Reklama

Mały pokój dziecięcy – inspiracje i aranżacje wnętrz

Urządzenie małego pokoju dziecięcego może stanowić nie lada wyzwanie. Trzeba się nieźle nagimnastykować, aby na kilku metrach kwadratowych zmieścić jednocześnie gabinet, sypialnię i bawialnię, czyli wszystkie te przestrzenie, które składają się na pokój dla kilkulatka czy starszaka. Jak zaplanować wnętrze i dobrać meble, aby mały pokój był funkcjonalny i przytulny, ale nie przeładowany? Podpowiadamy.

Reklama

Od czego zacząć urządzanie pokoju dla dziecka?

Każdy, nawet najmniejszy pokój dziecięcy da się sprytnie urządzić, jeśli mamy odpowiedni plan. W przypadku pokoju dziecięcego misja jest jasna – trzeba tak zaaranżować wnętrze, aby dziecko czuło się tu wygodnie i lubiło tu przebywać. Jak to zrobić, gdy ma się mało miejsca?

Przede wszystkim trzeba maksymalnie wykorzystać wnęki i miejsca pod ścianami, aby zmieściło się tam jak najwięcej przedmiotów. Naszym celem jest zachowanie wolnego miejsca na podłodze, bo to tu głównie odbywa się dziecięca zabawa. Warto też zastosować kilka trików, które pozwolą nam optycznie powiększyć przestrzeń.

Jak optycznie powiększyć mały pokój dziecięcy?

mat. prasowe

Wizualne powiększenie przestrzeni można uzyskać na przykład:

  • Odpowiednim doborem barw – niewielki pokój wyda się większy, jeśli ściany pomalujemy na jasne kolory: biel, beż écru czy bardzo delikatne pastele: miętę, błękit lub pudrowy róż. Możemy też postawić na jasną tapetę w delikatny, dziecięcy print, np. małe kropki, łączkę czy motywy zwierzęce. Jeśli zależy nam na żywych, jaskrawych kolorach, przemyćmy je w dekoracjach i dodatkach.
  • Właściwym doborem mebli – warto zdecydować się na jasne, gładkie fronty bez zdobień, które na małej powierzchni mogą dawać uczucie przytłoczenia.
  • Dobrą organizacją przestrzeni – poszukajmy takich rozwiązań, które pomogą nam pochować rzeczy umieszczane zazwyczaj na otwartych półkach. Dobrze sprawdzą się tu np. zabudowania pod sam sufit, zamaskowane szuflady czy pufy ze schowkami. Wprowadzą wizualny ład do wnętrza, a dodatkowo pomogą dziecku utrzymać porządek.

Dowiedz się też, jak urządzić pokój dla rodzeństwa z IKEA.

Sen, zabawa i nauka, czyli obowiązkowe strefy w pokoju dziecięcym

Właściwą aranżację pokoju dziecka rozpocznijmy od wydzielenia trzech głównych stref:

  • strefy spania – w której umieścimy wygodne łóżko, dostosowane do wieku i wzrostu dziecka,
  • strefy nauki – ze stolikiem lub biurkiem, krzesłem oraz praktycznymi regałami na książki, zeszyty i akcesoria piśmiennicze,
  • strefy zabawy – obejmującej zarówno półki, regały i szafki, na których znajdą się wszelkiego rodzaju zabawki, jak i miejsce na podłodze, które dziecko traktuje jako główne pole twórczej zabawy.

Wielkość każdej z tych stref powinna być uzależniona nie tylko od rozmiaru pokoju, ale też od wieku dziecka. Kilkulatek potrzebuje więcej miejsca w strefie zabawy, a mniej w strefie spania i w kąciku do nauki. Z kolei dziecko w wieku szkolnym potrzebuje więcej miejsca do spania i do nauki, a nieco mniej do zabawy.

Jak wybrać meble do małego pokoju dziecięcego?

W małych pokojach najlepiej sprawdza się zabudowa robiona na wymiar, pozwalająca maksymalnie wykorzystać dostępną powierzchnię. Jednak wiąże się to z dość dużym wydatkiem. Na szczęście odpowiednie meble można znaleźć też np. w IKEA.

