Seksualny post nadal pozostaje tematem tabu i zazwyczaj kojarzony jest z niedopasowaniem seksualnym partnerów lub ich złą wolą, jednak dłuższe przerwy we współżyciu z partnerem zdarzają się nawet w najbardziej udanych związkach. Dlaczego tak się dzieje i jak długo jesteśmy w stanie wytrzymać bez seksu?

Reklama

Jak długo wytrzymujemy bez seksu?

Na początku związku większość z nas ma niepohamowaną ochotę by wręcz nie wychodzić z sypialni i poznawać każdy milimetr ciała partnera. Z czasem związek ewoluuje, poziom pożądania opada, a my nie mamy już tak często ochoty na zbliżenia, jak na początku znajomości. Wtedy pojawia się pytanie: „czy kochamy się z partnerem wystarczająco często?”. Jednak to błąd. Czy istnieje coś takiego, jak „normalna” częstotliwość zbliżeń? Jak wynika z najnowszych bań opublikowanych w Archives of Sexual Behavior, średnio decydujemy się na seks 54 razy w roku, a to oznacza około raz w tygodniu. Jednakże te badania, przeprowadzone na ponad 26 tys. Amerykanów, stanowią jedynie uśredniony wynik dla osób pozostających w związkach, jak i dla singli.Bardziej szczegółowe wyniki dostarczają nam dane wynikające z badań zrealizowanych na zlecenie jednego z najbardziej znanych portali medycznych – Online Doctor. Z ankiet przeprowadzonych na grupie 1500 osób z Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych wynika, że osoby pozostające w związku małżeńskim najrzadziej powstrzymują się od seksualnego postu. Małżeństwa zazwyczaj wytrzymują bez zbliżenia tydzień, single średnio dwa miesiące, z kolei rozwodnicy wypadają najgorzej. Przerwy w ich seksualnym życiu trwają średnio 3 lata.

Zdjęcie: Online DoctorJednak to jedyne uśrednione cyfry. Jeśli kochasz się z partnerem rzadziej niż raz w tygodniu, nie powinnaś się zamartwiać. Jak podkreśla terapeutka i edukator seksualny dr Tammy Nelson, autorka The New Monogamy: Redefining Your Relationship After Infidelity, uprawianie miłości jest kwestią bardzo indywidualną i nie należy rozpatrywać przypadku każdej pary w ten sam sposób.

Zapomnijmy o tym, co jest „normalne”. „Normalne” mogą być fukcje w pralce, nic więcej – mówi Nelson.

Dlaczego tracimy ochotę na seks?

Rutyna, stres, zmęczenie, niewłaściwa dieta, to tylko nieliczne przyczyny utraty ochoty seks. Jednak seksuolodzy, na czele z Tammy Nelson, terapeutką i autorką poradników na temat związków m.in. Getting the Sex You Want, podkreślają że popęd seksualny kobiet jest bardziej złożony niż mężczyzn. Według nich kobiety potrzebują więcej mentalnych bodźców dla rozbudzenia swojego libido, podczas gdy panowie koncentrują się głównie na fizyczności. Dodatkowo wyniki najnowszych badań, przeprowadzonych przez grupę naukowców z University of Southampton i University College London na grupie niemal 7 tys. kobiet i 5 tys. mężczyzn, dowodzą, że libido pań zaczyna spadać, kiedy pozostają w długotrwałych związkach.

Zobacz także
Utrata zainteresowania seksem niekoniecznie jest czymś niezwykłym. Istnieje wiele powodów, dla których nasze potrzeby ulegają zmianie – tłumaczy seksuolog Amanda Major.
Reklama

Według badaczy, to brak silnego emocjonalnego związku z partnerem i słaba komunikacja są głównymi powodami, dla których tracimy ochotę na zbliżenia. Ponadto utrata zainteresowania seksem może być także związana z dolegliwościami zdrowotnymi, jak bóle podczas zbliżenia, a także mieć podłoże psychiczne.Jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie serwisu Online Doctor, kobiety częściej niż mężczyźni są skłonne do obwiniania się za nieuprawianie seksu. Okres bez fizycznej bliskości tłumaczą zazwyczaj smutkiem, swoją nieatrakcyjnością, czy wstydem, co dodatkowo negatywnie wpływa na ich samoocenę i pogłębia skłonność do zaburzeń seksualnych. Ponadto osoby mające problemy seksualne wstydzą się rozmawiać o nich z partnerem, co może pogłębiać ich niechęć do współżycia. Jak twierdzi dr Kristin Mitchell, socjolog z University of Glasgow, zamiast skupiać się wyłącznie na negatywnych aspektach związanych z naszą seksualnością, powinniśmy częściej rozmawiać z partnerem o tym co nam przeszkadza podczas wspólnych zbliżeń. Dzięki temu unikniemy nieporozumień i poprawimy nasze relacje z ukochanym.Przeczytaj także: Brak ochoty na seks nie musi oznaczać problemów w związku. Sprawdź, czy nie cierpisz na HSDDZdjęcie: iStock

Reklama
Reklama
Reklama