Reklama

Libido na huśtawce

Obniżenie poziomu libido może przydarzyć się każdej kobiecie i o ile jest krótkotrwałe (kilka-kilkanaście tygodni), nie ma się czym przejmować, to dość częsta sytuacja. Czym innym jest jednak przewlekły brak zainteresowania seksem, trwający wiele miesięcy. Wtedy trzeba zacząć działać. I jeśli nie mówimy o sytuacji, w której partner przestał ci się podobać i chcesz od niego odejść, przyczyny trzeba poszukać gdzie indziej. Na początek warto przyjrzeć się swojemu zdrowiu, a potem nawykom i zachowaniom – może to któreś z nich jest odpowiedzialne za spadek libido?

Reklama

Skąd się bierze niski popęd seksualny u kobiet

Problem obniżonego popędu seksualnego na różnych etapach życia dotyka prawie 40 procent kobiet. Mają na to wpływ bardzo różne czynniki, zaczynając od społecznych i kulturowych (religia, sposób wychowania), przez psychologiczne (kompleksy, trudne doświadczenia seksualne, nawracający stres), aż po zdrowotne – związane z zaburzeniami hormonalnymi, przewlekłymi chorobami i nieodpowiednim stylem życia (chroniczne zmęczenie, brak odpowiedniej ilości snu, palenie papierosów).

AdobeStock

Jak stres wpływa na libido

Jedną z najczęstszych przyczyn niskiego popędu seksualnego u kobiet jest przewlekły, nawracający stres. Zazwyczaj wywołują go problemy finansowe, toksyczne relacje w pracy, przepracowanie i wypalenie zawodowe. Równie silny stres mogą powodować nierozwiązane problemy w związku czy kłopoty rodzinne. Na wiele sytuacji pogłębiających stres nie masz wpływu, ale zawsze możesz próbować zrobić coś, co złagodzi jego negatywne skutki w twoim życiu, a to z pewnością wpłynie również pozytywnie na twoje libido:

  • Spędzaj więcej czasu z przyjaciółmi, zwłaszcza z tymi, z którymi czujesz się dobrze i którzy potrafią cię rozbawić,
  • Zadbaj o więcej snu, nawet kosztem niedokończonej pracy,
  • Rozwiązuj na bieżąco rodzinne problemy – mów partnerowi, co cię boli w każdej sferze życia.
AdobeStock

Choroby, które obniżają popęd seksualny

Wiele dolegliwości fizycznych i przewlekłych chorób może wpływać na to, że utraciłaś ochotę na seks. Najczęściej są to: urazy okolic intymnych, również te, które powstały w czasie porodu, zaburzenia hormonalne (np. obniżony poziom estrogenu lub testosteronu), niedoczynność tarczycy, cukrzyca, anemia, a także problemy psychologiczne (przeżyte traumy, brak akceptacji swojego ciała). Libido mogą obniżać również niektóre leki, np. antydepresanty.

W tym przypadku, by twoja ochota na seks wróciła do dawnego poziomu, potrzebujesz konsultacji specjalisty, który może zlecić dodatkowe badania, zmienić leki albo w inny sposób pokierować twoim leczeniem. Co możesz zrobić ty sama? Oczywiście zadbać o zdrowy styl życia, czyli: wysypiać się, jeść nisko przetworzoną żywność, nauczyć się relaksować, zacząć uprawić jakąś aktywność fizyczną, zrezygnować z nadmiaru używek.

AdobeStock

Nawyki, które obniżają libido

Używki – no właśnie, skoro o nich mowa – większość z nas ma tutaj „coś” na sumieniu: nadmiar wypijanej kawy, zbyt często pite wino do kolacji albo palenie papierosów. Zwłaszcza te ostatnie mają ogromny wpływ na libido (zresztą nie tylko kobiece). Substancje smoliste zawarte w papierosowym dymie (widać je na filtrze, który brązowieje podczas palenia) – zmieniają gospodarkę hormonalną, między innymi wpływają na obniżenie poziomu estrogenu i testosteronu. A to, jak wspominaliśmy wcześniej, jest jedną z przyczyn obniżonego libido u kobiet.

W artykule „Czy palenie wpływa na Twoje życie seksualne?”, który ukazał się na portalu zdrowotnym Patient.info, Hussain Abdeh, dyrektor ds. klinicznych w Medicine Direct, wskazuje, co jest największym wrogiem popędu seksualnego u palących kobiet i mężczyzn – to tlenek węgla, składnik substancji smolistych:

„Palenie ma szkodliwy wpływ na poziom testosteronu, zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Dzieje się tak, bowiem palenie zwiększa poziom tlenku węgla w organizmie człowieka, co w rezultacie zmniejsza produkcję testosteronu, prowadząc do zmniejszenia popędu seksualnego” – przekonuje w artykule Hussain Abdeh.

AdobeStock

Palenie papierosów niekorzystnie działa również na układ krążenia oraz zatruwa organizm. Czym dokładnie? W dymie papierosowym unosi się ponad 7 tysięcy substancji chemicznych, z czego około 70 uważa się dziś za rakotwórcze. To także nie pozostaje bez wpływu na popęd seksualny kobiet. Jednak jest też dobra wiadomość – zrezygnowanie z nadmiaru używek dość szybko przynosi pozytywne efekty.

Plan działania

Łatwo powiedzieć, a trudniej zrobić? No cóż, złe nawyki mają to do siebie, że trzeba z nimi powalczyć, by osiągnąć zamierzony cel. Kolejną filiżankę kawy możesz zastąpić herbatą matcha, która podobnie jak kofeina dodaje energii. Kieliszek wina zamień na relaksujący napar z ziół – rozluźniająco działają np. melisa, rumianek, szyszki chmielu i lawenda.

Nałogowe palaczki, które wielokrotnie usiłowały rzucić papierosy, a mimo to wciąż do nich wracają, mogą korzystać z alternatywnych sposobów dostarczania nikotyny, zmniejszając ilość wdychanych toksyn i całkowicie usuwając ze swojego życia substancje smoliste.

AdobeStock

Jak wynika z niezależnego badania rządowego, przeprowadzonego przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego w Japonii, w aerozolu wydzielanym przez urządzenia podgrzewające tytoń (badanym produktem był tutaj IQOS) stężenia tlenku węgla nie przekraczają 1% w porównaniu z ich obecnością w dymie papierosowym. Wynika to z faktu, że tytoń podgrzewany w tych urządzeniach się nie spala tak jak w papierosie, przez co nie dochodzi do powstania substancji smolistych. Praktyczne wyeliminowanie tego toksycznego składnika, jakim jest tlenek węgla, może mieć zatem istotne znaczenie dla poprawy sprawności seksualnej wśród kobiet i mężczyzn, którzy zamieniają papierosa na tego typu produkt. Wskazują na to również badania włoskich naukowców i seksuologów z Uniwersytetu Tor Vergata w Rzymie. Tego typu rozwiązania są traktowane przez niektóre towarzystwa naukowe jako etap przejściowy na drodze do całkowitego zerwania z uzależnieniem. Nie trać zatem z oczu ostatecznego celu, którym powinno być 100-procentowe rozstanie z nałogiem. Najwięcej zyska na tym twoje zdrowie i libido.

Reklama

Satysfakcjonujące życie seksualne wpływa na wiele różnych aspektów codzienności, poprawia nastrój, umiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach, a nawet odporność organizmu. Co oczywiste, cementuje także relację z partnerem. Z kolei brak ochoty na seks może pogłębiać wiele problemów – przede wszystkim te związane z relacją w związku. Dlatego jeśli zauważyłaś, że twoje libido jest niższe niż kiedyś, nie trać czasu, już wiesz, co masz robić.

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane