Jak wybrać imię dla dziecka?
Wkrótce będziecie rodzicami i zastanawiacie się nad imieniem dla swojego dziecka. Być może macie już wybrane jedno lub dwa imiona, a może jeszcze nie zdecydowaliście? Zobacz, co warto wziąć pod uwagę przy wyborze imienia dla dziecka!

- Łucja Zbieniewska
Opublikowano: piątek, 4 stycznia 2013 20:21
Reklama

Wkrótce będziecie rodzicami i zastanawiacie się nad imieniem dla swojego dziecka. Być może macie już wybrane jedno lub dwa imiona, a może jeszcze nie zdecydowaliście? Zobacz, co warto wziąć pod uwagę przy wyborze imienia dla dziecka!
Reklama
Imię dla dziecka: na całe życie
- Wybór imienia to ważna sprawa: pamiętaj o tym, że będzie to słowo, które wasze dziecko będzie słyszało najczęściej! Będzie również je często mówiło - przedstawiając się innym, dlatego warto, by było łatwe do wymówienia lub miało chociaż zdrobnienie, które maluch wymówi bez problemu.
- Imię w pewien sposób wpływa na osobowość, dlatego sprawdź, co oznacza imię, które chcesz dać dziecku. Na przykład Jan to imię pochodzenia biblijnego - z hebrajskiego "Jochanan" oznacza "Bóg jest łaskaw". Z kolei Julia to imię rzymskie, będące początkowo przydomkiem od nazwy rodu Julii - oznacza różę lub piękny kwiat.
- Wybierz takie imię, które dobrze ci się kojarzy. Wiele osób nadaje dzieciom imiona po dziadku, babci lub osobie, którą szczególnie ceni - to dobry pomysł, pod warunkiem, że imię nie jest przestarzałe lub bardzo dziwne. Wtedy możesz je dać dziecku jako drugie imię.
Jak wybrać imię dla dziecka?
- Imię zawsze połączone jest z nazwiskiem, dlatego zanim zdecydujesz się na imię, zawsze sprawdź, jak ono brzmi w tym połączeniu. Jeżeli nadajesz dziecku dwa imiona, także sprawdź, jak brzmią one razem.
- W Polsce zasadą jest, że imię nie może być obraźliwe ani ośmieszające, nie może się źle kojarzyć, powinno mieć polskie brzmienie - dlatego imiona typu Ian czy Anastasia mogą nie zostać zarejestrowane w urzędzie (mają swoje polskie odpowiedniki: Jan, Anastazja).
- Imię powinno pozwolić na odróżnienie płci dziecka, dlatego imiona dla dziewczynek kończą się na -a, zaś dla chłopców - na spółgłoskę (chociaż istnieje kilka wyjątków).
Jakich imion dla dzieci unikać?
Imię jest pierwszym prezentem od rodziców dla dziecka, dlatego powinno być dobrze przemyślane. Nie wybieraj dla dziecka imienia, które:
- jest bardzo popularne - w grupie przedszkolnej albo w klasie mogą być potem trzy Julki albo czterech Jasiów: trudno wtedy poczuć się kimś wyjątkowym.
- jest imieniem aktora lub bohatera z filmu czy książki - potem może się źle kojarzyć i być powodem do żartów (np. Manuela czy Klaudiusz).
- posiada zdrobnienie, którego nie lubisz lub kojarzy się z konkretnymi osobami (np. Bodzio - zdrobnienie od Bogumiła, Doda, Jarosław czy Donald).
- ma trudną pisownię i/lub wymowę, nie wiadomo, jak prawidłowo je wymówić, np. Chelsea, Xenia, Eljasz, Xawery.
Najpopularniejsze imiona dla dziewczynek w 2012 roku:
- Julia
- Maja
- Lena
- Zuzanna
- Natalia
- Hanna
- Zofia
- Aleksandra
- Wiktoria
- Gabriela
Najpopularniejsze imiona dla chłopców w 2012 roku:
- Jan
- Jakub
- Antoni
- Aleksander
- Franciszek
- Filip
- Kacper
- Mateusz
- Michał
- Stanisław
Reklama
A wy jak nazwałyście swoje dzieci? Wolicie imiona polskie, tradycyjne, czy międzynarodowe - brzmiące podobnie w różnych językach?
Reklama
Reklama
Reklama