Sylwester w różnych częściach świata
31 grudnia ostatni dzień roku. Dla wielu z nas koniec roku oznacza zamknięcie pewnego rozdziału w życiu i powzięcie postanowień noworocznych. 31 grudnia jest też dniem zabawy, świętowania, celebrowania przyjęcia nowego roku, ale dzień ten w wielu krajach wiąże się z przesądami oraz różnymi sposobami celebrowania ostatniego dnia roku. Jak obchodzony jest sylwester w różnych częściach świata? Zapraszam na szybki raut po sylwestrowych imprezach świata.

Jako pierwsi Nowy Rok witają mieszkańcy wysp Kiribati na Pacyfiku. Wyspa dzieli się na trzy strefy czasowe, w strefie najbardziej wysuniętej na wschód Nowy Rok rozpocznie się wtedy, kiedy w Polsce wybije godzina 11.00. Cztery godziny później Nowy Rok przywitają mieszkańcy Australii. Jako kolejni rok 2017 będą świętować mieszańcy Japonii (o godzinie 16.00 czasu polskiego) oraz Chin (o godzinie 17.00 czasu polskiego). Następnie do świętowania Nowego Roku przystąpią państwa azjatyckie, a później kraje europejskie. Natomiast w Rosji Nowy Rok obchodzony jest dwukrotnie, tj. 1 stycznia oraz 14 stycznia (wg kalendarza gregoriańskiego oraz juliańskiego).

Sylwestrowe zwyczajeMieszkańcy Filipin Nowy Rok świętują najhuczniej. Filipińczycy są przekonani, iż hałas odstrasza złe duchy i zapobiega pechowi w Nowym Roku. Dlatego wypełniają puszki monetami, tak by robić jak najwięcej hałasu. Ma to też drugie dno - mieszkańcy Filipin wierzą, iż przyniesie im to bogactwo. Kolorowe stroje symbolizują płodność oraz obfitość, natomiast koliste wzory na ubraniach przynoszą pomyślność.Brazylia, Rio de Janeiro, na plaży Copacabana wspólnej zabawie oddaje się nawet dwa miliony Brazylijczyków. Mieszkańcy Brazylii w Sylwestra ubierają się na biało, albowiem wierzą, iż taki strój przynosi szczęście i spokój w Nowym Roku. Kolejną tradycją w Brazylii jest złożenie ofiary bogini morza Yemanji. W tym celu 30 grudnia na plażach mieszkańcy wrzucają na fale białe kwiaty oraz wypuszczają w wodę łodzie z darami. Wg wierzeń Brazylijczyków ma to zapewnić dostatek.W Chinach Sylwester jest największym świętem rodzinnym. Mieszkańcy Chin już w listopadzie wypędzają złe duchy, poprzez sprzątanie. Wierzą, iż w ten sposób pozbędą się wszystkiego co niepożądane i złe. Chińczycy wierzą również, iż w pierwszych dniach Nowego Roku nie wolno dotykać miotły, by nie wymieść szczęścia. Kolejnym przekonaniem mieszkańców Chin jest wiara, iż nie można się zbyt często kąpać w pierwszym miesiącu Nowego Roku, by nie wymyć pomyślności. Kolorem sylwestrowym wg Chińczyków jest czerwony, to ten kolor dominuje 31 grudnia. Lampiony i fajerwerki mają za zadanie odstraszyć bestię połykającą ludzi. Noworocznym rytuałem jest wykonanie tańca smoka, zbudowanego z drewna, bambusa lub też papieru z umieszczoną we wnętrzu lampą. 20 stycznia wg tradycji domy chińczyków odwiedza Bóg kuchni, nagradzając szczęściem dobre Panie domu.

Amerykanie Nowy Rok witają na placach i ulicach. Główna impreza odbywa się na Times Square. W 1907 roku zrodziła się tradycja spuszczania ze specjalnego masztu o północy wielkiej świetlistej kuli. Istotą atrakcji jest opuszczanie kuli z masztu przez ostatnią minutę starego roku - tak by o 00.00 znalazła się ona na samym dole.

Niezależnie od tego, gdzie spędzacie Sylwestra - wszystkiego naj, naj, najwspanialszego! :)