Urządzając pokój, zacznijmy od znalezienia miejsca dla najważniejszych mebli, czyli szafy, łóżka i biurka. W dalszej kolejności możemy skupić się dobraniu uzupełniających sprzętów, takich jak mniejsze szafki, regały czy półki – w zależności od tego, ile wolnej przestrzeni zostanie nam do dyspozycji.

Szafa, czyli główne przechowywanie w malutkim pokoju

mat. prasowe

Szafa na garderobę zajmuje najwięcej miejsca, dlatego powinniśmy ją ustawić na samym początku. Najlepiej gdy będzie zabudowana pod sufit – zyskamy wtedy dodatkowe miejsce do przechowywania ubrań, kasków, planszówek czy zabawek, które – pozostawione na widoku – mogą dawać wrażenie bałaganu.

Warto tak dopasować szafę, aby w dolnej części znajdowały się szuflady i półeczki, z których maluch sam może wyjąć odzież czy zabawki – uczymy go wtedy samodzielności. Na małej przestrzeni dobrze sprawdzą się drzwi z lustrem. Światło ładnie się w nich odbija i optycznie powiększa przestrzeń.

Strefa spania – funkcjonalne łóżko do pokoju dziecięcego

Wybierając konkretny model łóżka, kierujmy się przede wszystkim jego wygodą i funkcjonalnością. W małym pokoju dziecięcym szczególnie dobrze sprawdzą się:

  • Łóżka z wysuwanymi szufladami – mogą pełnić aż trzy funkcje: klasycznego miejsca do spania (w nocy), wygodnej kanapy (w dzień) i praktycznej skrytki na pościel, sprzęt sportowy, książki, zabawki i wszystkie inne przedmioty, których nie trzeba zostawiać na widoku.
  • Łóżka na antresoli – wyglądają jak łóżka piętrowe, ale miejsce przeznaczone do spania jest tylko u góry. Pod łóżkiem można stworzyć przyjemny kącik do zabawy dla młodszych dzieci albo strefę relaksu dla starszaków. Zmieszczą się tu zarówno miękkie poduszki i wielkie pufy, jak i – w wersji dla maluchów – wygodna mata oraz kosze z ukochanymi zabawkami. Miejsce pod łóżkiem świetnie sprawdzi się też w roli „bazy” albo dziecięcego azylu, do którego nie wolno wchodzić bez specjalnego zaproszenia. Aby zagwarantować dziecku odpowiednią prywatność, wystarczy zamontować przesuwaną zasłonkę albo baldachim. Do oświetlenia przyda się tu mała lampka lub stylowa girlanda.
  • Łóżka rosnące wraz z dzieckiem – dzięki rozsuwanej ramie możemy dopasować je do aktualnych potrzeb naszej pociechy. Z perspektywy rodzica takie rozwiązanie jest nie tylko bardzo ekonomiczne, ale też wygodne – przez kilka długich lat nie trzeba się zastanawiać nad ponownym zakupem łóżka i aranżacją miejsca do spania.

Pamiętajmy, że łóżko trzeba ulokować tak, by nie utrudniało dziecku swobodnego poruszania się po pokoju oraz nie blokowało mu dojścia do szafek. Jeśli to możliwe, starajmy się też nie ustawiać go tuż przy oknie – przeciągi i różnice temperatur (zwłaszcza zimą) nie sprzyjają dobremu, zdrowemu wypoczynkowi.

Przy łóżku warto zainstalować małe lampki nocne w atrakcyjnym dla dziecka kształcie – przydają się nie tylko podczas wieczornego czytania bajek, ale też w sytuacji, gdy trzeba odstraszyć czające się pod szafą potwory.

Strefa nauki w małym pokoju – jak dobrać biurko?

mat. prasowe

Przede wszystkim postarajmy się, by strefa nauki znalazła się jak najbliżej okna, aby dziecko mogło jak najdłużej korzystać ze światła dziennego.

Jeśli aranżujemy pokój dla kilkulatka, w strefie nauki umieśćmy krzesełko dopasowane do wieku dziecka i mały stolik, na którym będzie mogło malować, bawić się ciastoliną czy układać puzzle. Aby dobrze wykorzystać ten kawałek przestrzeni, nad biurkiem warto zainstalować regał na książki, a w tuż pod nim zawiesić relingi kuchenne z wiszącymi pojemnikami, do których dziecko będzie mogło swobodnie odkładać flamastry, kredki i inne przybory. Dzięki temu na małym biurku nie trzeba będzie kłaść dodatkowego organizera.

Biurko dla dziecka w wieku szkolnym musi być już bardziej profesjonalne. Przede wszystkim powinno mieć stabilną konstrukcję i odpowiednią wysokość (od 63 do 75 cm). Do małego pokoju warto wybrać model z szufladą i nadstawką, w których zmieszczą się wszystkie książki, zeszyty i niezbędne akcesoria piśmiennicze. Biurko musi być na tyle duże, by postawiona na nim lampka (obowiązkowa!) nie przeszkadzała dziecku w nauce.

Wybierając krzesło skupmy się nie tylko na tym, by zajmowało mało miejsca, ale przede wszystkim by było wygodne i odpowiednio podpierało kręgosłup.

Dowiedz się też, jak urządzić pokój dla ucznia z IKEA.

Strefa zabawy i drobne przechowywanie w małym pokoju dziecięcym

Zaaranżowanie strefy do zabawy w małym pokoju może sprawiać najwięcej trudności. Od razu pojawia się pytanie – gdzie schować te wszystkie zabawki, klocki, gry i puzzle, którymi dziecko się bawi, a przy tym zostawić mu jak najwięcej miejsca do zabawy na podłodze?

Przede wszystkim podzielmy zabawki na dwie grupy:

  • takie, którymi dziecko bawi się codziennie,
  • te, którymi bawi się od czasu do czasu.

Zabawki z drugiej grupy można schować w szafie albo na wysoko wiszących regałach i półkach (najlepiej zamkniętych). Uważajmy jednak, by takich półek nie było zbyt dużo, bo mogą dodatkowo pomniejszyć ograniczoną już przestrzeń.

Zabawki z pierwszej grupy trzeba ulokować na tyle nisko, by dziecko mogło samo po nie sięgać. Najlepiej sprawdzą się tu:

  • niskie regały z pojemnymi pudełkami, w których zmieści się sporo rzeczy,
  • skrzynie pełniące funkcję schowka i siedziska,
  • kosze, pudełka i worki na zabawki, do których można szybko wrzucić niepotrzebne w danej chwili przedmioty,
  • szuflady łóżka – o ile zdecydujemy się na właśnie taki model.

W strefie zabawy obowiązkowo musi znaleźć się jakieś wygodne siedzisko, np. miękki puf albo dywan – jeśli dziecko sporo czasu spędza na podłodze. Wybierzmy model w jasnym kolorze lub taki, który nie zasłoni całej podłogi.

Jak ograniczyć liczbę zabawek?

mat. prasowe

Raz na jakiś czas warto wspólnie z dzieckiem przejrzeć wszystkie jego skarby i zabawki. Z pewnością wieloma z nich już się nie bawi i niepotrzebnie zajmują miejsce. Dobrym pomysłem na zabawę jest wspólne znalezienie zabawkom nowego domu – można je sprzedać za pośrednictwem serwisów internetowych albo podarować innym dzieciom. Świadomość, że kiedyś lubiana zabawka będzie cieszyć innego malucha na pewno ułatwi dziecku decyzję o rozstaniu.

Spersonalizowane dodatki w małym dziecięcym pokoju

Urządzając pokój dla dziecka wpadamy czasem w pułapkę „ładności” – ma być pięknie, wyszukanie, ze smakiem, jak z katalogu czy ze zdjęcia znalezionego w social mediach. Zapominamy, że to, co podoba się nam, niekoniecznie musi podobać się dziecku. Dlatego, gdy już z grubsza urządziliśmy mały pokój dla naszej pociechy, pozwólmy mu samodzielnie wybrać dodatki. Pościel w dinozaury lub w motylki, plakat kosmonauty, autorskie rysunki w ramkach, wizerunki superbohaterów czy księżniczek – wszystko to sprawi, że pokój stanie się bardziej przytulny i dokładnie taki, jaki ma być.

Starsze dziecko warto zaangażować w urządzanie pokoju od samego początku – wybór łóżka, biurka czy obrotowego krzesła to prawdziwa frajda!

Reklama

Materiał powstał z udziałem marki IKEA

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane