Lubisz robić zdjęcia? Dowiedz się, jak udoskonalić swój warsztat i nauczyć się je obrabiać
W dzisiejszych czasach aparaty fotograficzne mamy zawsze pod ręką – są w naszych telefonach. Policzyłaś kiedyś, ile zdjęć robisz każdego dnia? A ile z nich publikujesz w mediach społecznościowych? Z jakim odbiorem się spotykasz? Jeśli znajomi chwalą cię, że masz dobre oko, czas pomyśleć o fotografii na poważnie.

- Marta Jankowska

Żeby robić rewelacyjne zdjęcia, nie wystarczy tylko posiadać drogi sprzęt. W fotografii liczy się przede wszystkim talent – umiejętność znalezienia dobrego kadru, dostrzeżenie chwili, wyłapanie emocji. Dopiero dzięki trikom można wycisnąć z sesji jeszcze więcej. Nie mówiąc o późniejszej obróbce zdjęć.
Garść porad dla fotografów-amatorów
Przede wszystkim dokładnie przeczytaj instrukcję obsługi swojego aparatu – nawet jeśli jest to po prostu aparat w telefonie. Niejasne skróty czy funkcje możesz wygooglować i sprawdzić, co z ich pomocą możesz zrobić i w jakich sytuacjach się przydają. Kolejną, szalenie ważną kwestią, jest światło – to ono tak naprawdę nadaje fotografii magię. Musisz trochę poeksperymentować, by zrozumieć, jak pracować ze światłem. Najprościej będzie, jeśli po prostu zrobisz serię zdjęć danego przedmiotu z różnym oświetleniem, choćby naturalnym, słonecznym. Naucz się komponować ciekawe kadry, a to oznacza, że powinnaś śledzić najlepszych fotografów, czytać prasę branżową i inspirować się, przeglądając blogi i strony fotograficzne. Gdy będziesz chciała czegoś więcej, możesz na początek zainwestować w dodatkowy obiektyw do aparatu.Poniżej podstawowe zasady fotografowania:
- ciekawy temat - sztuka powinna nieść informację lub jakieś przesłanie; obraz cieszący oko to nie wszystko;
- nieprzypadkowe ujęcie, kadr, kompozycja - jeżeli np. chcesz sfotografować posiłek, a w tle panuje chaos, to ujmij talerz z góry - tak, by w kadrze był tylko on i kawałek stołu lub serwetki;
- wracając do światła - choć mówi się, by nie fotografować pod światło, dzięki odpowiedniej wiedzy zasadę tę można łamać, co pozwala na tworzenie oryginalnych i pięknych obrazów;
- zdjęcie powinno być ostre - podobnie jak przy świetle, operowanie nieostrością (nie całego zdjęcia a jego części) to kolejna możliwość kreatywnego wykorzystania aparatu.

A możesz czas na naukę pod okiem profesjonalistów?
Wszystko, co wyżej, masz już za sobą? W takim razie nadszedł czas, by oddać swój talent w ręce profesjonalistów. W szkołach policealnych TEB Edukacja jest kierunek, który powinien sprostać twoim oczekiwaniom i pozwolić rozwinąć skrzydła. Kurs „Fotografia z certyfikatem Canon” przeznaczony jest zarówno dla osób, które wiążą swoją karierę zawodową z fotografią (cyfrową), jak i dla osób, które traktują fotografowanie jako hobby i chcą zdobyć lub rozwinąć konkretne umiejętności bądź też je udokumentować. Dowiesz się m.in., jak wykonywać zdjęcia w atelier fotograficznym lub plenerze, na potrzeby kampanii reklamowych oraz materiałów drukowanych i publikowanych w Internecie. Nauczysz się posługiwać cyfrowymi aparatami fotograficznymi, urządzeniami oświetlającymi i błyskowymi, a także światłomierzami. Możesz również poszerzyć swoje kwalifikacje o kurs grafiki komputerowej. Poznasz programy grafiki wektorowej (Adobe Illustrator, Adobe InDesign oraz CorelDraw) i rastrowej (Adobe Photoshop). Dowiesz się, jak dobierać do tekstu publikacji krój czcionki, interlinię, styl, wielkość wcięć akapitowych, sposób ustawiania tytułów i śródtytułów zgodnie z zasadami zachowania kompozycji i estetyki w grafice. Nauczysz się także tworzyć kompozycje graficzne i fotomontaże, a także retuszować i korygować fotografie.
Wiedza na temat fotografii, jej możliwości i ograniczeń pozwala na tworzenie oryginalnych, pięknych i innych niż wszystkie zdjęć. Wiedza o parametrach ekspozycji, obiektywach, aparatach pozwala na świadome wykorzystanie jej możliwości. Znając zasady kompozycji i estetyki, można je świadomie łamać, wychodzić poza pamiątkowe zdjęcia rodzinne czy wakacyjne i rozwijać swoją pasję do zamykania ulotnych chwil w kadrach fotograficznych. Utrwalać emocje i piękno, które nas otacza. Przekazywać to, co nam w duszy i w głowie gra i wpływać na świat i ludzi. Nie tylko poprzez zbieranie lajków na Instagramie - mówi dr Anna Niklas, dyrektor Technikum TEB Edukacja w Toruniu, historyk sztuki, nauczyciel fotografii, współautorka podręcznika „Historia fotografii”.

Odpowiednie wykształcenie otworzy ci drzwi do świata profesjonalnej fotografii. Podczas dwóch semestrów nauki (czterech, jeśli wybierzesz oba kursy) będziesz mógł szkolić się i szlifować swój warsztat pod okiem najlepszych specjalistów.

Artykuł powstał we współpracy z TEB Edukacjazdjęcia: mat. prasowe