klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
Styl życia

Jak przetrwać samotne święta (bez telewizora i Kevina:)?

Z telewizji, witryn sklepowych, a nawet z opakowania ulubionej czekolady, bombardują cię choinki, Mikołaje i gwiazdki. Wszyscy dookoła robią plany wigilijne, a Ty masz wrażenie, że jako jedyna osoba na świecie spędzisz Święta samotnie? Nie musisz!
Agnieszka Pulikowska
grudzień 19, 2016

Samotne święta? Dla każdego brzmi to strasznie! Ale nie musi! Monika niedawno skończyła 32 lata. Latem rozstała się z mężczyzną, z którym spędziła ostatnie 6 lat swojego życia. Rodzice Moniki rozwiedli się, gdy była mała. Tata ułożył sobie nowe życie w Berlinie, mama umarła rok temu. Nagle Monika zorientowała się, że Wigilię po raz pierwszy spędzi sama. Mogłaby oczywiście pojechać do którejś z ciotek, ale robiło jej się słabo na samą myśl o Wigilii z rodziną, której nie widziała od lat. Wprosić się do koleżanki z pracy? To chyba też nienajlepszy pomysł...

Zobaczcie także: Samotność w związku- jak ją rozpoznać i w jaki sposób sobie z nią poradzić?

Monika pogodziła się już z myślą, że święta spędzi na kanapie z pizzą i chipsami. Ale tydzień temu w pracy usłyszała, jak jeden z kolegów żali się, że spędzi Wigilię samotnie. Miał problemy finansowe i nie mógł sobie pozwolić na wyjazd do rodziny. Do jego narzekań dołączyła koleżanka, świeżo po rozwodzie. I nie wiadomo kiedy zebrały się cztery samotne osoby. Plan był szybki - spotykają się w mieszkaniu jedego z nich, każdy coś przynosi do jedzenia, a potem maraton filmowy. I nagle wizja Wigilii przestala być taka straszna...'

Okazało się, że wystarczy szczera rozmowa, by poradzić sobie z problemem samotnych świąt.

Przeczytajcie, jak jeszcze można spędzić święta, by nie być samotnym i nie zapominajcie, że w prawie każdym domu na stole czeka puste miejsce dla wędrowca;)

Zobaczcie także:  Szybkie sposoby na poprawę humoru

1 z 5

Zostań wolontariuszką

Zostań wolontariuszką

Pomaganie innym sprawia ogromną radość. Jeśli nigdy nie próbowałaś wolontariatu - przemyśl to w tym roku. Zaangażuj się w akcje charytatywne. Daj z siebie wszystko dla innych. Na pewno będziesz miała z tego ogromną satysfakcję. Jest wiele domów dziecka, starców, domów pomocy społecznej, w których taka pomoc się przyda. Możesz zostać św. Mikołajem albo po prostu osobą, która towrzyszy w kolacji wigilijnej starszym samotnym osobom. 

2 z 5

Szczerze porozmawiaj z przyjaciółmi

Szczerze porozmawiaj z przyjaciółmi

Pamiętaj, że bliscy to nie tylko rodzina. Powiedz przyjaciołom wprost o swojej sytuacji. Być może w ferworze świątecznych zakupów nawet nie zauważyli, że możesz potrzebować takiego zaproszenia. Na pewno wiele osób chętnie zobaczy Cię przy swoim wigilijnym stole. Postaraj się tylko, żeby ludzie Ci bliscy wiedzieli o tym, że ich potrzebujesz. Sami mogą na to nie wpaść...

3 z 5

A może wakacje?

A może wakacje?
Pinterest https://www.pinterest.com/pin/337488565810200182/

Jeśli masz zapas gotowki - wyjedź do ciepłych krajów. W czasie Świąt możesz leżeć na plaży popijając drinki i ciesząc się piękną pogodą. Czasem biura podróży organizują Wigilię dla swoich klientów w hotelu. Kto wie, może z takich wakacji wrócisz już nie całkiem sama? A jeśli finanse nie pozwalają ci na takie szaleństwo, wybierz Wigilię w Polsce. Kto powiedział, że nad Bałtyk jeździ się tylko latem?

4 z 5

Nie taka zła praca

Nie taka zła praca

Weź świąteczny dyżur. Zrobisz w ten sposób dobry uczynek, pomożesz komuś, na kogo być może w domu czekają małe dzieci czy schorowana mama. Tym sposobem oderwiesz też swoje myśli od świątecznego zamieszania i samotności.

5 z 5

Zauważ ludzi wokół

Zauważ ludzi wokół

Rozejrzyj się, czy wokół ciebie nie ma osoby, która również spędza Święta sama - tak jak było w przypadku Moniki. Może starsza sąsiadka, na którą do tej pory nie zwracałaś uwagi? Jest wielu schorowanych, czasem niedołężnych starszych ludzi, którzy bardzo potrzebują towarzystwa. Może niepozorna pani Jadzia z klatki obok okaże się cudowną rozmówczynią i dzięki niej nawet nie zauważysz kiedy minęły święta?

Komentarze