Objawy porodu - czy już jechać do szpitala?
Pod koniec ciąży przyszła mama myśli tylko o jednym: kiedy wreszcie urodzę? Niestety ani lekarz, ani położna nie będą tego wiedzieć na pewno, ale jeśli będziesz uważnie obserwować swoje ciało i wczujesz się w siebie, wyczujesz, kiedy poród nadchodzi. Sprawdź, jakie są objawy porodu!

- Łucja Zbieniewska

Skurcze - objawy porodu?
Skurcze macicy to najpewniejszy zwiastun porodu – występują zawsze, nie ma możliwości urodzenia dziecka drogami natury bez nich. Ale okresowe napięcia macicy, która przygotowuje się do porodu, zwykle pojawiają się już w połowie ciąży – to tzw. skurcze przepowiadające. Jak odróżnić je od tych prawdziwych, porodowych?Skurcze porodowe są regularne, czyli pojawiają się w równych odstępach czasu – najpierw co 20-30 minut, potem coraz częściej, co 15, 10, 8 minut.Skurcze porodowe trwają coraz dłużej, są coraz bardziej bolesne – nasilają się. Skurcze przepowiadające są nieregularne, zwykle bezbolesne, czasem się nasilają, by potem znów osłabnąć.Prawdziwym skurczom porodowym często towarzyszy ból w krzyżu i w dole brzucha, zazwyczaj też nasilają się przy zmianie pozycji oraz pod wpływem ciepłej wody. Zazwyczaj zaczynają się w górnej części brzucha i promieniują w dół, trwają od 10 do 60 sekund (w późniejszych etapach porodu nawet do 90 sekund). Jeśli nie jesteś pewna, czy to skurcze przepowiadające, czy porodowe, odczekaj ok. godzinę: weź ciepłą kąpiel, przejdź się na krótki spacer i zaobserwuj, co się dzieje. Jeśli skurcze są coraz częstsze, silniejsze i regularne, poród nadchodzi.
Objawy z dróg rodnych
Nadejście porodu mogą sygnalizować też takie objawy, jak krwawienie z pochwy, różowe lub czerwone plamienie (z krwawymi pasemkami). Przed porodem następuje również wydalenie czopu śluzowego (galaretowata, czerwono lub brązowo zabarwiona, zwarta wydzielina), z tym, że może to nastąpić zarówno kilka godzin, jak i kilka dni przed porodem.
Odejście wód płodowych
Pewnym objawem zbliżającego się porodu jest także odejście wód płodowych, które zwykle sączą się pomału – rzadko jest to nagły wylew. Jest to bezbarwny płyn o lekko słodkawym zapachu, którego wyciek świadczy o pęknięciu pęcherza płodowego. Nawet, jeżeli nie masz skurczy, powinnaś skontaktować się z lekarzem lub położną, bo dla dziecka przebywanie w macicy w mniejszej ilości płynu owodniowego może być szkodliwie. Jeśli sączący się jest zielony lub brązowy, oznacza to, że maluszek oddał smółkę wewnątrz pęcherza płodowego, co może sugerować problemy (niedotlenienie, owinięcie pępowiną) i być dla dziecka niebezpieczne (infekcja wewnątrzmaciczna). W takim wypadku powinnaś niezwłocznie jechać do szpitala.
Inne objawy porodu
Istnieje wiele objawów towarzyszących, które pojawiają się bardzo indywidualnie i zależą od tego, jak twoje ciało zwykle reaguje na stres. Teraz przygotowuje się do wielkiego wysiłku fizycznego i psychicznego, jakim jest poród, dlatego może dokuczać ci biegunka, ale także niepokój, bóle głowy, kołatanie serca, uczucie gorąca.