Reklama

Reklama

Jakie pieluszki dla noworodka

Najpierw dobrze byłoby się zastanowić, jakiego rodzaju pieluszek chciałabyś używać – jednorazowych, wielorazowych czy tetrowych. Każde z nich mają swoje plusy i minusy. Pieluszki jednorazowe są bardzo wygodne dla dziecka i łatwe w stosowaniu, ale są relatywnie drogie i niezbyt ekologiczne. Pieluszki tetrowe są ekologiczne, niedrogie i z reguły dobrze tolerowane przez dzieci, ale za to stosowanie ich jest dość kłopotliwe – trzeba często je zmieniać, prać i prasować. Wybór pieluszek należy do ciebie ale także.. do dziecka, bo nawet noworodek jest indywidualistą i może lepiej tolerować jeden rodzaj pieluszek niż drugi.

Przykładowe pieluszki jednorazowe: Bambo (ekologiczne), Babydream (Rossmann), Happy (Bella), Pampers New Baby, Huggies Newborn. Rodzaje pieluszek wielorazowych: pieluszka formowana, pieluszka all-in-one, pieluszka z kieszonką, otulacz, pieluszka pocket. Obecnie na rynku jest ogromny wybór pieluszek jednorazowych: jeśli zdecydujesz się właśnie na takie, zwróć uwagę na to, czy są miękkie w środku, elastyczne, czy rzepy dobrze się zapinają. Pamiętaj, że pieluszki muszą zawsze być przechowywane w oryginalnym opakowaniu (bardzo ściśle zapakowane) – to zapobiega dostawaniu się wilgoci z zewnątrz do substancji żelującej i zapewnia doskonałą chłonność pieluszki.Pieluszki wielorazowe nowej generacji są nieco tańsze od jednorazowych, maluszka można rzadziej przewijać niż używając tych tetrowych, są ekologiczne, ale także wymagają prania, chociaż nie trzeba ich prasować. Istnieje kilka ich rodzajów: składane, formowane (fitted), z kieszonką (pocket), otulacze (na pieluszkę składaną lub formowaną), all-in-one.

Przygotowanie do przewijania

Zanim zaczniesz przewijać maluszka, przygotuj wszystkie potrzebne ci przedmioty. Dużym powodzeniem wśród mam cieszy się przewijak umieszczony na osobnej szafce (tzw. kombajn), możesz używać też takiego nakładanego na łóżeczko. Najlepiej, abyś obok miała miejsce na niezbędne akcesoria: pieluszki, krem do pupy, gaziki i waciki, chusteczki nawilżane. Na ceratkowym materacyku przewijaka połóż rozłożony ręcznik, a na nim tetrową lub flanelową pieluszkę, na której ułożysz malca.

Przewijanie noworodka

Połóż dziecko na przewijaku, a następnie ostrożnie rozbierz. Uważaj, bo noworodki często robią siusiu kiedy poczują, że jest im chłodniej – przygotuj sobie pieluszkę materiałową w razie czego. Jeśli maluch zrobił kupkę, wytrzyj zwykłą chusteczką pupę, a następnie dokładnie umyj ją wodą z mydłem. Jeśli zrobił siusiu, wystarczy przemycie pupy chusteczką nawilżającą: zwróć uwagę na wszystkie fałdki i zakamarki. Gdy przewijasz synka, delikatnie przemyj siusiaka chusteczką, ale nie odciągaj napletka, umyj też okolice worka mosznowego, bo tam lubią zbierać się bakterie. Jeżeli przewijasz córeczkę, pamiętaj o prawidłowym kierunku mycia: zawsze od strony cewki moczowej w stronę odbytu (aby nie przenosić bakterii kałowych do dróg rodnych). Delikatnie oczyść przestrzenie pomiędzy wargami sromowymi. Pamiętaj, aby nie prostować dziecku nóżek i nie unosić pupy do góry przez ciągnięcie za nogi – to grozi wywichnięciem stawów biodrowych.

Pielęgnacja pupy noworodka

Kiedy malec ma już czystą pupę, posmaruj ją kremem przeciw odparzeniom. Nałóż cienką warstwę preparatu na pośladki i okolice cewki moczowej, ale nie ma potrzeby kremowania siusiaczka u chłopca czy wnętrza warg sromowych u dziewczynki. Teraz pozwól dziecku swobodnie pofikać nóżkami – krem się wchłonie, a maluszek będzie mógł zaznać odrobiny swobody bez ubranka. Pamiętaj, aby nawet na sekundę nie zostawiać dziecka samego na przewijaku! Nawet, jeśli nie umie się przekręcać, zawsze może się sturlać i spaść na podłogę.

Pępek noworodka a pieluszka

Przewijanie maluszka to dobry moment na to, aby sprawdzić stan jego pępuszka. Wedle nowych zaleceń nie przemywamy go już roztworem spirytusu, tylko zostawiamy do swobodnego zagojenia. Jeśli kikut pępka jest zanieczyszczony lub dziecko go obsiusiało, przemyj pępuszek gazikiem zamoczonym w wodzie z mydłem, a potem osusz suchą, jałową gazą. Pozostaw na chwilę do całkowitego wyschnięcia. Do tej pory zalecało się przemywanie kikuta pępowiny 70% roztworem alkoholu lub innym środkiem antyseptycznym (aby szybciej wygoić rankę), od niedawna nowa szkoła pielęgnacji noworodka radzi zostawić kikut w spokoju (tylko osuszać, bez używania żadnych preparatów). Noworodek powinien mieć taką pieluszkę, która nie zasłania pępka (aby mógł swobodnie się goić). Jeśli używasz pieluch jednorazowych, kup takie z wycięciem na pępuszek (newborn), a przy wielorazowych po prostu załóż pieluszkę poniżej pępka.

Zakładanie pieluszki

Kiedy noworodek jest już czysty i suchy, trzeba założyć mu czystą pieluszkę. Wsuń jedną rękę pod pupę maluszka i unieś ją troszkę do góry, a drugą ręką podsuń pod pupę czystą pieluchę. Dopasuj ją do dziecka tak, aby nie tworzyły się fałdki (w pieluszce z materiału), żeby nie była zbyt luźna (bo wtedy się zsunie i maluszek zasiusia ubranko) ani zbyt ciasno dopasowana (bo dziecko się odparzy lub materiał będzie je uwierał). Malec powinien móc swobodnie machać nóżkami w pieluszce. Uważaj, aby rzepów przy pieluszce nie ubrudzić tłustym kremem, bo wtedy się nie zapną. Po założeniu pieluszki możesz ubrać dziecko.

Reklama

Jak często przewijać noworodka?

Młode mamy często się zastanawiają, jak często przewijać noworodka. Zasada jest prosta: jeśli zrobi kupkę, to od razu, a poza tym mniej więcej tyle razy, ile maluch jest karmiony. Częstotliwość przewijania zależy też od używanych pieluszek: jednorazowe są bardziej chłonne, więc można zmieniać je rzadziej. W pierwszym miesiącu życia najlepiej przewijać maluszka co 2-3 godziny, ale jeśli śpi, to nie budź go na zmianę pieluszki.

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane