Ochrona krocza podczas porodu
Sprawdź, co możesz zrobić, aby uniknąć rutynowego nacięcia krocza w trakcie porodu! To wcale nie musi być standardowym zabiegiem!

- Łucja Zbieniewska
Opublikowano: poniedziałek, 24 września 2012 20:02
Reklama

Nacinanie krocza nie jest wcale łatwiejsze do szycia ani nie goi się szybciej niż pęknięcie - wręcz przeciwnie, powoduje także uszkodzenie mięśni krocza i pochwy. Wcale nie zapobiega też dalszym urazom krocza oraz urazom główki dziecka w trakcie porodu. Niestety, w wielu szpitalach wykonuje się je rutynowo, nawet, jeśli nie ma wskazań.
Reklama
Jak uniknąć rutynowego nacięcia krocza?
Ochrona krocza w trakcie porodu
- Porozmawiaj z położną: już przy przyjęciu do szpitala powiedz, że chciałabyś ochronić krocze przed nacięciem i nie zgadzasz się na rutynowe nacięcie. W czasie porodu słuchaj instrukcji położnej, która będzie starała się ochronić twoje krocze przed nacięciem.
- Pamiętaj o właściwym oddechu: w czasie porodu bardzo ważne jest oddychanie przeponą. Jeżeli nie ćwiczyłaś prawidłowych oddechów w szkole rodzenia, zdaj się na rady położnej, która powie ci, jak prawidłowo oddychać.
- Woda rozluźnia mięśnie, dlatego jeśli masz taką możliwość, w trakcie porodu skorzystaj z wanny: woda rozluźnia krocze i uelastycznia je.
- Poproś położną o ciepły kompres np. z naparu rumianku - to ukoi ból i pomoże rozluźnić okolice krocza.
- Jeśli to możliwe, wybierz pozycję wertykalną/ pionową, na przykład kuczną lub stojącą. Dziecku łatwiej będzie wydostać się z kanału rodnego - pomoże mu w tym siła grawitacji. Pozycja leżąca jest najmniej korzystna dla rodzącej - dziecko rodzi się dłużej.
- Spróbuj nie przeć z całej siły. Jeśli rodzisz w pozycji pionowej, siła skurczu i siła grawitacji sprawią, że główka dziecka spokojnie i powoli wysunie się na zewnątrz, stopniowo rozciągając tkanki krocza.
Kiedy nacięcie krocza jest konieczne?
Są sytuacje, gdy nacięcie krocza jest niezbędne. Należy je wykonać wówczas, gdy:
- dziecko waży więcej niż 4 kg
- dziecko ma bardzo dużą główkę
- dziecko jest w ułożeniu pośladkowym
- mama ma powyżej 40 lat
- w trakcie porodu spada tętno dziecka
- wody płodowe są zielone lub mętne
- poród jest przedwczesny
- krocze nie jest wystarczająco elastyczne
Reklama
Miałaś nacinane krocze czy też udało ci się tego uniknąć?
Zobacz jak podczas ciąży przygotować się do porodu bez nacinania krocza
Reklama
Reklama
Reklama