Skuteczna antykoncepcja na okrągło? Sprawdź, na czym polega działanie pierścienia dopochwowego
A gdyby tak nie musieć codziennie, o tej samej godzinie pamiętać o zażywaniu antykoncepcji? Sprawdźcie, jak działa pierścień dopochwowy. To jedna z najnowocześniejszych i najwygodniejszych form zapobiegania ciąży, która być może jest dobrym rozwiązaniem także dla was.

Nie wszyscy są świadomi, jak wiele możliwości zapobiegania ciąży daje współczesna medycyna. Metod antykoncepcji jest sporo: chemiczne, mechaniczne, hormonalne czy naturalne. Można jednak odnieść wrażenie, że nadal najpopularniejsze są prezerwatywy oraz tabletki antykoncepcyjne. Warto jednak pamiętać, że jeśli mowa o antykoncepcji hormonalnej, jej stosowanie należy skonsultować z lekarzem! Są to bowiem środki na receptę, które dobiera się m.in. na podstawie przeprowadzonych badań i wywiadu. Z kolei wkładki i implanty są zakładane przez ginekologa.
Choć skuteczność metod antykoncepcji jest bardzo wysoka, to jednak są sytuacje, które zmniejszają jej działanie. W przypadku tabletek to np. nieregularne ich przyjmowanie, a w przypadku prezerwatywy to chociażby jej uszkodzenie, czy nieodpowiednia aplikacja. Czy zatem istnieje środek, który jest jednocześnie wygodny i nowoczesny? Warto swojego lekarza zapytać o pierścień dopochwowy, który zapewnia nam bezpieczeństwo na okrągło.

Pierścień dopochwowy - co to takiego?
To elastyczny krążek o średnicy ok. 5 cm i grubości ok. 0,5 cm, który przez 3 tygodnie uwalnia prosto do nabłonka hormony hamujące owulację. Zarówno założenie go w pochwie, jak i jego wyjęcie wykonuje się samodzielnie, bez konieczności wizyty u lekarza. Spokojnie, choć jest niewielkich rozmiarów, to nie można go zgubić w pochwie, tak jak nie można zgubić tamponu.
Pierścień aplikuje się na 3 tygodnie. Należy go wyjąć równo po 21 dniach, o tej samej porze, o której był włożony i wyrzucić. Po 2-3 dniach od wyjęcia go następuje krwawienie spowodowane odstawieniem, po którym zakłada się kolejną sztukę.
Jak widać, w tym przypadku nie musimy się obawiać, że któregoś dnia cyklu zapomnimy o przyjęciu czy założeniu metody antykoncepcji, przez co nie będzie działała. Dzięki pierścieniowi, do naszego organizmu trafia mniejsze stężenie hormonów w porównaniu do tabletek antykoncepcyjnych, a także jest ich bardziej stabilne stężenie we krwi.

Czy pierścień antykoncepcyjny jest skuteczną metodą antykoncepcji?
W przypadku metod antykoncepcji trudno mówić o 100% skutecznym działaniu, ponieważ jest to uzależnione od wielu czynników. Jednak według tzw. indeksu Pearla (PI), za pomocą którego jest oceniana skuteczność metod antykoncepcji, pierścień i tabletki mają podobne wartości PI, co oznacza, że wykazują zbliżoną skuteczność.
Czy pierścień antykoncepcyjny to wygodny sposób antykoncepcji?
Przede wszystkim pierścień chroni nas na okrągło i wręcz zapominamy o jego istnieniu, co szczególnie doceniamy np. na wakacjach.
Zapewne wiele z was zastanawia się też, czy skoro pierścień znajduje się w pochwie, to czujemy jego obecność w trakcie stosunku. Założony prawidło jest praktycznie niewyczuwalny. Jeżeli jednak jest inaczej, można go wyjąć na maksymalnie 3 godziny, a potem umyć w zimnej wodzie i założyć ponownie.
Warto mimo wszystko mieć na uwadze, że pierścień antykoncepcyjny to metoda, która nie ochroni nas przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.