Punkty Apgar - do czego służy badanie noworodka
Kiedy noworodek przychodzi na świat, już w ciągu pierwszych minut jest badany według skali Apgar. Do czego potrzebne jest to badanie? Co tak naprawdę ocenia lekarz?

- Łucja Zbieniewska

Co to jest skala Apgar?
Nazwa pochodzi od nazwiska amerykańskiej pediatry Virginii Apgar, która ponad 50 lat temu opracowała prosty system oceny stanu noworodka. Skala punktowa obejmuje pięć objawów:
- A (Appearance – wygląd): kolor skóry
- P (Pulse – puls): ilość uderzeń serca na minutę
- G (Grimace – grymas): reakcja na bodźce
- A (Activity – aktywność): napięcie mięśni
- R (Respiration – oddychanie): regularność oddechu

Badanie przeprowadza się w pierwszej, trzeciej, piątej i dziesiątej minucie życia dziecka. Wyniki wpisuje się w tabelkę w książeczce zdrowia dziecka – na podstawie ilości punktów lekarz określa stan dziecka. Z każdej kategorii (kolor skóry, puls, reakcja na bodźce, napięcie mięśni, oddech) noworodek może dostać od 0 do 2 punktów, czyli 10 punktów to wynik maksymalny.
Jak interpretować punkty Apgar?
Neonatolodzy zwykle wyróżniają następujące stany zdrowia noworodka:
- 9 do 10 punktów: stan bardzo dobry – dziecko nie wymaga dodatkowych badań ani obserwacji lekarskiej.
- 7 do 8 punktów: stan dobry – dziecko jest zmęczone porodem, być może powinno być pod obserwacją lekarską.
- 4 do 6 punktów: stan średni – dziecko musi być pod obserwacją, być może będzie potrzebne podanie leków, tlenu, wykonanie dodatkowych badań lub umieszczenie go w inkubatorze.
- 0 do 3 punktów: stan krytyczny – konieczne są natychmiastowe działania ratujące życie.
Do czego służy skala Apgar?
Skala Apgar jest potrzebna do szybkiej diagnozy stanu dziecka zaraz po urodzeniu. Badanie powtarza się trzykrotnie, aby sprawdzić, czy np. czynność serca noworodka uległa poprawie, czy też trzeba wykonać dodatkowe badania. Jeżeli po 10 minutach dziecko otrzyma 7 punktów lub więcej, jego stan jest uznawany za dobry.Punkty Apgar są także wskaźnikiem dla pediatry badającego dziecko w ciągu pierwszych dwóch lat życia – dzięki tej skali lekarz będzie wiedział, w jakim stanie maluch przyszedł na świat. Na przykład niedotlenienie w trakcie porodu może być przyczyną późniejszych problemów ze zdrowiem.