Koronawirus: jak odróżnić go od grypy lub alergii?
Koronawirus czy grypa? A może alergia? Objawy łatwo jest pomylić. W rzeczywistości COVID-19 w dużym stopniu związany jest z dolnymi drogami oddechowymi. To tym tropem powinniśmy kierować się w diagnozie.

W sytuacji, kiedy koronawirus w Polsce stopniowo się rozwija, a medycy walczą o wyleczenie zarażonych, trudno jest zachować spokój. Kaszel, gorączka, a nawet katar powodują niepokój i podejrzenia o obecność wirusa w naszym organizmie. Prawdą jednak jest, że większość objawów tak naprawdę jest wynikiem przeziębienia, grypy czy nawet alergii, która nasilić się może zwłaszcza w sezonie wiosennym. W jaki sposób odróżnić jednak objawy koronawirusa od innych chorób i infekcji?Zobacz także: Objawy koronawirusa mogą być inne u dzieci niż u dorosłych

Źródło: iStockZobacz także: Zarażony koronawirusem lekarz pokazuje swój dziennik objawów na Twitterze
Koronawirus czy grypa?
Koronawirus często mylony jest z grypą ze względu na łączące je objawy. W obu przypadkach może wystąpić ból gardła, suchy kaszel i zmęczenie, które zaliczają się do ich częstych symptomów. Jest jednak kilka elementów, które pozwolą odróżnić obie choroby. Kichanie i katar nie pojawiają się w przypadku koronawirusa. Podczas grypy nie doskwierają nam natomiast duszności. Biegunka, która może towarzyszyć dzieciom podczas grypy raczej nie występuje przy zarażeniu COVID-19.Pierwszym i podstawowym elementem w przypadku odróżnienia obu chorób jest jednak ocenienie ryzyka zarażenia koronawirusem. Jeśli nie masz styczności z osobami trzecimi, wracającymi z podróży lub nie dotyczą cię duże skupiska ludzi, prawdopodobnie doświadczasz grypy.
Sposób zarażania to zasadnicza różnica pomiędzy koronawirusem a grypą
Koronawirusa i grypę różni przede wszystkim czas między zakażeniem a pojawieniem się objawów. W przypadku grypy występują one do 4 dni (zwykle do 2 dni) od zarażenia. Dla COVID-19 trwać on może nawet do 14 dni lub dłużej. Grypą zarazić możemy się jednak podczas okresu wylęgania i do 5 dnia choroby. Koronawirusem zarażamy dopiero na ok. 48 h przed wystąpieniem objawów. Jak podaje WHO, koronawirusem jesteśmy również w stanie zarazić ok. 2 osoby (2-2,5). W przypadku grypy statystyki są niejasne ze względu na sezon, rodzaj wirusa - podaje się więc w uproszczeniu, że jest to od 1 do 4 osób.Zobacz także: Zamawianie jedzenia podczas koronawirusa - czy to bezpieczne?
Koronawirus czy alergia?
Towarzyszący alergii katar jest częstym objawem towarzyszącym uczuleniom. Przy zarażeniu koronawirusem prawdopodobieństwo jego wystąpienia jest znacznie niższe. Warto pamiętać, że jest to bardzo rzadki objaw występujący w przypadku COVID-19. Ponadto alergia dotyczy głównie górnych dróg oddechowych, koronawirus atakuje ich dolne części, przy czym powoduje silne duszności i ataki suchego kaszlu. W przeciwieństwie do alergii, nie towarzyszy temu swędząca skóra, wysypka, czy zaczerwienienie i opuchlizna oczu. Osoba zarażona wykazywać będzie również silne zmęczenie i bóle mięśni, które nie pojawiają się przy wiosennej alergii.Jeśli istnieją przesłanki, że możesz być zarażony koronawirusem, masz lub w przeszłości miałeś styczność z innymi osobami, pamiętaj, że koronawirus może mieć u ciebie zupełnie inny przebieg. Nie lekceważ objawów w żadnym przypadku i w miarę możliwości zostań w domu.Źródło zdjęcia głównego: Markus Spiske on Unsplash