Jak kąpać niemowlę? 6 przydatnych zasad
Co zrobić, gdy dziecko płacze podczas kąpieli? Jak powinna wyglądać bezpieczna kąpiel noworodka? Poznaj 6 zasad, które sprawią, że będzie ona dla malca przyjemnością!

- Katarzyna Brasiak
Co więc zrobić, żeby wieczorna kąpiel nie była dla dziecka traumatycznym przeżyciem? Dajcie sobie przede wszystkim trochę czasu i cierpliwości - większość dzieci akceptuje wodne zabawy już po ukończeniu 3 miesiąca życia. Jak przetrwać do tego czasu? Przygotowaliśmy dla was 6 zasad, które sprawią, że kąpiel będzie dla malca przyjemnością!

Jak kąpać niemowlę?
1. Zadbaj o to, by woda miała odpowiednią temperaturę.
Używaj do tego albo własnego łokcia, albo odpowiedniego termometru. Odpowiednia temperatura to 36 stopni. Za zimna jak lubi za ciepła woda wywoła u malucha dyskomfort.
2. Pieluszka tetrowa na ratunek!
Niektóre dzieci boją się, kiedy są nagie. Wtedy trudniej zapanować nad nieskoordynowanym ciałkiem, a machające w powietrzu rączki i nóżki mogą zwyczajnie przestraszyć. W tej sytuacji możesz owinąć nagie dziecko pieluszką tetrową i tak zawinięte maleństwo powolutku zamoczyć w wodzie. Lekko pobujaj malcem, mocno trzymając na dłoni. W ten sposób dziecko będzie czuło się pewniej. Pieluchę odwiń po krótkiej chwili i umyj dziecko. Zrób to sprawnie i nie przedłużaj niepotrzebnie kąpieli.
3. Zadbaj, aby poziom wody był niezbyt wysoki.
Tak naprawdę wystarczy kilka centymetrów (ok. 5cm). Wówczas Twoje dziecko nie ma poczucia zawieszenia w próżni. Jest mu też wygodniej.
4. Staraj się myć dziecko, trzymając je stale na ręku.
Dzięki temu maluszek poczuje się pewniej, bo będzie blisko mamy. Twoja dłoń też jest przyjemniejsza w dotyku niż gąbka czy kawałek plastiku. Upewnij się tylko, jak należy prawidłowo układać dziecko na dłoni.
5. Ograniczaj kąpiel w czasie, szczególnie na początku.
Możesz też zastosować kąpanie naprzemiennie z obmywaniem (co drugi dzień) ciałka ręcznikiem. Nie stanie się nic złego, jeśli dziecko nie będzie kąpane każdego dnia, a zamiast kąpieli po prostu je obmyjesz. A po myciu, skorzystasz z wilgotnych chusteczek oczyszczających. Wybierz te nawilżane, przeznaczone specjalnie do wrażliwej skóry dziecka (np. Pampers Sensitive).
6. Niektóre dzieci wolą inną porę kąpania niż wieczorną.
Są takie, które uwielbiają poranne kąpiele. Spróbuj więc kąpać malucha o różnych porach. Obserwuj dziecko i wybieraj najlepszy czas kąpieli.Z trochę starszym dzieckiem możesz śmiało wejść do wanny i ułożyć je na sobie. Taka „podstawka” z pewnością ucieszy malucha i da mu ogromne poczucie bezpieczeństwa. Niemowlętom siedzącym może też przynieść sporo frajdy kiedy będą mogły poobserwować swojego rodzica robiącego bańki mydlane.Nie obawiaj się też skorzystać z zabawek do kąpieli i innych wodnych gadżetów, jak puzzle przyklejane do wanny, wodne kredki, którymi można ozdabiać płytki, gumowe zabawki itd. To zdecydowanie uprzyjemni kąpiel!
Akcesoria do kąpieli dla dzieci

1. Kaczka-myjka (smyk.pl ok. 30zł); 2. Daszek kąpielowy (babyandtravel.pl 13,90zł); 3. Magiczna ośmiornica do wody zmieniająca kolory (smyk.pl, ok. 50zł); 4. Ręczniko-szlafrok żabka (lovesove.pl; 96zł); 5. Chusteczki Pampers Sensitive z fakturą SoftGrip (ok. 7,99zł); 6. Wanienka z termometrem (pinkorblue.pl, ok. 197zł); 7. Dmuchana zabawka do kąpieli BeeZeeBee (helvesklep.redcart.pl; ok. 60zł); 8. Zabawki sensoryczne do wody (mamagama.pl; 59zł); 9. Plui deszczowa piłka (mamagama.pl, 35zł).