Reklama

Reklama

Cała prawda o raku szyjki macicy

Nie jest to choroba uwarunkowana genetycznie, nie jest też dziedziczna. Raka szyjki macicy wywołują niektóre onkogenne typy wirusa HPV – za ponad 70% zakażeń, które prowadzą do rozwoju nieprawidłowych komórek i w konsekwencji do rozwoju nowotworu, odpowiada wirus HPV typu 16 i 18.Rak szyjki macicy rozwija się latami i nie daje początkowo żadnych objawów. Krwawienie między miesiączkami lub po stosunku może świadczyć o zaawansowanym stadium raka. Jeśli dotyczy to Ciebie, nie zwlekaj z wizytą u ginekologa!

Wirus HPV przenoszony jest zwykle podczas kontaktu seksualnego, a także w wyniku kontaktu ze skórą w okolicy narządów płciowych partnera. Większość zakażeń przemija w sposób naturalny, ale niektóre mogą doprowadzić do powstania raka szyjki macicy. Najskuteczniejszą metodą profilaktyki raka szyjki macicy jest połączenie szczepień przeciwko wirusowi HPV i regularnie wykonywanej cytologii.60% przypadków raka szyjki macicy rozpoznaje się w Polsce bardzo późno – w drugim a nawet w trzecim stopniu zaawansowania nowotworu. Leczenie stosowane w tym momencie jest już mniej skuteczne. Kobiety zgłaszają się do lekarza dopiero wtedy, kiedy zauważą niepokojące objawy – upławy, ból, nieregularne krwawienia pomiędzy miesiączkami. Rak szyjki macicy to niestety cichy zabójca, bardzo długo nie daje żadnych objawów.Badanie cytologiczne jest bezbolesne, krótkie i proste. Pozwala na określenie stanu komórek nabłonka, pobranych za pomocą specjalnej szczoteczki z powierzchni szyjki macicy. Jest to obecnie najprostszy i nieinwazyjny sposób wykrycia zmian nowotworowych w obrębie szyjki macicy. Daje możliwość rozpoznania zmian przednowotworowych, które są w 100% wyleczalne.

Cytologia ratuje życie!

Cytologię powinna wykonywać każda kobieta aktywna seksualnie i każda, która rozpoczęła współżycie. Badanie cytologiczne najlepiej jest wykonywać pomiędzy 10 a 18 dniem cyklu miesiączkowego, co najmniej 5 dni po miesiączce lub 5 dni przed. Każda kobieta powinna również zwrócić uwagę na to, czym jest pobierana cytologia. Od badania wykonanego odpowiednim sprzętem zależy Wasze życie! Odpowiednie atesty i rekomendacje Unii Europejskiej posiadają tylko specjalne szczoteczki do cytologii.Badanie cytologiczne przeprowadzone za pomocą odpowiedniej szczoteczki jest bezbolesne. Stosowane wcześniej patyczki z nawiniętą watą czy drewniane szpatułki to już prehistoria. Teraz prawidłowo przeprowadzone badanie cytologiczne przy użyciu elastycznej szczoteczki powinno być wykonane jednym ruchem i być bezbolesne.60% kobiet, które chorują na raka szyjki macicy, nigdy wcześniej nie robiło cytologii! Zalecane jest wykonywanie badania cytologicznego raz na rok. Pozwala to wykryć nawet bardzo niewielkie zmiany przednowotworowe na szyjce macicy, dzięki czemu leczenie będzie można zastosować szybko i skutecznie. Istotą cytologii nie jest tylko wykrycie raka, ale upewnienie się, że z organizmem jest wszystko w porządku.Kobiety pomiędzy 25 a 59 rokiem życia są objęte programem NFZ bezpłatnego badania cytologicznego raz na 3 lata. Placówki, w których można wykonać takie badanie, umieszczone są na stronie internetowej NFZ.

Jesteśmy po to aby kobiety nie umierały przez HPV!

Reklama

Nasza Organizacja, Kwiat Kobiecości, to inicjatywa kobiet, które stoczyły walkę z tymi chorobami i wygrały ją. Znamy drogę, którą muszą pokonać kobiety chore i wiemy, czego im potrzeba. Stawiamy na profilaktykę, dostęp do informacji, edukację i zmianę świadomości w podejściu do zdrowia nie tylko ze strony samych kobiet, ale również i mężczyzn. Dążymy do tego, aby jak najwięcej mówiło się i pisało o zagrożeniach związanych z rakiem, aby zmotywować Polki do regularnych wizyt u ginekologa.Działamy na terenie całej Polski, jesteśmy członkiem European Cervical Cancer Association (ECCA) oraz światowej organizacji Women Against Cervical Cancer (WACC). Zainicjowałyśmy i co roku organizujemy obchody Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy w Polsce. Serdecznie zapraszamy na naszą stronę internetową WWW.kwiatkobiecosci.pl oraz na profil na Facebooku: www.facebook.com/kwiatkobiecosci.

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane