Reklama

Wydawać by się mogło, że wszyscy rodzice doskonale wiedzą, jak ważna jest ochrona przeciwsłoneczna. Tymczasem okazuje się, że często zapominamy o tym, iż dzieci do lat 3 nie powinny być w ogóle narażane na bezpośrednie działanie promieni słonecznych!

Reklama

Jak chronić dziecko przed słońcem?

Czy to oznacza, że dzieci w ogóle nie mogą przebywać na słońcu? Oczywiście, że nie! Warto jednak pamiętać o kilku istotnych kwestiach: nakryciu głowy chroniącym przed słońcem, przewiewnym ubranku z naturalnych tkanin i schronieniu w cieniu przed ostrym słońcem w godzinach szczytu (ok. 11-15). Jeśli wybieracie się na spacer z maluszkiem w wózku, pamiętajcie o zamontowaniu parasola, który ochroni malca przed rażącym słońcem.Nie wolno zapomnieć o odpowiednich kremach ochronnych z wysokim filtrem przeciwsłonecznym, które będą chronić ciało malucha przed promieniami UV. Masz starsze dziecko? Zadbaj o to, żeby po każdych 30 minutach zabawy na słońcu, schroniło się na kilkanaście minut w cieniu. Jeśli spędzacie wakacje nad wodą, koniecznie wybierz dla pociechy wodoodporny krem z filtrem ochronnym, a jego aplikację powtarzaj po każdym wyjściu z wody, nie rzadziej niż co 2-3 godziny.

Jaki filtr przeciwsłoneczny dla dziecka wybrać?

Każde dziecko wymaga dużej dawki ochrony przeciwsłonecznej, dlatego wybieraj kremy, emulsje i spraye z wysokim filtrem przeciwsłonecznym. Dziecku do lat trzech koniecznie wybierz faktor 50 SPF. Starszym dzieciom powinien wystarczyć ten 30 SPF. Jeśli natomiast dziecko ma bardzo jasną karnację, z pewnością nie zaszkodzi zastosowanie wyższej ochrony, unikniesz wówczas ryzyka poparzeń. Zarówno faktor 50, jak i 30 to tzw. blokery słoneczne. Nie oznacza to, że w 100% blokują one działanie promieni słonecznych, ale są najskuteczniejszą ochroną przed szkodliwym działaniem słońca.Zobacz także: Co powoduje przebarwienia?Jeśli twój maluszek już się nieco opali, możesz wybrać nieco niższy filtr, np. 20 lub 25 SPF. W tym miejscu warto przypomnieć, że faktory się nie sumują - nakładając krem o faktorze 20 SPF, a następnie 10 SPF nie uzyskamy ochrony 30 SPF (działać będzie ostatnio nałożony krem).Warto zdecydować się na wodoodporny filtr o przyjemnym zapachu (np. gumy balonowej) i wesołym kolorze – wówczas maluch nie będzie protestował, kiedy będziesz powtarzać aplikację kremu.

Top 10: kremy z filtrem dla dzieci

1. Mleczko do opalania (spray) o zapachu gumy do żucia (Lirene ok.20zł); 2. Spray do ciała dla dzieci SPF 50+ (Avene, ok.90zł); 3. Bezzapachowy spray do ciała SPF50+ (Uriage, ok.75zł); 4. Bezpieczny krem ochronny od pierwszych dni życia (Pharmaceris Baby, ok.44,90zł); 5. Krem na lato nie blokujący syntezy witaminy D SPF20 (Skarb Matki, ok. 26zł); 6. Emulsja wodoodporna dla dzieci od pierwszych dni życia SPF 30 (Ziajka, ok.18zł); 7. Krem ochronny wodoodporny SPF50 (Dermedic baby, ok. 39zł); 8. Kieszonkowy balsam ochronny na słońce dla dzieci SPF 30 (Nivea, 14,99zł); 9. Multipozycyjny spray ochronny do skóry wrażliwej i alergicznej SPF 50+ (Iwostin, ok. 49,90zł); 10. Spray do opalania SPF 30 (Sun Ozon Kids Rossmann, ok.9,99zł).

Reklama

Jak często nakładać krem ochronny?

Aplikację kremu z filtrem trzeba regularnie powtarzać - co 2-3 godziny. To zalecenie dotyczy także preparatów wodoodpornych, które chronią skórę dziecka w wodzie, ale ścierają się z jej powierzchni (np. podczas wycierania się ręcznikiem). Na większości produktów widnieje również zalecenie, żeby nanosić filtr przeciwsłoneczny obficie. Co to znaczy? Jedno opakowanie (ok 200ml) powinno wystarczyć na nie więcej niż 15-20 aplikacji. Pamiętając o odpowiedniej ochronie przeciwsłonecznej, zapewnisz maluchowi bezpieczne i radosne wakacje bez ryzyka poparzeń i podrażnień skóry.Jaki krem ochronny dla dzieci jest waszym zdaniem najlepszy?

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane