Reklama

Cóż, on wie, ale nie nie ma na to ochoty. Twój malec może godzinami bawić się z innymi dziećmi i jest coraz mniej egocentryczny z każdym dniem, ale wciąż jest bardzo impulsywny i nie ma wyczucia czasu, dlatego też czekanie, aż będzie mógł się pobawić jest dużym wyzwaniem. Z drugiej strony dzieci uwielbiają rysować dla nauczycieli, robić prezenty rodzicom i dzielić się przysmakami z przyjaciółmi. Skąd ta rozbieżność? Stąd, że dzieci dopiero się uczą, że dawanie może być czymś przyjemnym, a dzielenie się to fajna zabawa. Możesz wesprzeć naukę dzielenia się poprzez wzmacnianie tego rodzaju przykładów hojności i łagodne zniechęcanie go do mniej charytatywnych zachowań.Co możesz zrobić aby pomóc Twojemu dziecku w nauce dzielenia się?

Reklama

Baw się z dzieckiem w dzielenie się

Pokaż dziecku gry towarzyskie, w których gracze pracują razem na wspólny cel. Układajcie razem puzzle dodając kolejne elementy na zmianę. Dzielcie się pracą: podlewajcie kwiatki, zamiatajcie podłogę, rozpakowujcie razem zakupy. W końcu, dawaj mu rzeczy którymi może dzielić się ze swoimi przyjaciółmi jak na przykład przekąski czy naklejki.

Nie karć dziecka za nie dzielenie się

Jeśli mówisz dziecku, że jest samolubne, dyscyplinujesz je gdy nie chce się czymś podzielić, zmuszasz je do oddania czegoś ważnego dla niego, będziesz wzmacniać urazę, nie hojność. Aby nakłonić je do dzielenia się używaj pozytywnego wsparcia, nie upominania. Pamiętaj, że nie ma w tym nic złego jeśli Twoje dziecko nie chce się podzielić ulubioną zabawką. Daj mu czas, w pewnym momencie zrozumie, że dzielenie się z przyjaciółmi - którzy będą stawać się dla niego coraz ważniejsi - daje o wiele więcej frajdy niż trzymanie rzeczy tylko dla siebie.

Rozmawiaj z dzieckiem o uczuciach

Kiedy dziecko sprzecza się o zabawki pomóż mu zrozumieć, co tak naprawdę się dzieje. Jeśli jego przyjaciel trzyma misia w ręku i nie chce oddać wyjaśnij swojemu dziecku, co jego kompan może teraz czuć. Na przykład: "Jaś naprawdę lubi tę zabawkę i nie chce, aby ktokolwiek inny teraz się nią bawił". Pomóż dziecku wyrazić swoje emocje. Kiedy nie jest skory do dzielenia się, dowiedz się dlaczego. Czasem powody, które nam dorosłym wydają się błahe, dla dziecka są naprawdę ważne, uszanuj to.

Szukaj prostych rozwiązań

Twoje dziecko zaciska w rączkach łopatkę, którą ktoś próbuje mu wyrwać. Jest taka możliwość, że w jego głowie pojawiła się myśl: „albo on, albo ja”, która ma niewiele wspólnego z dzieleniem się, a która jest objawem rywalizacji. Zaproponuj dziecku grę, w której przy użyciu budzika kuchennego bawi się z drugim dzieckiem na zmianę zabawką. To doświadczenie pozwoli mu zrozumieć, że dzielenie się, to nie to samo co oddawanie, a dzieląc się z innymi przyczyni się do tego, że inni będą chcieli w przyszłości dzielić się z nim.

Ustal z dzieckiem reguły przed zabawą

Przed zabawą zapytaj dziecko, czy jest cokolwiek czym nie chciałby się dzielić i znajdźcie wspólnie miejsce dla wyjątkowych zabawek. Następnie ustalcie, którymi zabawkami mogłoby się pobawić z innymi. To pozwoli je przygotować się na dzielenie z innymi dziećmi.

Szanuj rzeczy dziecka

Jeśli Twoje dziecko będzie czuło, że jego ubrania, zabawki i książki są zabierane bez pytania, to prawdopodobnie nie będzie chciało się nimi dzielić. Zapytaj je o zgodę przed pożyczeniem czerwonej kredki i zaakceptuj gdy odpowie „nie”. Upewnij się, że bliscy, znajomi i opiekunka, również wiedzą jak postępować w podobnych sytuacjach, że szanują rzeczy dziecka pytając o pozwolenie i dobrze się z nimi obchodzą.

Dawaj przykład

Najlepszym sposobem na nauczenie dzielenia się jest dawanie przykładu. Podziel się z dzieckiem swoimi lodami, pozwól mu pobawić się swoim szalikiem, który będzie peleryną superbohatera i zapytaj czy możesz przymierzyć jego nową czapkę. Używaj słów „dzielić się” do opisywania tego co robicie. Pamiętaj aby uczyć dziecko, że wartości niematerialne- uczucia, pomysły, historie- też mogą być obiektem dzielenia się. Najważniejsze, aby widział jak dajesz i przyjmujesz, jak dochodzisz do kompromisu i dzielisz się z innymi ludźmi.

Reklama

Jakie Wy stosujecie metody, aby nauczyć dzieci dzielenia się?

Przeczytaj też jak wychować szczęśliwe dziecko oraz czego nigdy nie mówić dziecku. Zobacz również czy dwulatki i trzylatki mogą się zgodnie bawić.

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane