Tata w ciąży - czym jest syndrom Kuwady?
Wielu współczesnych ojców coraz częściej dotyka tzw. syndrom kuwady (zwany też "zespołem wylęgania"). To zespół objawów (np. mdłości, zachcianki, wahania nastrojów) towarzyszących ciąży, które pojawiają się... u panów.

- Łucja Zbieniewska

Każda przyszła mama miewa huśtawki emocjonalne, mdłości czy zachcianki jedzeniowe. A jak ciążę znoszą przyszli ojcowie? Kobieta fizycznie czuje obecność dziecka - najpierw pojawia się rosnący brzuszek, potem ruchy płodu. Mężczyzna przeżywa ciążę zupełnie inaczej: przede wszystkim emocjonalnie oraz intelektualnie. Ale nie tylko.
Syndrom kuwady
Nazwa nawiązuje do dawnego rytuału męskiego przeżywania ciąży i porodu partnerki, który był obecny w plemionach afrykańskich, ale także w starożytnej Grecji, w Chinach, Papui i Nowej Gwinei. Mężowie ciężarnych kobiet symulowali dolegliwości ciążowe, a w trakcie porodu zachowywali się podobnie, jak rodząca: kładli się do łóżka, krzyczeli, jęczeli i przeżywali, przejmując w ten sposób na siebie część bólu kobiety. Gdy dziecko pojawiało się na świecie, przynoszono je ojcu. Przez cały okres ciąży, porodu i połogu także mężczyzna był traktowany ulgowo: nie brał udziału w polowaniach czy wojnach, zaś w okresie połogu opiekowano się nim szczególnie troskliwie.
Szczególne objawy syndromu kuwady
Obecnie syndromem kuwady określa się zespół typowo ciążowych dolegliwości, które dotykają ojca dziecka:
- mdłości, bóle brzucha, wymioty
- złe samopoczucie, wahania nastrojów
- bóle głowy, zawroty głowy
- zaburzenia snu
- zachcianki jedzeniowe
- przybieranie na wadze
- depresja ciążowa
Symptomy te pojawiają się najczęściej ok. 3 miesiąca ciąży. Specjaliści szacują, że mogą one dotyczyć nawet 65% mężczyzn, czyli statystycznie dwóch na trzech panów może odczuwać te przypadłości w czasie ciąży partnerki!
Skąd się bierze syndrom kuwady?
Badacze wykazali, że syndrom kuwady częściej pojawia się u tych panów, którzy są silnie związani ze swoją partnerką. Ale nie oznacza to wcale, że tylko nadwrażliwcy będą razem z żoną odczuwać mdłości czy cykliczne spadki nastroju. Okazuje się, że takie reakcje organizmu na ciążę to przede wszystkim efekt działania hormonów.Gdy związek pomiędzy przyszłymi rodzicami jest oparty na szczerym i silnym uczuciu, w trakcie istotnych zmian hormonalnych u kobiety w okresie ciąży można zaobserwować również wahania hormonalne u przyszłego taty: wyższy wskaźnik prolaktyny, a niższy testosteronu.Zmiany hormonalne sprawiają, że mężczyzna niekiedy czuje się, jakby był sam w ciąży, bardziej utożsamia się z partnerką, częściej zastanawia się nad tym, jak zmieni się jego życie po narodzinach dziecka, a także bardziej obawia się m.in. o zdrowie przyszłej mamy i dziecka czy przebieg porodu.Specjaliści twierdzą, że niekiedy syndrom kuwady pojawia się u mężczyzn, którzy z powodu ciąży czują się odrzuceni lub odsunięci przez partnerkę, bardziej skupioną na sobie, ciąży i dziecku, niż na mężu. Psychologowie uważają, że objawy te częściej zdarzają się u tych panów, którzy obawiają się porodu oraz odczuwają niepokój w związku z pojawieniem się dziecka na świecie.
Pozytywne strony syndromu kuwady
Pojawienie się syndromu kuwady u przyszłego ojca ma też swoje dobre strony. Dzięki temu, że partner czuje się zaangażowany i razem z Tobą przeżywa ciążę, możecie się wzajemnie wspierać; koniecznie rozmawiajcie o swoich obawach i niepokojach. Propozycje psychologów dla panów z syndromem kuwady to:
- wspólne z partnerką wizyty u ginekologa (lekarza możesz zapytać o wszystko)
- uczestniczenie w badaniach USG, podczas których możesz zobaczyć dziecko
- zajęcia w szkole rodzenia (będą tam też inni ojcowie)
- czytanie poradników na temat ciąży i niemowląt
- rozmowa z kolegami, którzy przeżyli już poród rodzinny
- zbieranie wyprawki, kupno łóżeczka, fotelika
- przygotowywanie pokoju lub kącika dziecinnego
- pilnowanie zdrowej diety żony (może razem będziecie przygotowywać posiłki?)
- zaplanowanie urlopu na czas po porodzie
- rozmowa z położną, która przygotowuje żonę do porodu
- przygotowanie wspólnie z żoną planu porodu
- przygotowanie wyprawki do szpitala
- zakupy na pierwsze dni po porodzie