Reklama

Morsowanie jest jednym ze sposobów, który reguluje temperaturę ciała, wzmacnia system immunologiczny, a także hartuje organizm. To ważne, ponieważ jako społeczeństwo bardzo często przegrzewamy się. Naturalny mechanizm termoregulacji działa gorzej, a prowadzą do tego między innymi spanie przy odkręconym grzejniku, wysoka temperatura w domu i samochodzie.

Reklama

Kąpiele w lodowatej wodzie nie mają w dodatku ograniczeń wiekowych - można zacząć już w wieku trzech lub czterech lat i kontynuować to do później starości.

Mimo że wejście do lodowatej wody nie wydaje się być na pierwszy rzut oka skomplikowane, niewiedza w tym temacie może zaszkodzić.

Przygotuj się do uprawiania sportu. Zamów potrzebne akcesoria i ubrania, wykorzystując w Reebok kod promocyjny.

Jak zostać morsem?

Do morsowania należy przygotować się kilka miesięcy wcześniej, a najpóźniej kilka tygodni wcześniej. Chodzi o stopniowe oswajanie organizmu z zimną wodą. To minimalizuje ryzyko szoku termicznego, bo kąpiele w zimnej wodzie są sporym wysiłkiem i silnym szokiem dla naszego organizmu.

Dlatego przed morsowaniem warto skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć problemy kardiologiczne i inne przeciwwskazania. Są śmiałkowie, którzy decydują się na wejście do lodowatej wody bez uprzedniego przygotowania. Odradzamy jednak podejmowanie takich decyzji, jeśli nie jesteście przekonani o dobrym stanie własnego zdrowia.

Aby zminimalizować nieprzyjemne doznania z wejściem do lodowatej wody można zacząć od morsowania w domu. Wystarczy brać kąpiele w coraz zimniejszej wodzie bądź zimny prysznic.

Jak się ubrać na morsowanie?

Jeśli jesteście przed pierwszym morsowaniem, warto w ramach przygotowań zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria oraz ubranie:

  • Przydadzą się odpowiedni strój kąpielowy, ręcznik i koc. Można także zaopatrzyć się w buty do morsowania i rękawiczki, aby zbyt szybko nie wychłodzić ciała.
  • Koniecznie kupcie dobrą czapkę, bo przez głowę ucieka dużo ciepła. Służy ona także ochronie naszych włosów, które są narażone na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych, jak mroźne i minusowe temperatury.

Czapka do morsowania

Jej brak niesie za sobą ryzyko przeziębienia cebulek włosów, co może mieć bardzo poważne skutki dla ich kondycji, a nawet powodować wzmożone wypadanie. Ważne jest jednak nie tylko kupienie czapki, ale wybranie takiej, która będzie zrobiona z odpowiedniego materiału.

Jeśli jest za ciepła, to przegrzewamy gruczoły łojowe i one pracują nad wyraz intensywnie, co skutkuje nadmiernym wydzielaniem łoju i tym samym powstaniem łojotoku. Z kolei zbyt cienka czapka podczas mroźnych dni nie daje nam odpowiedniego zabezpieczenia przed utratą ciepła. Najlepszym wyborem są więc czapki wełniane, ponieważ nie przegrzewa się w nich głowa i w takiej czapce gruczoły łojowe pracują prawidłowo.

Osłabione w wyniku braku ochrony przed zimnem mieszki włosowe nie są dostatecznie zaopatrzone w odpowiednie składniki, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania, co może skutkować również mniejszym dotlenieniem. W wyniku czego, większa ilość włosów może przechodzić w fazę telogenu, czyli fazę wypadania - przestrzega miłośników morsowania Anna Mackojć, trycholog z Instytutu Trychologii.

Rozgrzewka przed morsowaniem

Przed morsowaniem należy dostatecznie zaopatrzyć organizm w tlen. Trzeba przeprowadzić rozgrzewkę, która pozwoli oswoić się ciału z niższą temperaturą na zewnątrz. Rozruch powinien trwać około 20 minut. Warto zadbać o to, aby był ogólnorozwojowy - musi angażować całe ciało.

Jakie ćwiczenia będą najlepsze? Przypomnijcie sobie, jak wyglądała rozgrzewka na szkolnym wf-ie:

  • Warto zacząć od biegu, bo to on najszybciej rozgrzewa organizm i ułatwia zwiększenie przepływu tlenu w organizmie.
  • Przydadzą się również pajacyki, skłony, skręto-skłony, skip A, skip C.
  • Możecie wykonać także kilka burpees, które świetnie działają na cały organizm.

Do wody należy wchodzić powoli, ale zdecydowanie. Organizm ma odpowiednio dużo czasu, aby się przyzwyczaić. Po drodze możemy się ochlapać wodą, a później również bardzo wolno zanurzać.

Zalety morsowania

Największą zaletą morsowania jest fakt, że fundujemy naszemu organizmowi trening, który sprawia, że zwiększa się jego odporność. Z czasem będzie bardziej zahartowany i odporny na infekcje. Oprócz tego:

  • poszerzają się naczynia oraz żyły, przez co poprawia się krążenie,
  • skóra staje się bardziej ożywiona oraz skuteczniej wydala toksyny,
  • poprawia się transport składników odżywczych w tkance, czego efektem jest szybsza regeneracja i zmniejszenie występującego stanu zapalnego,
  • podczas morsowania wydzielają się adrenalina i noradrenalina (hormony stresowe), które utrzymane na odpowiednim poziomie poprawiają koncentrację.

Przeciwwskazania do morsowania

Jeżeli zastanawiacie się, czy morsowanie jest zdrowe, odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Zależy to od naszego stanu zdrowia, wieku i indywidualnych predyspozycji. Przystępując do morsowania trzeba być odpowiednio przygotowanym pod względem zdrowotnym, kondycyjnym, a także psychicznym.

Istnieje natomiast wiele różnych chorób, które przez zimne kąpiele mogą wywołać wiele niekorzystnych reakcji organizmu. Są to:

  • borelioza,
  • choroby serca i układu krążenia,
  • schorzenia górnych dróg oddechowych,
  • niedoczynność tarczycy.
  • nadciśnienie,
  • choroby naczyń mózgowych,
  • epilepsja.

Morsowania nie zaleca się również kobietom w ciąży. Do przeciwwskazań, tym razem nie z kategorii zdrowotnych, dodajemy również morsowanie w pojedynkę. Nigdy nie wiecie, co może się wydarzyć, dlatego warto zabrać ze sobą w podróż chociaż jedną osobę, która w razie potrzeby udzieli pierwszej pomocy.

Gdzie morsować?

Jeśli macie dostęp do kąpielisk, które latem są normalnie otwarte (jeziora lub morza), wygraliście los na loterii. Szczególnie morze jest bardzo cenione przez morsujące osoby - słona woda świetnie wpływa nie tylko na skórę.

Odradzamy wchodzenie do zbiorników wodnych, w których nigdy wcześniej nie kąpaliście się i których gruntu nie znacie. Może to być niebezpieczne dla waszego zdrowia, a nawet życia.

Jak często morsować?

Częstotliwość morsowania dopasowujemy przede wszystkim do stopnia zaawansowania. Jeśli dopiero zaczynacie, morsujcie raz w tygodniu. W miarę nabierania doświadczenia można pokusić się o kąpiele w lodowatej wodzie nawet do kilku razy w tygodniu, ale zawsze z zachowaniem dnia lub dwóch przerwy między morsowaniami.

Reklama

Jeśli chodzi o długość pobytu w wodzie, stosujcie zasadę temperatury - ile stopni ma woda, tyle minut możemy w niej przebywać. Jeśli jest to przedział 0-1 st. C do 1 minuty, a jeżeli 2 st. C - do 2 minut.

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane