Naukowcy potwierdzają: istnieją cztery typy związków, ale tylko jeden zapewnia szczęście
To nie żart! Jak wynika z najnowszych badań, jedynie ten typ relacji zapewni wam długi i szczęśliwy związek.

Każdy związek jest inny, niepowtarzalny, jedyny w swoim rodzaju. Nadal w to wierzysz? Najnowsze badania mogą cię rozczarować. Jak podkreśla socjolog dr Brian Ogolsky z University of Illinois, pomimo iż każdy z nas jest wyjątkowy, a na naszą osobowość składa się wiele czynników jak pochodzenie, wychowanie, wykształcenie, otoczenie czy przeżyte doświadczenia, to niezależnie od tego, w momencie gdy się z kimś wiążemy, nasze zachowania są bardzo schematyczne i zbliżone do zachowań innych.
Jaki jest przepis na idealny związek?
W dobie hiperseksualności, już od najmłodszych lat wpajane nam są przepisy na idealny związek. Jednak czy coś takiego naprawdę istnieje? Oczywiście udana relacja to coś więcej niż tylko pociąg fizyczny, to także podobne zainteresowania, szacunek, dopasowanie seksualne, wspólne plany na przyszłość, czy zaufanie. Jednak dlaczego pomimo występowania tych wszystkich czynników wiele związków się rozpada? Jak rozpoznać, czy nasza relacja ma szansę być szczęśliwa i trwała? Naukowcy z University of Illinois pod przewodnictwem dr Briana Ogolskiego postanowili to sprawdzić.

Badacze przez dziewięć miesięcy obserwowali 376 par niepozostających w sformalizowanym związku. Jak się okazało, pomimo różnic wieku, pochodzenia, wykształcenia czy ścieżki zawodowej badanych, socjologom udało się wyróżnić powtarzające się w każdej relacji wzorce zachowań charakterystyczne dla każdego związku. Na ich podstawie wyróżnili cztery typy związków, jednak jak sami określają, tylko jeden z nich gwarantuje stabilną, dającą satysfakcję i szczęście relację.
Przeczytaj także: Im bardziej wystawne wesele, tym szybszy rozwód? Naukowcy nie mają wątpliwości
W naszej galerii znajdziesz wyróżnione przez badaczy typy relacji. Który z nich najbardziej odpowiada twojemu związkowi?
Zdjęcia: iStock
1 z 4

Związek dramatyczny
To właśnie ta relacja występuje najczęściej (aż 34 proc badanych). Ten związek przypomina sinusoidę i jest pełen wzlotów i upadków, a zaangażowanie partnerów stale się zmienia. Osoby pozostające w takiej relacji chętniej niż z własnym partnerem, spędzają czas w gronie przyjaciół, do którego nie dopuszczają swojego ukochanego. Zwykle skłonne są również do podejmowania decyzji w oparciu o negatywne przeżycia, co sprawia, że taki związek ma dwukrotnie większe szanse na rozpad niż pozostałe typy relacji.
2 z 4

Para konfliktowa
Ok. 12 proc. badanych par uznano za konfliktowe. Partnerzy na pozór żyją ze sobą, jednak bardziej obok siebie w oczekiwaniu na kolejny konflikt. To napięcia między partnerami dostarczają im emocji i sprawiają, że po każdej przeżytej kłótni bardziej się do siebie zbliżają. Jednak jak podkreśla autor badania, dr Brian Ogolsky, pozostawanie w takiej relacji przez długi czas ma destrukcyjny wpływ na oboje partnerów.
3 z 4

Para zaangażowana społecznie
To partnerzy, którzy mają dużo wspólnych znajomych angażujących się w ich związek i pomagających w podejmowaniu trudnych decyzji dotyczących relacji samych zainteresowanych (ok. 20 proc. badanych). Jak podkreśla dr Ogolsky, posiadanie wspólnych i oddanych znajomych sprawia, że ludzie czują się bliżsi i zaangażowani w związek, ponieważ zrywając z partnerem, poróżniliby się również ze wspólnymi znajomymi.
4 z 4

Relacja skoncentrowana na partnerze
To właśnie te pary mają największą szansę na pozostanie razem i bycie szczęśliwymi. Ci partnerzy są bardzo zaangażowani w związek i zależni od siebie nawzajem. W tej relacji osoby stawiają ukochaną osobę ponad wszystko inne. Podejmują rozważne i przemyślane decyzje, a także są bardziej skłonne do zawierania małżeństw i mniej skłonne do rozwodów (ok. 30 proc. badanych). To związek pełny harmonii, gdzie słowo „my” jest ponad „ja”.