoda dezynfekcji, którą często spotkać można w sieci. Polega na rozgrzaniu piekarnika do temperatury 70 stopni, włożeniu maseczki do naczynia, a następnie pozostawieniu jej w nim na czas ok. 30 minut. Dzięki temu maseczka zachowa zdolność filtracji.
  3. Półgodzinne naświetlanie promieniami UV - jest skuteczne, jednak przy częstym stosowaniu może wpłynąć na osłabienie właściwości filtrujących.
  4. Działanie gorącego, suchego powietrza - możliwe do dezynfekcji masek jednorazowych, rekomendowane przez chińskich lekarzy, gdzie maskę wkłada się do słoika i gotuje przez 10 do 20 minut w garnku z wodą.

Zobacz także: Biedronka sprzedaje maski ochronne - w zestawie trzy sztuki

Źródło: Photo by Ani Kolleshi on Unsplash

Zobacz także

Jak prać maseczki ochronne?

Maseczki wielorazowe możemy zdezynfekować poprzez wypranie ich w temperaturze NIE NIŻSZEJ niż 60 stopni (czas ok. 45 minut). Pranie ręczne oraz w niższych temperaturach nie zabije koronawirusa.Ważnym jest również, by nie wkładać ich do pralki wraz z ubraniami, czy ręcznikami. Maseczki muszą być prane oddzielnie. Dodatkowo, po zdjęciu maseczki z twarzy, nie powinniśmy wrzucać jej do kosza na pranie. Możemy gromadzić maseczki od razu w bębnie pralki lub włożyć je do foliowego woreczka i w takiej formie przechowywać. Po wysuszeniu maseczki ochronnej, powinniśmy ją wyprasować.Zobacz także: Rękawiczki ochronne - rodzaje. Które najlepiej chronią przed koronawirusem?

Reklama

Mity na temat dezynfekcji maseczek jednorazowych

W sieci krążą domowe sposoby na dezynfekcję maseczek jednorazowych. Większość z nich sprawia jednak, że zostają one osłabione, filtry zniszczone, a sama maseczka bardziej przewiewna, więc wykazująca większą przepuszczalność bakterii i wirusów. Nie podgrzewamy więc masek w kuchence mikrofalowej, nie pierzemy masek jednorazowych, a także nie maczamy ich w alkoholu.Źródło zdjęcia głównego: iStock

Reklama
Reklama
Reklama