Jak uszyć maseczkę ochronną? Instrukcja krok po kroku
Maseczki ochronne kosztują obecnie ponad 20 zł za sztukę. Brakuje ich też w szpitalach. Posiadając skrawek materiału lub ręcznik papierowy możesz wykonać je samodzielnie w domu. Do wykorzystania medycznego potrzebny będzie ci jednak filtr.

Brak wystarczającej ilości maseczek chirurgicznych i ich niezwykle wysokie ceny w aptekach i na aukcjach internetowych sprawiły, że pozwolić na nie mogą sobie jedynie nieliczni. W ramach akcji, krawcowe, ale i nie tylko, postanowiły wesprzeć szpitale i uszyć maseczki własnej roboty. Do tego, by spełniały swoją funkcję i mogły być stosowane przez lekarzy potrzeba jednak specjalnej włókniny z atestem. To nie przeszkadza jednak, by te uszyte własnoręcznie stosować jako maseczki ochronne (nie antybakteryjne). Włączając się do akcji, ale również na użytek własny można stworzyć swój produkt. Podpowiemy wam, jak to zrobić. Zobacz także: Czy maseczka antybakteryjna chroni przed koronawirusem?
Jak uszyć maseczkę ochronną?
Uszyć maseczkę ochronną możemy z kilku rodzajów materiałów, np. z bawełny, dzianiny, czy choćby ręcznika papierowego. Jak wiadomo, ostatni materiał posłuży nam jednorazowo, jednak łatwo jest go wymienić na nowy.Czego potrzebujesz do uszycia maseczki?
- kawałka materiału lub listka ręcznika papierowego,
- gumkę,
- zszywacz lub igłę i nitkę.
Maseczka ochronna krok po kroku:
- Wycinamy z materiału dwa identyczne prostokątne kawałki (ok. 17 x 20 cm).
- Jeden z nich przecinamy na pół.
- Dwie połówki kładziemy na nieprzeciętym kawałku i zszywamy z nim po zewnętrznych stronach (na dłuższym boku).
- Dwa doszyte kawałki przerzucamy na drugą stronę. Tworzymy przy tym zakładki.
- Zawijamy materiał po dwóch pozostałych, niezszytych stronach i przekładamy przez nie gumki lub troczki, które nie uszkodzą się pod wpływem temperatury.
- Gumki przeszywamy (mają one stanowić zaczepy na uszy).
- Na środku materiału tworzymy trzy wąskie zakładki (marszczenia, czy harmonijkę) i zszywamy po bokach w celu ich utrwalenia.
- Maseczka gotowa! Do powstałej w środku kieszonki możemy włożyć filtr, którym jest flizelina 25g.
Jeśli uszycie maseczki ochronnej wydaje wam się skomplikowane, to w krótkim wideo wyjaśniają to również krawcowe z grupy "Polskie Krawcowe uszyją maseczki ochronne dla służby zdrowia".
Polacy i firmy odzieżowe szyją maseczki ochronne
Wielkie firmy, jak H&M przekazują pieniądze na walkę z koronawirusem. Robią to również wpływowi ludzie, jak Dominika Kulczyk, która na ten cel zadeklarowała wpłatę 20 mln zł. Inne decydują się na podjęcie działań i dołączają do akcji szycia maseczek ochronnych dla szpitali i personelu medycznego. Robią to nie tylko organizacje i grupy, jak "Polskie Krawcowe uszyją maseczki ochronne dla służby zdrowia, Fundacja Onkologiczna "AntyRak" i duże marki, ale również mali przedsiębiorcy, mikrofirmy, celebryci i społeczność social mediów. Wsparcie jest ogromne.
Do wykonania 20 tysięcy jednorazowych maseczek marki zakupiły atestowane materiały od polskich producentów. Większość partii artykułów ochronnych zostanie uszyta w szwalni, jednak do produkcji i dystrybucji maseczek zaangażowali się także pracownicy ANSWEAR i MEDICINE, którzy mimo napiętej sytuacji w branży nie rezygnują z działań pro publico bono. Pierwsze partie maseczek zostały już przekazane szpitalom w Krakowie. Całość znajdzie się w placówek do końca następnego tygodnia - informują organizatorzy akcji z Answear i Medicine.
Zainteresowanie szyciem w grupach na Facebooku jest ogromne. Jeśli chcesz szyć dla siebie i innych, dołącz do akcji. Wiele organizacji zaopatruje wolontariuszy w niezbędne materiały do stworzenia masek.

Źródło zdjęcia głównego: Pinterest