Jak szybko wyprasować stertę prania i niczego nie przypalić? Triki dla pań domu
Jak szybko wyprasować stertę prania i niczego nie przypalić? Triki dla pań domu

- Adrianna Olejnik

Na myśl o piętrzącej się górze koszulek, koszul, spodni, bluzek i ubranek dziecięcych do wyprasowania znowu masz ochotę odłożyć domowe obowiązki na później? Lepiej skorzystaj z naszych podpowiedzi, dzięki którym szybciej i łatwiej pozbędziesz się sterty ubrań do prasowania.
Jak szybko i dobrze prasować ubrania?
Pogniecione ciuchy piętrzą się w łazience lub zajmują miejsce w pokoju. Nie zwlekaj i wypróbuj kilka trików, które ułatwią ci prace domowe:
Właściwe pranie i suszenie ubrań
Prasowanie możemy sobie ułatwić już na etapie przygotowywania prania. Najlepiej nie zapełniać bębna pralki po same brzegi. W ten sposób ubrania nie pogniotą się tak bardzo. Powinniśmy również posortować tkaniny pod względem ich ciężkości: grube jeansy nie powinny wirować w pralce razem z delikatnymi lub lnianymi bluzkami, ponieważ w ten sposób mogą powstać trudne do wyprasowania zagniecenia. Pranie należy też od razu wyjąć po zakończeniu cyklu.Ważne jest również odpowiednie suszenie. Koszule i delikatne ubrania warto rozwiesić na wieszakach. Przed rozwieszeniem ubrań na suszarce powinniśmy kilka razy je strzepnąć, aby rozprostowały się pod wpływem ciężkości i ruchu. W przypadku bawełnianych części garderoby po wyschnięciu możemy je też delikatnie porozciągać.
Prasowanie wilgotnych ubrań
Prasowanie będzie łatwiejsze, jeśli zaczniemy je jeszcze wtedy, kiedy ubrania będą niedoschnięte. Oczywiście nie mogą być mokre i cieknące. Powinny być tylko delikatnie wilgotne. Można też użyć triku naszych babć i spryskać tkaninę wodą lub prasować przez zwilżoną ściereczkę.
Prasowanie ubrań parą
Podobny efekt uzyskamy, wykorzystując moc pary. Żelazko lub generator – np. Braun CareStyle 7 – z silnym wyrzutem pary pod wysokim ciśnieniem poradzi sobie z każdym, nawet najbardziej uporczywym zagnieceniem. Zadziała na wszystkie typy materiału, a przy tym nie zniszczy tych najdelikatniejszych. Dodatkowo zmiękczy tkaninę i zdezynfekuje ją, co jest pomocne, np. w przypadku prasowania ubranek dla dzieci, pościeli i ręczników. Dzięki naprawdę silnemu wyrzutowi pary będziemy też mogli prasować duże partie materiału po złożeniu. Okaże się to przydatne zwłaszcza podczas wygładzania zagnieceń na poszewkach kołdry i prześcieradłach.Jeśli otwory, przez które wyrzucana jest para, znajdują się również na czubku stopy, żelazko pomoże nam w rozprasowaniu trudno dostępnych miejsc, np. przy guzikach. Jeśli chcemy prasować naprawdę szybko, nie martwiąc się o powstałe podczas tej czynności zagniecenia, wybierzmy żelazko ze specjalnie wyprofilowaną stopą. W generatorach pary Braun jest ona zagięta.
Automatyczne ustawianie temperatury żelazka
Jaką temperaturę powinniśmy dobrać do prasowania bawełny, a jaką do jedwabiu? Nie będziemy musieli zastanawiać się nad tą kwestią, jeśli posłużymy się żelazkiem lub generatorem pary z ustawieniami automatycznymi. Funkcja iCare zadba o to, aby urządzenie samo dobrało odpowiednią temperaturę i nie przypaliło ubrania.
Prasowanie w pionie
Prasowanie dużych partii materiału, np. firanek i zasłon, to jedna z najbardziej pracochłonnych prac domowych. Sprytnym sposobem na ułatwienie sobie tej czynności jest wykorzystanie funkcji prasowania w pionie. W ten sposób można wygładzać tkaniny wcześniej powieszone na karniszu lub wieszaku.Sprawdź, jak prasować firanki i zasłony

Jak prasować rękawy?
Zgodnie z zasadami klasycznej elegancji na rękawach koszuli nie powinno być widocznych zaprasowanych kantów. Tę część koszuli powinno się prasować z obu stron, podążając w kierunku od łokcia ku mankietom i od łokcia do ramienia. Do wygładzenia zagnieceń przy szwach i mankiecie wykorzystajmy czubek żelazka i moc pary.Prasowanie rękawów będzie łatwiejsze ze specjalną małą deską do prasowania, tzw. rękawnikiem. Jeśli jej nie mamy, możemy pomóc sobie, wkładając do tej części koszuli zwinięty w rulon ręcznik.Sprawdź, jak prasować koszulę
Prasowanie spodni
Najtrudniejsze do wyprasowania są spodnie garniturowe z materiału łatwo ulegającemu zagnieceniom oraz grube jeansy. Do zaprasowania kantów potrzebna będzie deska do prasowania, wilgotna ściereczka z bawełny lub płótna albo żelazko ze specjalną nakładką, która chroni delikatne tkaniny przed wysoką temperaturą. Szczególnie istotne jest prawidłowe ustawienie żelazka. Przed przystąpieniem do prasowania należy przeczytać na metce, jaka temperatura nie zniszczy materiału. Nie musimy tego robić, jeśli korzystamy z funkcji iCare.Prasowanie spodni garniturowych zaczynamy od równego rozłożenia ich na desce w ten sposób, aby wewnętrzne szwy się stykały. Nogawkę, która jest na wierzchu, powinniśmy opuścić poza deskę i zacząć rozprasowywanie od tej, która na niej pozostała. Żelazko przesuwamy od dołu do góry, zaprasowując kanty. Kolejną czynnością będzie wygładzenie nogawki od strony zewnętrznego szwu.Kiedy obie nogawki będą już wyprasowane, możemy zająć się górną częścią spodni. Należy nasunąć ją na węższą część deski do prasowania. Najpierw zajmujemy się fragmentem nad jedną nogawką, a następnie przechodzimy do tego, który znajduje się nad drugą nogawką. Kanty zaprasowujemy wzdłuż brzegów deski. Pamiętajmy też o wnętrzach kieszeni. Możemy je wygładzić przy pomocy pary lub używając czubka żelazka. Jeśli mamy urządzenie z wytrzymałą stopą z eloxalu, możemy bez obaw o przypadkowe zniszczenie zamkiem błyskawicznym wyprasować też okolice rozporka.Sprawdź, jak prasować garnitur
Jak usunąć przypalenie z żelazka?
Co zrobić, kiedy stopa żelazka jest przypalona i niszczy tkaniny? Można w łatwy sposób wyczyścić ją domowymi sposobami. Zwykłe żelazko wystarczy przetrzeć ściereczką nasączoną octem. Jeśli ta metoda okaże się nieskuteczna, użyjmy sody oczyszczonej. Pamiętajmy, aby przed czyszczeniem dobrze wystudzić żelazko. Nie używajmy też ostrych gąbek ani drucianych myjek, które mogłyby uszkodzić stopy z powłokami mniej odpornymi na zarysowania.Jak wyczyścić przypalone lub zabrudzone żelazko?
Przypalone ubranie – czy można je uratować?
Szybkie i nieuważne prasowanie może skutkować wpadką w postaci plamy po przypaleniu. Czy takie ubranie da się jeszcze uratować? Okazuje się, że tego typu zabrudzenia możemy czasami usunąć przy użyciu prostych środków:
- woda utleniona
Nowe przypalenie po żelazku możemy spróbować usunąć przy pomocy wody utlenionej. Ubranie najpierw należy moczyć w zimnej wodzie przynajmniej przez jedną dobę. Następnie powinniśmy przeprasować plamę przez ściereczkę nasączoną wodą utlenioną. Minusem tej metody jest ryzyko odbarwienia materiału, dlatego najpierw warto wykonać test w niewidocznym miejscu.
- proszek do pieczenia lub soda oczyszczona
Przypalenie możemy przecierać również pastą wykonaną z sody lub proszku do pieczenia oraz wody. Nakładamy ją na poplamione miejsce i pozostawiamy do wyschnięcia. Następnie zaschnięty proszek usuwamy przy pomocy odkurzacza, a materiał płuczemy.
- boraks
Plamy można pozbyć się również przy pomocy dostępnego w aptece lub sklepach chemicznych ekologicznego środka o nazwie boraks. Wystarczy rozpuścić 2 łyżki detergentu w 2 szklankach ciepłej wody i nasączyć tym roztworem gąbkę, którą przecierać będziemy przypalony materiał. Na koniec ubranie płuczemy w wodzie.
- szare mydło
Niewielkie plamy po przypaleniu może usunąć też szare mydło. Wystarczy je zwilżyć i pocierać materiał. Kiedy zabrudzenie zejdzie, tkaninę płuczemy w wodzie.Domowe sposoby usuwania plam po przypaleniu żelazkiem są często nieskuteczne i mogą uszkodzić tkaninę lub ją odbarwić. Lepszym rozwiązaniem jest więc zapobieganie tego typu sytuacjom. Pomocne okaże się urządzenie, które automatycznie się wyłącza i dostosowuje temperaturę do danego typu materiału. Odpowiednie będą też dodatkowe ochronne nakładki, np. Soft Textile Protector i Textile Protector.Artykuł powstał z udziałem marki Braun.