Reklama

O paznokcie powinnyśmy dbać cały rok, lecz szczególnie ważne jest to latem, kiedy nosimy odkryte obuwie oraz nie zasłaniamy rąk rękawiczkami. By manicure czy pedicure utrzymywał się długo w nienaruszonym stanie, płytka paznokcia musi być zdrowa i zadbana. Jak osiągnąć to w domowych warunkach?

Reklama

Domowe SPA dla stóp

By prawidłowo zadbać o stopy, nie wystarczy jedynie skupić się na wyglądzie paznokci. Skóra stóp jest gruba, lecz podatna na uszkodzenia, więc należy pamiętać o regularnym złuszczaniu martwego naskórka oraz jej nawilżaniu. Jak robić to w domu?Krok 1. NamaczanieSkórę należy przede wszystkim zmiękczyć. Świetnym rozwiązaniem będą kąpiele dedykowane potrzebom skóry i paznokci u stóp. Do namaczania nóg nie musisz używać wyszukanych środków – bardzo dobrze sprawdzą się składniki, które z pewnością masz w domu. Dodatek sody lub soli sprawi, że skóra zmięknie i łatwiej będzie usunąć zrogowaciały naskórek z pięt. Jeśli do wody dodasz zioła, wpłyną one pozytywnie na twoje samopoczucie oraz zadziałają skutecznie na problemy, takie jak nadmierna potliwość (tu sprawdzi się tymianek lub lawenda) lub oparzenia (na nie pomoże dodatek mięty). Jeśli masz zmęczone stopy i potrzebujesz relaksu, do miski z wodą dodaj szklankę naparu z rumianku.Krok 2. ZłuszczanieGdy skóra po kąpieli zmięknie, należy przystąpić do usuwania martwego naskórka. Do tego celu nie należy używać zbyt twardych pumeksów, pamiętając by nie trzeć za mocno w miejscach, gdzie możemy łatwo podrażnić stopy. W następnym kroku warto zająć się paznokciami. Precyzyjne wycięcie skórek i wypiłowanie paznokci sprawi, że płytka od razu stanie się większa i lepiej przyjmie lakier lub odżywkę. Końcową fazą złuszczania powinien być peeling. Wykonany z cukru, z dodatkiem miodu lub kawy z oliwą, świetnie usunie pozostałości naskórka i nawilży skórę.Krok 3. NawilżanieKońcową fazą, która jest nie mniej ważnym elementem pielęgnacji, jest nawilżanie. Warto sięgnąć po dedykowane stopom kosmetyki regenerujące, takie jak balsamy czy specjalne maski. Dobrym rozwiązaniem będzie również naturalne masło shea z dodatkiem oleju kokosowego lub maści witaminowej. Dla wzmocnienia efektu najlepiej posmarować stopy grubą warstwą i założyć specjalne, bawełniane skarpety, które pozwolą wchłonąć się kremom.

O stopy należy dbać cały rok, jednak rzeczywiście latem przykładamy do tego większą wagę niż w miesiącach zimowych. Podstawą pielęgnacji codziennej stóp jest ich mycie ciepłą wodą z mydłem. Nie każdy o tym pamięta kąpiąc się pod prysznicem i spłukując wszystkie zanieczyszczenia z włosów, ciała właśnie na stopy. W domowej pielęgnacji nie jest wskazane częste stosowanie tarek czy pumeksów, intensywne ścieranie naskórka szczególnie po wcześniejszym moczeniu może prowadzić do szybszego jego rogowacenia ze względu na wytwarzane ciepło przy tarciu skóry. Tarki i pumeksy służą do wygładzenia naskórka, nie należy nimi ścierać nadmiernie zrogowaciałych miejsc. W warunkach domowych możemy wykonać sobie kąpiele wodne z dodatkiem np olejków eterycznych lub ziół, które mają działanie antybakteryjne, przeciwzapalne, przeciwgrzybicze, takim olejkiem jest na przykład olejek z drzewa herbacianego lub zioła takie jak nagietek, działający przeciwzapalnie, rumianek łagodzący podrażnienia, kwiaty kasztanowca redukujące obrzęki. Pamiętajmy, aby dbać i prawidłowe nawilżenie skóry stóp, dzięki temu skóra będzie elastyczna i gładka.Natalia Jurczak- Bełdycka – właścicielka salonu kosmetycznego, ekspertka i nauczycielka TEB Edukacja

Zostań profesjonalistką!

Jeśli pielęgnacja dłoni i stóp sprawia ci przyjemność i chciałabyś dowiedzieć się, jak robić to bardziej profesjonalnie, polecamy wybrać się na odpowiednie kursy. Szkoła TEB Edukacja oferuje kurs Podologia z ortonyksją, który zapewnia kompleksową wiedzę na temat pielęgnacji i zdrowia stóp. Na tym kierunku zdobędziesz wiedzę z zakresu przeprowadzania wywiadu i badania podologicznego, a także nauczysz się zakładania klamer czy korekty wrastających paznokci. Zdobyta wiedza otworzy drogę do pracy w ośrodkach SPA i wellnes czy gabinecie terapii manualnej.Kierunek Stylizacja paznokci z certyfikatem Semilac w szkole TEB Edukacja to natomiast przygotowanie do zawodu stylistki paznokci. Dzięki dwóm semestrom nauki dowiesz się, jak wykonywać profesjonalne zabiegi pielęgnacyjne skóry dłoni i paznokci, poznasz techniki przedłużania paznokci oraz zdobień zgodnych z obowiązującymi trendami. Posiądziesz również wiedzę z zakresu rekonstrukcji paznokci, a zdobyte umiejętności przygotują cię do pracy w gabinetach kosmetycznych czy ośrodkach SPA.

Domowe SPA dla dłoni

Zadbane ręce to podstawa. By cieszyć się ich pięknym i zdrowym wyglądem, warto poświęcić im chwilę i zafundować kilka prostych i skutecznych zabiegów regeneracyjnych. Jak zrobić to w domu?Krok 1. KąpielPodobnie jak w przypadku stóp, dłonie również należy dobrze wymoczyć, by poddać je dalszym zabiegom. By wzmocnić efekty, do wody warto dodać składniki takie jak sok z cytryny (wpływa korzystanie na przebarwienia) czy siemię lniane (woda wymieszana z takim wywarem świetnie nawilża). Raz na tydzień warto również wymoczyć paznokcie w oliwie z dodatkiem cytryny – ten prosty, lecz kojący zabieg sprawi, że paznokcie będą twarde i mocne.Krok 2. PeelingNaturalny peeling z domowych składników świetnie odżywi skórę dłoni. Płatki owsiane zmieszane z miodem i odrobiną mleka to idealny sposób, by wygładzić ręce i pozbyć się z ich powierzchni martwego naskórka. Peelingi na bazie olejów również sprawdzą się dobrze, lecz warto wybrać takie, które mają w sobie jak najwięcej składników odżywczych (najlepsza będzie oliwa lub olej ze słodkich migdałów).Krok 3. MaseczkaJeśli twoja skóra jest szczególnie wysuszona i wymaga regeneracji, warto poświęcić dodatkowe 10 minut i zastosować maseczkę, która świetnie odżywi dłonie. Oprócz gotowych produktów dostępnych w drogeriach, można sięgnąć również po domowe rozwiązania. Maseczka z ziemniaków (ugotowane i rozgniecione z dodatkiem żółtka jajka i mleka) to gwarancja nawilżenia, a żółtko z masłem shea i miodem uelastyczni skórę i przywróci jej jędrność.Krok 4. MalowanieMalowanie paznokci to wisienka na torcie domowego SPA. Po wszystkich zabiegach i wycięciu skórek, można przystąpić do nałożenia odżywki lub lakieru. Jeśli zdecydujesz się na kolor, warto przed nałożeniem produktu odtłuścić powierzchnię paznokcia odpowiednim kosmetykiem i nałożyć bazę, która zapewni lakierowi dłuższą trwałość. Jak dobrze pomalować paznokcie? Przede wszystkim nie śpiesz się. Lakier nakładaj powoli i w niewielkiej ilości, robiąc kilkuminutowe przerwy między kolejnymi warstwami. Na prawie wyschnięty produkt nałóż nieco oliwki do skórek. Świetnie wygładzi ona powierzchnię lakieru i sprawi, że nie powstaną nieestetyczne odciski.

Reklama

Artykuł powstał we współpracy z TEB EdukacjaZdjęcia: istockphoto.com / mat.prasowe

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane